Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) si vyžádal podklady na radnici v Chrudimi a Regionální radě regionu Severovýchod v Hradci Králové. V Chrudimi byli policisté na stavebním úřadě, od regionální rady chtěli informace k jednomu z dotovaných projektů.

"Šetření se netýká činnosti úřadu nebo zaměstnanců, ale směřuje k získání dokumentů a informací k jednomu projektu, nevíme ke kterému," řekl Zdeněk Vašák pověřený vedením Úřadu Regionální rady. ÚOOZ v pátek zasahoval v hřebčíně v Kladrubech nad Labem.

Podle starosty Chrudimi Petra Řezníčka byli policisté z ÚOOZ v pátek ráno na stavebním úřadu. "Nemohu se o tom bavit," řekl vedoucí chrudimského stavebního úřadu Vlastimil Bálek.

Podle neověřených informací policisté ÚOOZ sháněli informace i v chrudimském hotelu Bohemia, který je od ledna uzavřený a podstupuje rozsáhlou modernizaci. Na ni získal dotaci 43 milionů z Regionálního operačního programu, celkové náklady dosáhnou zhruba 90 milionů korun včetně vybavení.

Vedení hotelu o přítomnosti policie neví. "Jsem dnes mimo Chrudim, nevidím důvod, proč by policie měla v hotelu být," uvedl Radovan Doubek, prokurista společnosti Homa holding, které hotel patří.

Regionální rada v minulosti dotaci na modernizaci hotelu pozastavila kvůli podezření z manipulace při losování veřejných zakázek. Ze stejného důvodu věc vyšetřovala i policie. Kontrola regionální rady skončila bez výhrad, investor vypsal nové výběrové řízení na zhotovitele stavby a projekt mohl pokračovat.

Policisté zasahovali i v hřebčíně

ÚOOZ zasahoval i v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Sdělil to mluvčí krajské policie Jozef Bocán. Zásah je součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. "Jde o případ, kterým se útvar zabývá řadu měsíců," řekl Hanták ČTK. K celému případu se ÚOOZ vyjádří souhrnnou zprávou zřejmě příští týden.

"Sami nevíme, proč přijeli. Policisté zajistili ve dvou budovách několik administrativních kanceláří a provádějí vyšetřovací činnost," sdělil serveru IHNED.cz zástupce ředitele hřebčína Stanislav Braňka. 

"ÚOOZ realizuje trestní věc, kterou dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství," řekla ČTK bez dalších podrobností šéfka úřadu Lenka Bradáčová. Na zásah v hřebčíně upozornila Česká televize.

Hřebčín je státní příspěvkovou organizací, která patří pod ministerstvo zemědělství. "Ministerstvo bylo o přítomnosti Policie ČR v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem informováno. Při zásahu poskytuje policistům veškerou potřebnou součinnost," sdělila vedoucí tiskového oddělení ministerstva Taťána Voců.

Ministr zemědělství Petr Bendl loni odvolal z funkce ředitele hřebčína Jana Höcka, kterého nahradil Jiří Jehlička. Důvodem byla kontrola, kterou ministr do hřebčína poslal, a rozpory týkající se budoucnosti organizace. Problémy se podle Bendla týkaly nakládání s financemi, způsobu prodeje koní a také průhlednosti některých výběrových řízení. Höck označil pochybení spíše za formální.

Změny ve vedení hřebčína jsou v posledních letech časté. Höckův předchůdce Jaroslav Dražan byl odvolán v listopadu 2009 pro chyby ve vedení organizace, Lenku Gotthardovou odvolal v roce 2008 tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič. Svůj krok odůvodnil chybami v účetnictví hřebčína.

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil status císařského dvorního hřebčína. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.

V Kladrubech chovají starokladrubského bělouše a ve Slatiňanech starokladrubského vraníka. Obě stáda čítají asi 500 koní. Starokladrubský kůň je jediné původní dochované plemeno v ČR.