Lidem, kteří mají zájem na zlepšení situace v Česku a chtějí se angažovat ve společnosti chce nově pomáhat Fórum Karla Schwarzenbergera. Ve středu zahájilo svoji činnost happeningem na Palackého náměstí v Praze.

Platforma chce povzbuzovat zájem nejen mladých lidí o společenská témata a politiku. O jejím vzniku se začalo uvažovat poté, co se Schwarzenberg navzdory průzkumům dostal do druhého kola prezidentské volby, kde ho ale porazil Miloš Zeman.

Středečního setkání se zúčastnila zhruba stovka stovka podporovatelů předsedy TOP 09 Karla Schwarzenbergera.

"Prezidentská volba přitáhla k politice mnoho zejména mladých lidí. Chceme toho využít, nabídnout jim možnost diskusí nad důležitými tématy, prohloubit jejich zájem o politiku i o vstup do ní," uvedl zakladatel fóra Schwarzenberg.

TOP 09 poskytla na rozjezd fóra dar ve výši milion korun. Projekt by měl být ale podle mluvčího fóra Marka Pražáka financován z více zdrojů.

Pražák zároveň uvedl, že fórum bude vyvíjet široký okruh aktivit. Nebude se zabývat jen celostátními, ale i důležitými místními tématy. Chystá se nabízet lidem i podporu při pořádání akcí, které budou v souladu s jeho cíli. Pokračovat by měl například úspěšný volební projekt Pivo s Karlem, kdy se Schwarzenberg scházel v hospodách s lidmi a debatoval s nimi.

Zapojení do aktivit bude nabídnuto všem sympatizantům Karla Schwarzenberga z prezidentské kampaně, přihlásit se ale může každý na webu www.karlovoforum.cz.

Ministr zahraničních věcí Schwarzenberg je předsedou devítičlenné správní rady obecně prospěšné společnosti. Čtyři místa nabídl lidem z vedení kampaně: Davidu Gaydečkovi, Martinu Kotasovi, Martinu Voňkovi a Marku Vocelovi. Další místa obsadili zástupci TOP 09 - Helena Langšádlová, Tomáš Tesař a Marek Ženíšek, partnerské hnutí Starostové a nezávislí reprezentuje Jan Farský. Správní rada bude rozhodovat o jednotlivých krocích a konkrétních aktivitách. V dozorčí radě jsou Libor Winkler z Nadačního fondu proti korupci a šéf galerie DOX Leoš Válka.

Související