Záplavy dosud připravily o život až osm lidí, 8340 jich muselo opustit domovy a škody se odhadují na stovky milionů korun.

Povodňová předpověď: V Ústí Labe stoupne až o dva metry

V Praze Vltava kulminovala v úterý ráno a hlavní město má tak to nejhorší zřejmě za sebou. I nadále je tu ale uzavřena část metra nebo některé parky.

Nejhorší situace je nyní v severních Čechách, kde se očekává kulminace Labe. Velká voda tvrdě udeřila po jedenácti letech i v obci Zálezlice a také na protějším břehu v Lužci nad Vltavou.

Aktuální situaci na Povodí Vltavy sledujte on-line ZDE

Aktuální situaci na Povodí Labe sledujte on-line ZDE

V ostatních oblastech zasažených povodněmi - na jihu a na západě Čech - už řeky většinou klesají.


Třetí den povodní na IHNED.cz:

Vltavská kaskáda snížila na Bendlův pokyn průtok. Na severu Čech se to ale možná neprojeví

Povodně můžou ekonomice pomoci. Snad přinesou i nový impulz pro státní výdaje, věří analytici

Zálezlicím hrozí scénář z roku 2002

Mělník, Neratovice, Zbraslav, Lahovice... Letecký pohled na zaplavené Čechy

Dunaj stoupá, Bratislava hlásí třetí povodňový stupeň. Voda dál trápí i německý Pasov a Řezno


Sledovali jsme online

 
4.6.2013 00:03 | V Mělníku Labe od podvečera nevystoupalo

Devět metrů a čtyřicet centimetrů je poslední údaj, který z Mělníka hlásí média i představitelé města. Přesně do té výšky vystoupala hladina Labe a zatím vše nasvědčuje tomu, že už dále neporoste. Přesto podle informací České televize nikdo nechce odhadovat další situaci.

 

4.6.2013 04:30 | Vltava v Praze bude brzy kulminovat

Český rozhlas informuje o tom, že by Vltava v Praze podle meteorologa Jana Šrámka z Českého hydrometeorologického ústavu podle posledních zpráv měla velmi brzo kulminovat. Maximum by mělo přitéct do Prahy nejpozději okolo 7. hodiny.

4.6.2013 04:49 | Evakuace Mělníka by se týkala patnácti set lidí. Rozhodne se v půl osmé ráno

Mělník chystá kvůli vzestupu Labe evakuaci lokalit Staré Mlazice a Pšovka, celkem jde zhruba o 1500 lidí. Přistoupit by k ní mohl ráno, uvedl starosta Ctirad Mikeš. Na Labi u Mělníka byl dnes v noci vyhlášen extrémní stupeň povodňového ohrožení.

"Nejde o vlastní evakuaci, ale o její přípravu. Chceme, aby to občané věděli, byli připraveni, nešli do práce, zůstali doma. O tom, jak se bude pokračovat dál, bude rozhodnuto v 07:30," uvedl starosta. Případná evakuace by podle něj byla provedena mezi 08:00 a 10:00.

4.6.2013 05:04 | Změny v pražské hromadné dopravě: nepojede část metra a osm linek tramvají je zrušeno

I ve středu část pražské městské hromadné dopravy postihnou kvůli povodním výluky:

Metro A: Je v provozu pouze v úseku Náměstí Míru – Depo Hostivař. V úseku Podbaba – Želivského je zavedena náhradní tramvajová doprava XA.

Metro B: Je v provozu pouze v úsecích Zličín – Radlická a Hloubětín – Černý Most. V úseku Radlická – Lehovec je zavedena náhradní tramvajová linka XB.

Metro C: Je v provozu v úsecích Háje – Muzeum a Kobylisy – Letňany. V úseku Kobylisy – Paražského povstání je zavedena náhradní autobusová doprava XC.

Tramvaje nejezdí do Modřan, tedy ze zastávky Nádraží Braník do stanice Levského.

Úplně zrušené jsou linky: 2, 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24

Více informací naleznete na webu Dopravního podniku.

4.6.2013 05:57 | V Zálezlicích se protrhla hráz. Vesnice je po jedenácti letech opět pod vodou

V Zálezlicích na Mělnicku, které byly symbolem ničivých záplav v roce 2002, se protrhla rozestavěná hráz. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zbývá ještě kolem stovky lidí, uvedla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.

4.6.2013 06:08 | V noci vyklidili i Památník Terezín. A z města muselo odejít 2000 lidí

V Terezíně na Litoměřicku se mělo do půlnoci evakuovat téměř 2000 lidí, většina z města už odešla. Uzavřen je i Památník Terezín připomínající nacistické židovské ghetto.

Obyvatelé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.

4.6.2013 06:39 | Stav ohrožení ve Frýdlantském výběžku

Stav ohrožení je v Libereckém kraji stále na Smědé v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň platí na Ploučnici v České Lípě, stav bdělosti zůstává na Panenském potoce, Lužické Nise a Jeřici. Hladiny řek ale spíše klesají, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

4.6.2013 06:55 | Kamenice hrozí u Hřenska

Na třetí povodňový stupeň se zvedla kolem 03:00 řeka Kamenice v Hřensku. Voda ale nepřitekla k vodočtu po Kamenici po proudu, hladina stoupá proti proudu od řeky Labe. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na třetím stupni, tedy ohrožení, jsou v Ústeckém kraji Labe, Ohře v Lounech, Bílina v Trmicích a Flájský potok na Mostecku.

4.6.2013 07:04 | Pečky na Kolínsku jsou odříznuté od okolního světa

Takovou povodeň, která zasáhla Čechy v posledních dnech, nepamatují v čtyřtisícových Pečkách na Kolínsku. "Situace v Pečkách je relativně klidná, ale pro místní je velká voda velmi nezvyklá, povodně nepamatují. Nejhůře bylo postiženo okolí místního parku, v čele s lokalitou "Bačov". Pečky zůstaly v podstatě "odříznuté od světa", cesty do okolních vesnic jsou až na jednu nesjízdné. O poznání hůře je na tom sousední Dobřichov (dolní snímek), odkud hasiči na člunech evakuovali několik lidí. Lidé se už pustili do úklidových prací a kontrolují, jak to vypadá u sousedů," uvedla Barbora Lukášová z Peček. Foto: Barbora Lukášová

4.6.2013 07:09 | Morava a Slezsko: Zatím jen bdělost, zahrozit může Odra

Na Moravě a ve Slezsku jsou zatím hlášeny maximálně první stupně povodňové aktivity, bdělost. Výrazně se však podle meteorologů může zhoršit situace v povodí Odry, kde by v důsledku srážek mohl nastat i druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost. V Jeseníkách a Beskydech se počítá s úhrny do 40 milimetrů

4.6.2013 07:11 | Jihočeský kraj: Hladiny řek většinou klesají

Pokles hladin platí pro Vltavu, Otavu i Blanici. Podle předpovědi bude dnes v regionu stále chladno a hrozí časté dešťové přeháňky. Více vody spadne ve vyšších polohách. Voda mírně stoupá jen na Nežárce a na některých místech Lužnice. Třetí stupeň povodňové aktivity stále platí pro 15 vodoměrných stanic.

4.6.2013 07:16 | Pražská MHD, trať na severu i výpadovka na jih. Těmto místům by se měli lidé vyhnout

Velké vodě se dá v Čechách uniknout jen velmi obtížně. S komplikacemi musejí počítat řidiči, cestující ve vlacích i ti, kteří používají MHD v záplavami postižených městech. ZDE přinášíme přehled těch největších problémů.

4.6.2013 07:18 | Klimatolog: Neobvyklé bylo spíš období bez povodní

Nad územím Česka se usadila tlaková níže a způsobila vytrvalý déšť, který vedl k záplavám. Předvídatelnost takových srážek je ale velmi omezená, vysvětluje v rozhovoru pro HN klimatolog Radan Huth.

4.6.2013 07:20 | Česko zaplavily řeky, sociální sítě zaplavil humor. Na vině je prý "nečas"

Varování: pokud vás povodně nešťastně postihly a necítíte se na nějaké vtipkování, raději nečtěte. Pokud ale stojíte o trochu odlehčení, podívejte se na sbírku vtipů, které "zaplavily" sociální sítě.

4.6.2013 07:24 | Litoměřice: Stoupající voda uzavřela Tyršův most

Stoupající hladina vody uzavřela Tyršův most v Litoměřicích a výjezd z města směrem na Terezín a k obchodním centrům. V noci strážníci na člunech evakuovali asi padesát lidí z ubytovny. V Litoměřicích jsou zaplavené domy nejblíže břehu Labe, například městské koupaliště nebo klubovny rybářů či veslařů. Voda se vylila také na pole v okolí města.

4.6.2013 07:25 | Pražské Klementinum nainstalovalo hadice a čerpadlo

Národní knihovna v noci z pondělí na dnešek nainstalovala ze sklepů Klementina na nábřeží speciální hadice a čerpadlo. Již v pondělí odpoledne musela knihovna odčerpat vodu z jednoho ze sklepů v traktu Studentského nádvoří. Objekt je ohrožen zejména spodní průsakovou vodou.

4.6.2013 07:29 | Z Twitteru: Děčín pod vodou

V Děčíně voda stále stoupá

4.6.2013 07:30 | OBRAZEM: 50 nejpoutavějších snímků z pondělka

Fotoreportéři HN a IHNED.cz v terénu mapují vodou zaplavené území Čech. Tady jsou nejlepší snímky z pondělka 3. června.

4.6.2013 07:38 | Plzeňský kraj: Hladiny řek klesají

Hladiny řek v Plzeňském kraji od pondělního odpoledne a večera klesají. Platí to i pro největší Berounku. Radbuza a Úhlava v pondělí odpoledne kulminovaly. Meteorologové zatím v regionu nepředpovídají výraznější deště.

4.6.2013 07:45 | Zálezlice: Po 11 letech se opět přihnala velká voda

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou - stejně jako při katastrofě v roce 2002. Protrhla se tam rozestavěná hráz a evakuováno muselo být 80 lidí. Dalších asi 120 odešlo samo. Zůstává ještě kolem stovky obyvatel. Obec je odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá. Foto: HN - René Volfík

4.6.2013 07:48 | Karlovarský kraj: druhý povodňový stupeň na dvou místech

Na dvou místech v Karlovarském kraji zůstává druhý stupeň povodňové pohotovosti. Ohře v Karlových Varech - Drahovicích dnes ráno kolísala kolem 250 centimetrů, zatímco obvykle hladina dosahuje asi metru. Na druhý stupeň se ráno opět dostala i Odrava na odtoku z Jesenice. Na dvou místech, v Citicích a ve Svatavě, je ještě první povodňový stupeň. Přítoky Ohře klesají.

4.6.2013 07:57 | Vltava v Praze kulminovala, přehrady neupouští a Berounka klesá

Vltava v Praze podle vodohospodářů již kulminovala, v 06:00 dosáhl průtok hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu. Ani podle meteorologů nebude v nejbližší době hladina výrazně růst. Nyní v hlavním městě protéká 3190 kubíků vody za sekundu. Situaci dříve komplikoval sílící průtok Berounky, ale i ta již podle Českého hydrometeorologického ústavu kulminovala a její hladina klesá. Navíc vodohospodáři neplánují upouštět vltavské přehrady.

4.6.2013 08:02 | Přehledně: Jak se chovat při povodních a jak po nich

Na webu neziskové organizace Záchranný kruh www.zachrannykruh.cz najdou lidé nejdůležitější rady a informace týkající se povodní: jak se chovat při povodních a hlavně jak se chovat po povodních. Vše je zpracováno přehlednou a jednoduchou formou.

4.6.2013 08:10 | ON-LINE ROZHOVOR: Kolik vody a kdy dorazí do Ústí a Děčína? Ptejte se experta z Povodí Labe

Labe v Ústí má podle předpovědí dosáhnout maxima ve středu dopoledne. Jeho hladina prý stoupne na 11,3 metru. Kolika obyvatelům Ústí hrozí evakuace a jsou dosavadní opatření dostatečná? Ptejte se Jiřího Petra z odboru vodohospodářského dispečinku Povodí Labe. Odpovídat bude od 10 do 11 hodin. Foto z Děčína: Jiří Hovorka

4.6.2013 08:11 | Tramvaje přes Libeňský most stále jezdí, do Kobylis už ne

Tramvaje mezi Libní a Kobylisy v Praze 8 nejezdí. Voda na Elsnicově náměstí v Libni ohrožuje tramvajovou trať. Tramvaje přes Libeňský most nadále jezdí.

Trať je zaplavená u přemostění Rokytky. "Mezi Kobyliským náměstím a Palmovkou jezdí náhradní autobusy. Z Kobylis do Ďáblic pak náhradní tramvajová linka," uvedl dispečer DPP.

4.6.2013 08:32 | Královéhradecký kraj: I tady voda klesá

Hladiny vodních toků v Královéhradeckém kraji postupně klesají, třetí stupeň povodňové aktivity tam platí jen na Cidlině v Novém Bydžově, první stupeň zůstává na řece Úpě ve Zlíči. Během dneška by v kraji nemělo výrazně pršet a vodohospodáři v Královéhradeckém kraji předpokládají pozvolné poklesy vodních stavů.

4.6.2013 08:33 | Vysočina: Bdělost platí na šesti místech

První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí dnes ráno v Kraji Vysočina na šesti místech. Řeka Jihlava má zvýšený průtok v Batelově, Dvorcích, Bransouzích a Třebíči-Ptáčově, bdělost je nutná také na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku a říčce Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové zvýšené hladiny řek nepůsobí v kraji žádné větší problémy.

4.6.2013 08:35 | Kvůli záplavám je uzavřeno osm úseků železnice

Kvůli záplavám bylo před 08:00 zcela uzavřeno v ČR celkem osm úseků železnice. Ovšem také na dalších tratích může docházet ke zpožděním, snížení rychlosti či odklonům vlaků. Omezení se podle ní týkají většinou regionálních tratí, hlavně úseků blízko Labe a Vltavy.

Mezi zcela uzavřenými je úsek Praha - Jílové u Prahy. Ve středních Čechách nejezdí vlaky ještě v úsecích Kouřim - Pečky na Kolínsku a na Nymbursku na tratích Křinec - Městec Králové a Rožďalovice - Veleliby.

Na severu a západě Čech jsou neprůjezdné úseky Křižany - Rynoltice na Liberecku, Moldava na Teplicku - Most, kde spadly na trať stromy, Smidary - Nový Bydžov na Královéhradecku a Kunčice nad Labem - Pilníkov na Trutnovsku. V jižních Čechách nejezdí vlaky mezi Protivínem a Ražicemi na Písecku.

Podle informací radnice Prahy 12 by navíc nyní měla být uzavřena také trať Praha - Dobříš - Čerčany.

4.6.2013 08:39 | V Mělníku nařídili evakuaci Pšovky a Mlazic

Mělnická radnice nařídila okamžitou evakuaci částí Pšovka a Staré Mlazice. Odejít by mělo zhruba 1500 lidí. Tyto části chrání před stoletou vodou protipovodňové bariéry, které zatím mají rezervu.  Podle hasičů je evakuace preventivním opatřením a není důvod k panice. Foto: HN - Libor Fojtík

4.6.2013 08:42 | Nad Prahou vysvitlo slunce

Po osmi dnech se nad Prahou objevilo slunce.

4.6.2013 08:47 | Kralupy žádají o snížení průtoku Vltavské kaskády

Kralupy n. Vltavou žádají kraj o snížení průtoku Vltavské kaskády. Další zvyšování průtoku by ve městě ohrozilo životy a způsobilo další škody. ČTK to řekl starosta města Petr Holeček. Kraj bude podle středočeských hasičů žádost řešit na zasedání krizového štábu v 10:00. "Velmi nás rozladilo, že Vltavská kaskáda začala více a více vypouštět a my v Kralupech teď cítíme každý centimetr. Další zvyšování vodního toku Vltavy způsobí v Kralupech nejenom materiální škody, ale významně ohrozí lidské životy v zaplavených územích," řekl dnes ČTK Holeček.

4.6.2013 09:03 | Hasiči už evakuovali přes 8 000 lidí

Hasiči do dnešních 06:00 evakuovali v Čechách před velkou vodou 8340 lidí, z toho 5329 v Ústeckém kraji. Přes tři stovky lidí v povodněmi postižených oblastech zachránili. Většinu českých krajů trápí záplavy od neděle, v noci na dnešek kvůli nim hasiči nejčastěji zasahovali v hlavním městě a ve středních Čechách. Foto z evakuace v Zálezlicích na Mělnicku: HN - René Volfík

4.6.2013 09:11 | FOTO: Povodně jako zdroj zážitků. Jak lidé se zájmem pozorují velkou vodu

Povodně jsou příležitostí pro vyznavače adrenalinu, aby si užili dobrodružství. Leckdy ale hazardují s vlastními životy. Módou je natáčení videí na mobilní telefony. Podívejte se ZDE.

4.6.2013 09:13 | Dunaj v Bratislavě stoupá, voda dál trápí i německý Pasov a Řezno

Hydrologové na Slovensku nadále varují před povodněmi na březích Dunaje. Vzhledem k povodňové situaci v Německu a Rakousku platí pro slovenské okresy, kterými Dunaj protéká, výstraha.

Více čtěte zde: http://zpravy.ihned.cz/svet-stredni-evropa/c1-59998990-dunaj-v-bratislave-stoupa-voda-dal-trapi-i-nemecky-pasov-a-rezno

4.6.2013 09:18 | Lužec nad Vltavou bojuje s povodní, z obce už odešlo přes 600 lidí

V Lužci nad Vltavou na Mělnicku se dnes ráno protrhl Vraňansko-hořínský plavební kanál. Byla nařízena dobrovolná evakuace, při které obec opustila asi polovina obyvatel. V obci podle dostupných informací z internetu žije přes 1400 lidí.

4.6.2013 09:26 | Ucpané ranní metro na Radlické

Povodně v Praze působí komplikace v dopravě. Mimo jiné je omezen provoz metra. Takhle to vypadalo dnes ráno ve stanici Radlická, která je na trase B a podle informací pražského dopravního podniku je nejvytíženějším místem v Praze. Foto: Facebook Tomáše Vaníčka

4.6.2013 09:33 | Místa, kde se ve středních Čechách evakuovalo

Ve Středočeském kraji hasiči pomáhali v předchozích hodinách například s evakuací v obcích Vestec, Křinec, Solenice, Kamýk nad Vltavou, Semovice, Jirovice, Zálezlice, Hořín, Lužec, Kly a Vraňany. Nejvíce evakuovaných je v obcích Lužce – 167 lidí, Hořín – 80 lidí a Kly – 30 obyvatel. Navíc se zhoršuje situace v Mělníku, kde z preventivních důvodů začalo před hodinou opouštět své domovy zhruba 1500 obyvatel lokalit Staré Mlazice a Pšovka.

4.6.2013 09:37 | Český červený kříž organizuje pomoc. Co všechno potřebuje?

Český červený kříž je již od neděle zapojen do pomoci obětem povodní. Shání mimo jiné cca 400 kusů dek, přikrývek, spacáků, polštářů a další lůžkoviny pro evakuované do evakuačního střediska v Mělníku.

4.6.2013 09:42 | Chalupa s Pickem vzlétnou nad Prahu a okolí

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa usedne dopoledne spolu s ministrem obrany Vlastimilem Pickem do vojenského vrtulníku a budou monitorovat postižené oblasti v okolí Prahy. "V tuto chvíli je Praha na vrcholu. Čekáme na informace o tom, kdy hladina začne klesat," řekl Chalupa.

4.6.2013 09:44 | S odstraňováním povodňových škod mohou pomoci nezaměstnaní

Až sto milionů korun má v současné době Úřad práce ČR připraveno na veřejně prospěšné práce. S odstraňováním následků povodní tak mohou pomoci nezaměstnaní. Místa pro veřejné prospěšně práce vznikají na základě dohod mezi Úřadem práce ČR a obcí. Stačí tedy, když se povodní postižená obec obrátí na kterékoliv pracoviště úřadu práce.

4.6.2013 09:47 | Rodiče dětí, které chodí do škol a školek uzavřených kvůli povodni, mohou zůstat "na paragrafu"

Povodeň uzavřela některé školy a školky a rodiče se musejí postarat o svého potomka. Na tyto situace pamatuje zákon, rodiče mohou čerpat tzv. ošetřovné. V případě uzavření školského nebo dětského zařízení získá rodič pro zaměstnavatele potvrzení k čerpání ošetřovného od pověřené osoby zařízení, které dítě navštěvuje. „Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno pro nepředvídanou událost, jakou povodně bezpochyby jsou," říká ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun.

 

4.6.2013 09:48 | Odborníci nabízejí lidem pomoc při záchraně dokumentů a fotografií

Národní technické muzeum nabízí veřejnosti odbornou pomoc při záchraně úředních dokumentů, fotografií, cenných knih a dalších důležitých dokumentů. V případě dotazů a podrobnějších informací, jak zacházet při záchraně zaplavených archiválií, kontaktujte Ing. Kateřinu Šupovou - vedoucí odboru hlavního konzervátora sbírek NTM na emailu: katerina.supova@ntm.cz nebo na tel: 777 710 801, 220 399 197.

4.6.2013 09:53 | Týnec nad Sázavou volá o pomoc. Potřebujeme vysoušeče, jsme zoufalí, říká místostarostka

Středočeský Týnec nad Sázavou naléhavě žádá o pomoc. "Po ničivé záplavě ve dvou místních částech Krušičany a Čakovice potřebujeme pořídit a postiženým nemovitostem zapůjčit vysoušeče. Jedná se o minimálně deset kusů této techniky. Krizový štáb pro Benešovsko má k dispozici třicet kusů pro celou oblast a na naši žádost reagoval zatím zamítavě. Cítíme se zoufale. Čas je neúprosný. Pokud by někdo chtěl pomoci, přivítáme jakoukoliv výši příspěvku nebo přímo konkrétní žádanou techniku - budeme velice vděčni. Děkujeme," uvedla v mailové výzvě Adriana Bursová, místostarostka Týnce nad Sázavou.

4.6.2013 09:57 | Jsme naštvaní, říká žena, které se voda zastavila centimetr před prahem

V Lužci nad Vltavou voda zaplavila na padesát domů a stále neopadává. "Jsme naštavní. Podle nás vodohospodáři situaci podcenili. Měli na kaskádě upouštět dříve," tvrdí Blanka Bredová, které se voda zatím zastavila centimetr před prahem.

4.6.2013 10:01 | Energetici rozdělí mezi své zákazníky postižené povodní 2 miliony korun

Společnost Bohemia Energy, největší alternativní dodavatel elektřiny a plynu v České republice, se v reakci na ničivé povodně rozhodla mezi své zákazníky z řad domácností, kteří byli zasaženi ničivou povodní, rozdělit finanční pomoc ve výši 2 miliony korun.

4.6.2013 10:02 | Běh pro Paraple změní termín

Kvůli povodni se mění termíny kulturních a sportovních akcí. Po zrušeném středečním pražském koncertu Divokýho Billa a odložených veslařských Primátorkách (měly by se konat až v září) je odložen i Běh pro Paraple, který se měl konat ve čtvrtek 6. června v Letenských sadech. "Informaci o novém termínu zašleme co nejdříve," uvedla Iva Pokorná z organizačního štábu akce.

4.6.2013 10:05 | FOTO: Mělník, Neratovice, Zbraslav, Lahovice... Letecký pohled na zaplavené Čechy

Hrozba povodní se přesouvá na sever Čech. Podívejte se, jak vypadají záplavy ze vzduchu. Fotoreportér HN Jiří Koťátko vyrazil nad střední Čechy v letadle. Podívejte se.

4.6.2013 10:08 | Srovnání Vltavy na Smíchově: včera a dnes

I přes znatelně příznivější počasí dnes ráno je zvýšení hladiny Vltavy v Praze znatelné.
Horní fotografie je pořízena včera (pondělí 3. června) zhruba v 11:30 a spodní fotografie dnes zhruba v 9:00. Foto nám zaslal Michal Herš mladší.

4.6.2013 10:11 | Posílejte zajímavé snímky z povodní

Pokud máte i vy zajímavé snímky z povodní (nejen v Praze) a chcete se o ně podělit s ostatními čtenáři, uvítáme vaše fotografie na adrese web@economia.cz. Děkujeme.

4.6.2013 10:13 | V Ústeckém kraji jsou stovky domácností bez elektřiny

V Ústeckém kraji jsou kvůli záplavám stovky domácností bez elektřiny. Energetici je odpojují z bezpečnostních důvodů. V noci na dnešek vypínali elektřinu v některých částech Ústí nad Labem a okolí, na Litoměřicku či ve Hřensku. ČTK o tom informovala mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. "Nově jsme byli nuceni vypínat odběratele na Střekově v Ústí nad Labem, v Neštěmicích, Dolních Zálezlech, Velkých Žernosekách, Mlékojedech, Povrlech, Dobříni na Roudnicku i další odběratele v Litoměřicích, Křešicích, Hřensku a v Dolním Žlebu," vyjmenovala.

Celkem v Čechách zůstávají bez elektřiny tisíce domácností. Energetici odpojili desítky transformátorů také ve Středočeském a Královéhradeckém kraji a v Praze. V evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.

4.6.2013 10:16 | Hudeček: Situace v Praze je stabilizovaná, opadla Rokytka i Botič

Povodňová situace v Praze je po ránu stabilizovaná, průtok Vltavy by se měl v průběhu dne ustálit na 3000 metrů kubických za sekundu. Opadla velká voda, která se prohnala řekou Rokytkou a Botičem. Novinářům to po jednání krizového štábu řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Problémy v dopravě jsou hlavně na Smíchově, kde se tvoří kolony aut a nemůže tudy projíždět MHD. Krizový štáb proto ráno rozhodl o částečném odstranění protipovodňových zábran pod Palackého mostem. Připraven je sanační tým, který bude pomáhat s odstraňováním povodňových škod.

4.6.2013 10:18 | Do nemocnice Na Františku by se mohli do týdne vrátit pacienti

Nemocnice Na Františku, která v neděli kvůli hrozbě povodní evakuovala pacienty, nemusela dnes v noci zatopit kotelnu, aby zabránila proniknutí záplavové vody do budovy. Ještě v pondělí večer tuto variantu zvažovala, ale ani kulminace Vltavy na 3200 metrech krychlových za sekundu nemocnici neohrozila. Teď by už Vltava měla jen klesat. Nemocnice čeká na signál, aby začala chystat návrat pacientů. Pražské záchrance nepřibylo v souvislosti s povodněmi výjezdů.

4.6.2013 10:22 | Pražská policie má v ulicích 1000 lidí, rabování nezaznamenali

Pražská policie kvůli záplavám posílila hlídky, v ulicích má asi 1000 lidí. Dohlížejí zejména na plynulost dopravy, ale pomáhají i s evakuací, se stavbou protipovodňových bariér nebo hlídáním evakuovaných domů. V Praze zatím nebyl zaznamenán žádný případ rabování.

4.6.2013 10:25 | Radotín: Obyvatelé od Berounky si konečně oddychli

"Po dnešním probuzení jsme si doma konečně oddychli. Berounka je už i v Radotíně po kulminaci a voda zůstala na našem břehu v místě, kde bydlíme, ve svém širším korytě. Funkčnost protipovodňových zábran, které kopírují plot kolem zahrady našeho činžáku, ani pytle s pískem v záchodové míse, u nás nakonec vyzkoušeny naštěstí nebyly. Náš sklep a maminčin přízemní byt s nedávno rekonstruovanou předzahrádkou tak zůstal na rozdíl od roku 2002 v suchu. Před jedenácti lety sahala voda do půl metru," hlásí reportérka IHNED.cz Eva Vychodilová. Doložila i foto z bytu ve druhém patře.

4.6.2013 10:31 | Premiér Nečas vyráží do Zálezlic a do Ústí

Premiér Petr Nečas i dnes pojede do obcí a měst postižených povodní. Navštíví středočeské Úžice (11:30), Zálezlice (12:00), Kralupy nad Vltavou (13:00) a severočeský Terezín (14:00), odkud se přesune do Ústí nad Labem.

4.6.2013 10:34 | Příbram ruší slavnosti. Oslavy by byly neetické, říká starosta

Příbramské městské slavnosti, které byly plánovány na sobotu 8. června, jsou zrušeny. "Příbramská radnice reagovala na vládou vyhlášený stav nouze a podle slov starosty Pikrta by oslavování v této chvíli bylo nemorální a neetické. Po dohodě s hlavním pořadatelem hledá radnice náhradní termín," uvedl v tiskové zprávě mluvčí příbramské radnice Ondřej Šlechtický.

4.6.2013 10:34 | Synthos zatím není ohrožen, firma si hlídá vodárnu

Areál chemických závodů Synthos (dříve Kaučuk Kralupy) letos na rozdíl od roku 2002 není vodou ohrožen, informuje redaktor HN Martin Kouhout. Pro provoz chemičky je ovšem zásadní chod vodárny, která je několik set metrů od areálu. Okolo vodárny, která továrnu zásobuje technickou a ochlazovací vodou, již byly postaveny pytle s pískem. "Myslím, že bychom měli být schopni zvládnout zvýšení průtoku o dalších 300 až 400 kubických metrů," říká ředitel firemního odboru pro životní prostředí Norbert Eichler. Chemička se nachází v části Lobeček, která je o něco výše než například obytné části Cukrovar a Hůrka, jež byly evakuovány.

4.6.2013 10:41 | Hudeček: Voda v Želivce je po kontrole v pořádku

Kontrola prokázala, že jakost vody v Želivce, která je zásobárnou pitné vody pro Prahu, je v pořádku. Také situace s dodávkami elektřiny a plynu je podle pověřeného primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09) oproti očekávání velmi dobrá. "Pražská energetika má pouze minimum vypnutých trafostanic a pražská plynárenská oproti původním předpokladům tisíců odpojených uživatelů má jen 700," uvedl.

4.6.2013 10:44 | FOTO: Zálezlice se bojí opakování roku 2002. Obec nestihla dokončit protipovodňovou hráz

Zálezlice na Mělnicku se staly symbolem povodní v roce 2002. Tenkrát tam spadlo 121 budov. Voda poničila rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod i fotbalový stadion. Škody přesáhly 200 milionů. Nyní obci hrozí opakování historie, voda tam stoupá. Podívejte se na snímky z roku 2002 i na současné snímky fotoreportéra HN René Volfíka.

4.6.2013 10:49 | V roce 2002 nám vojáci nabízeli pytle s pískem, teď nepřišel nikdo, stěžuje si žena ze zatopeného Lužce

Velká voda postihla i Lužec nad Vltavou, který leží nedaleko Zálezlic - prakticky naproti přes řeku. Místní obyvatelka Blanka Bredová si reportérce IHNED.cz Zuzaně Keményové postěžovala, že před jedenácti lety byla pomoc lépe zorganizovaná. "Při povodních v roce 2002 nám tu alespoň vojáci nabízeli pytle s pískem. Teď nepřišel vůbec nikdo," uvedla Blanka Bredová. Foto: HN - Libor Fojtík

4.6.2013 10:52 | Jihočeský kraj: Stále hrozí záplava Veselí nad Lužnicí

Velká voda v Jihočeském kraji stále hrozí Veselí nad Lužnicí. Hladina Nežárky na soutoku s Lužnicí ve městě na Táborsku by měla kulminovat ve středu odpoledne nebo večer. Povodí Vltavy se snaží zadržet vodu z Lužnice v rybníku Rožmberk, aby tím snížilo její přítok do Veselí. "Provedli jsme na Rožmberku mimořádnou manipulaci. Ta spočívá v tom, že do rybníka budeme připouštět 40 metrů krychlových za vteřinu a odtok z Rožmberku bude pět metrů krychlových," uvedl ředitel hornovltavského závodu Povodí Zdeněk Zídek.

4.6.2013 10:57 | Rušné centrum Kralup? Kdepak, všude je voda

Stara zástavba, centrum Kralup nad Vltavou. "Tohle je normálně nejrušnější část města. Sotva se tu dá přejít ulice," říkají místní. Na snímku dole pak zaplavená nemocnice. Foto 2x: HN - Martin Kohout

4.6.2013 11:00 | Praha 8: V Zenklově ulici obnovili tramvajovou dopravu

V úseku Palmovka - Kobylisy, který byl v průběhu noci bez provozu tramvají kvůli vodě v ulici Zenklova, by měla být v 11 hodin obnovena tramvajová doprava. Sdělil to místostarosta Prahy 8 odpovědný za dopravu Michal Švarc.

4.6.2013 11:07 | V areálu zámku v Troji se odhaduje škoda na 30 milionů korun

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí galerie Kristýna Kočová. Pokud hladina Vltavy v Praze ještě stoupne a zatopí trafostanici a celý suterén zámku a hospodářských budov, náklady na opravy po současné povodni můžou ještě dalekosáhle převýšit zmíněných 30 milionů, doplnila. Foto: archiv Galerie hlavního města Prahy

4.6.2013 11:11 | Elektrárna Mělník odstavila kvůli povodním některé bloky

Tepelná elektrárna Mělník v pondělí kvůli povodním odstavila z provozu bloky, které mimo jiné zásobují Mělník teplem. Částečná dodávka tepla je zajišťována náhradním způsobem. V případě dalšího stoupání Labe bude odstaven blok, který zásobuje teplem Prahu. "Odstavili jsme bloky, které jsou při povodni ohroženy jako první. Nedošlo k žádným výrazným škodám. Nyní připravujeme další preventivní opatření pro případ, že by se nepodařilo zadržet průniku vody do elektrárny," řekl ČTK ředitel elektrárny Miroslav Krpec.

4.6.2013 11:20 | Ministr Chalupa: Opatrně můžeme říct, že Praha má to nejhorší za sebou

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS): "Mám čerstvou informaci ze severního cípu pražského toku Vltavy, ze stanice Sedlec, která registruje mírný pokles. Takže můžeme opatrně říct, že Praha má to nejhorší za sebou."

4.6.2013 11:25 | Bendl nařídil snížit odtok z vltavských přehrad. Chci ochránit Ústí, tvrdí

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) nařídil snížit odtok z vltavské kaskády o 100 metrů krychlových za vteřinu. Chce prý ochránit před zaplavením Ústí nad Labem.

4.6.2013 11:27 | Srovnání výšky hladiny u trojské čističky

Jan Tylš vyfotil během tří posledních dnů Vltavu u čističky odpadních vod v Praze-Troji a přidává i časové údaje:

1. - 2.6. 2013 14:13

2. - 3.6. 2013 11:29

3. - 4.6. 2013, 9:12

4.6.2013 11:28 | Most v Kralupech uzavřen, auta se nedostanou přes řeku

Kralupy nad Vltavou jsou přes řeku neprůjezdné. Strážníci uzavřeli jediný most ve městě, který je určen pro automobily. Foto: HN - Martin Kohout

4.6.2013 11:31 | Litoměřická nemocnice přijímá jen akutní případy

V Litoměřicích je v různých zařízeních ubytováno celkem 291 evakuovaných osob, nejvíce jich přijala nemocnice. Ta nyní přijímá už jen akutní případy a odkládá některé operace. Informovala o tom mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Město se připravuje na povodeň podobnou velké vodě z roku 2002, kdy hladina Labe stoupla na 11 metrů. Nyní by měla kulminovat asi o metr níž.

4.6.2013 11:36 | Zemanova Hradní stráž zatím při povodních nepomáhá, další vojáci pracují

O nasazení Hradní stráže na likvidaci následků povodní zatím ústřední krizový štáb nepožádal. ČTK to řekla mluvčí Pražského hradu Hana Burianová. Prezident Miloš Zeman v pondělí nabídl 60 členů Hradní stráže k pomoci při záplavách. V Praze je stále nasazeno 300 vojáků. Část z nich pracuje ve Stromovce, kde prosakuje voda. Další vojáci po celonoční směně na stavbě zábran nabírají síly v kasárnách.

Zemanův pondělní projev a nabídka příslušníků Hradní stráže se už stala terčem vtipů na sociálních sítích. Podívejte se:

4.6.2013 11:45 | Vytopené Divadlo pod Palmovkou možná uzavře až do konce října

Divadlo pod Palmovkou by mohlo být uzavřeno kvůli škodám po povodních do konce prázdnin nebo až do konce října. ČTK to dnes řekl současný ředitel divadla Petr Kracik. V divadle jsou zatopeny veškeré rozsáhlé sklepy a technické vybavení, které zajišťuje provoz divadla. Kracik uvedl, že se už škody pohybují mezi 15 až 20 miliony korun. Uzavřeny jsou i další pražské scény, galerie a muzea.

4.6.2013 11:45 | Zatopená pražská zoo otevře ve středu, zatím jen horní část

Částečně zatopená pražská zoo se znovu otevře už ve středu, přístupná ale bude pouze horní část zahrady. ČTK to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek s tím, že chce jednat o rozšíření protipovodňové ochrany u zoo. Gorily, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden.

4.6.2013 11:47 | Pražská muzejní noc je zrušena, bude v náhradním termínu

Pražská muzejní noc se kvůli povodním ruší a uskuteční se v náhradním termínu, který bude teprve oznámen. Rozsáhlá kulturní akce se v české metropoli měla pořádat již tuto sobotu 8. června. Dohodly se na tom dnes krizové štáby Magistrátu hlavního města Prahy, Dopravního podniku hlavního města Prahy a pořadatelé akce. Aktuální informace o akci mohou zájemci sledovat na webových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz.

4.6.2013 11:55 | Předpověď: Do středečního rána naprší v Čechách do pěti mm, na Moravě až 35 mm

Do středečního rána naprší v Čechách už jen do pěti milimetrů srážek, v Jeseníkách a Beskydech však až 35 milimetrů. Ve středu pak má na horách na východě spadnout dalších 20 milimetrů. Počítá s tím aktuální předpověď Českého hydrometeorologického ústavu. Zatímco od západu Čech by se mělo během noci vyjasňovat, na Moravě se mohou vyskytnout i bouřky. Od neděle jsou v Čechách kvůli deštivému počasí záplavy, na řadě míst včetně Prahy už ale hladina kulminovala.

4.6.2013 11:56 | Krize v Křešicích na Litoměřicku: Situace je už horší než v roce 2006

Situace v Křešicích na Litoměřicku je už nyní horší než při povodních v roce 2006. Hladina Labe má ještě dál stoupat, nejspíš se přiblíží stavu při povodni z roku 2002. Pro ČTK to řekl starosta obce Václav Kovařík. Téměř celé Křešice jsou už podle něj zaplavené. "Podle mých informací bychom se měli téměř přiblížit povodni z roku 2002. Pravděpodobně bude o půl metru až metr méně," řekl. Dodal, že hladina Labe tu v roce 2002 vyšplhala do výše 10,35 metru. Nyní je asi na 760 centimetrech.

4.6.2013 12:01 | Volba primátora Prahy se odkládá, Hudeček zrušil zastupitelstvo

Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dnes zrušil čtvrteční mimořádné zasedání zastupitelstva, na kterém měli zastupitelé hlasovat o novém primátorovi a o složení rady. Jednání se odkládá kvůli stavu nouze, který v Praze panuje v souvislosti s povodňovým nebezpečím, řekl Hudeček. Příští zasedání se uskuteční do 15 dnů, patrně 20. června, tedy v termín řádného zastupitelstva.

4.6.2013 12:04 | Únik nebezpečných látek nehrozí, ujišťuje mluvčí Spolany

"V souladu s protipovodňovým plánem byly všechny potenciálně nebezpečné látky zakonzervovány nebo odvezeny mimo areál Spolany již v neděli v noci," říká tiskový mluvčí Spolany Miroslav Kulík.

Neměla by se tak opakovat situace z roku 2002, kdy unikl chlor do prostředí, ale vedení chemičky k incidentu nevydávalo informace. Do areálu mají povolený vstup pouze členové bezpečnostního štábu a zásahové jednotky. Voda v nejníže položených oblastech areálu přesahuje jeden metr.

Na snímku: Ulice Práce ve středočeských Neratovicích. O dalších 200 metrů dál je Spolana.

4.6.2013 12:05 | Povodně zavřely plavecký areál v Podolí

Povodně se nevyhnuly ani plaveckému stadionu v Praze Podolí. Již třetí den se potýká s prosakováním spodní vody do suterénních prostor areálu. V noci na dnešek dosáhla hladina vody v suterénu až na 170 cm, a voda tak zaplavila kompletně technologii kotelny. Největší český plavecký stadion musel být dnes ráno uzavřen a škody odhaduje Česká unie sportu, která je vlastníkem a provozovatelem areálu, na miliony korun. Při povodních v roce 2002 voda zničila podolský stadion natolik, že jeho obnova trvala více než půl roku.

4.6.2013 12:13 | Nečas v Zálezlicích: Protrhla se provizorní hráz, nikoliv stabilní systém

Premiér Petr Nečas v povodní postižených Zálezlicích na Mělnicku řekl, že se u obce protrhla provizorní hráz, a nikoliv stabilní systém, a proto je obec znovu po jedenácti letech zaplavená. Nečas přitom očekává, že až bude celá hráz dostavěna, bude obec lépe chránit. Kdy ale bude dokončena, neřekl. Starosta Zálezlic řekl, že věří, že hráz bude kvalitní. Ukázalo se prý, že potenciál na to má. "Bohužel se stavbu nepodařilo o dva tři měsíce dokončit, přestože jsme tady prostavěli půl miliardy korun," řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Vltava by v Zálezlicích měla kulminovat zhruba za čtyři hodiny.

4.6.2013 12:21 | Nečas: Máme připravené čtyři miliardy

Petr Nečas se brání spekulacím, že za povodně mohou pracovníci Povodí Vltavy ze soustavy vltavských přehrad a že odpouštěli vodu z kaskády pozdě a pomalu. "Vltavské kaskády nezabrání povodním. Mohou jen získat čas, aby se města jako Praha, Ústí nad Labem nebo Děčín mohla připravit na velkou vodu," řekl Nečas. Dodal, že v rozpočtu jsou již nyní vyhrazeny čtyři miliardy korun na odstranění následků záplav. Nečas také uvedl, že ve fondu dopravní infrastruktury je 1,3 miliardy na opravy silnic a železnic. V sedmi českých krajích platí stav nouze.

4.6.2013 12:24 | U dálnice D8 se sesunula půda, hrozí uzavírka jednoho pruhu

U dálničního mostu D8 (Nová Ves) došlo k sesuvu půdy. "Stav byl inspekčně prověřen, možná dojde k uzavření jednoho jízdního pruhu," informuje z terénu editor IHNED.cz Otakar Schön.

4.6.2013 12:37 | Osmá oběť? Záchranáři vyprošťují z Malého Labe ve Strážném mrtvého člověka

V řece Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku dopoledne objevila kolemjdoucí tělo mrtvého člověka. Hasiči a policisté se mrtvého nyní snaží z vody vytáhnout. Mohlo by jít o další oběť záplav. V celé republice si povodně dosud vyžádaly zřejmě sedm lidských životů. Pohřešováni jsou také čtyři vodáci, kteří se převrhli na rozvodněných řekách

4.6.2013 12:44 | Metro už zítra otevře pět stanic

Pokud bude hladina Vltavy klesat, pražský dopravní podnik počítá s otevřením pěti stanic metra. Od pěti hodin ráno by měly fungovat stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská na trase B a na lince A stanice Muzeum.

Stanice Vltavská bude otevřena pravděpodobně v pátek. Foto HN - Martin Svozílek

4.6.2013 12:47 | Snížení odtoku z kaskády pomůže Mělníku, Ústí ne, říká ředitel povodí

Snížení odtoku vody z Vltavské kaskády by mohlo pomoci Mělníku, v Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví. Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka to kulminaci výrazně neovlivní.

4.6.2013 12:55 | Čistička zůstává nefunkční, splašky tečou do Vltavy

Pražská Ústřední Čistírna odpadních vod (ÚČOV) zůstává mimo provoz, fungovat by měla v řádu několika dnů. Bubenečská čistírna byla odstavena v pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody. Situace, kdy veškeré odpadní a dešťové vody tečou rovnou do Vltavy, nemá podle vodohospodářů vliv na kvalitu dodávané pitné vody.

4.6.2013 12:57 | Děčín evakuuje další ulice poblíž Labe

Labe by mělo podle předpovědí kulminovat v Děčíně až ve středu. Městský úřad kvůli tomu vyhlásil evakuaci dalších ulic na obou březích Labe.

Foto: Jiří Hovorka

4.6.2013 13:02 | Česká pojišťovna: Škody budou dvojnásobně vyšší

Škody po letošních povodních dosáhnou podle České pojišťovny miliardy korun. Původně pojišťovna očekávala, že zhruba 20 tisíc klientů nahlásí škody za stovky milionů korun, nyní své odhady zdvojnásobila - očekává až 40 tisíc nahlášených škod v řádech miliard.

4.6.2013 13:09 | Reportérka: Obyvatelé se srocují na mostech, sledují a natáčejí vodu

V Ústí nad Labem už hnědá kalná voda zatopila kompletně oblast kolem nádraží a přilehlé silnice. Do města vede jediná průjezdná příjezdová cesta. Místní obyvatelé se srocují na mostech, fotí a natáčejí vodu, která ještě bude stoupat. "Je to šílené. Máme strach. Myslíme si, že tomu mohli zabránit, kdyby podnikli opatření dřív,“ říká reportérce HN Zuzaně Keményové asi padesátiletá obyvatelka města.

4.6.2013 13:15 | Inspektoři monitorují, co voda napáchala

Pracovníci České inspekce životního prostředí sledují situaci v oblastech postižených povodní. V jižních Čechách jsou mimo provoz čistírny odpadních vod v Kolodějích, Dyníně, Zářečí, Malenicích, v Ševětíně, Volyni a Níšovicích.

Ve středních Čechách je odstavena čistírna odpadních vod v Rakovníku a v Lipencích. Nefunguje ani ústřední čistírna v Praze.

4.6.2013 13:25 | Kaskáda snížila odtok o 100 kubíků za sekundu

Odtok z vltavské kaskády byl dnes po poledni na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla snížen o 100 metrů krychlových za sekundu, potvrdila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

4.6.2013 13:33 | V Radotíně voda klesla jen o centimetry

Radotínská radnice informuje občany, že hladina Berounky klesla jen velmi mírně, během pěti hodin o pouhých 9 centimetrů. I další pokles bude výrazně zpomalován odtokem vody ze zaplavených polí v okolí. Povodňová komise upozorňuje, že nikdo ze zatopených domů se nebude moci vrátit, dokud neopadne voda a stavby nebudou zkontrolovány statikem a servisními techniky, kteří zároveň budou obnovovat připojení energetických sítí. "Vstup do nezatopených průmyslových areálů při ulici Vrážská, z důvodu kontroly stavu technického zabezpečení budov, bude umožněn pouze 1 až 2 osobám, které se prokážou pověřením statutárního zástupce společnosti," dodává k tomu web MČ Praha 16.

Pohled na Radotín shora z Višňovky, foto: Eva Vychodilová


4.6.2013 13:33 | Pojďme pytlovat a stavět hráze, svolávají se Ústečané na Facebooku

"Mladí Ústečané se spontánně svolávají na Facebooku a společně plní pytle s pískem a stavějí protipovodňové hráze," hlásí ze severočeské metropole reportérka HN Zuzana Keményová.

4.6.2013 13:37 | Provalená hráz vyplavila Lužec

Reportérka IHNED.cz Martina Součková: "Obci Lužec nad Vltavou způsobila problémy především provalená hráz. Podle Radka Pavlíka, jednoho z místních obyvatel, tak je ve vesnici mnohem více vody než před jedenácti lety. Spolu s ostatními sedí před svým domem, který od rozlité vody dělí několik metrů, a čeká, zda i jeho stavení voda vyplaví. Hladina podle něj stále stoupá. Kromě domů ve velké části obce zničila i fotbalové hřiště. Ve vedlejší obci Vraňany ale podle stop na domech hladina postupně klesá. Voda zde zasáhla pás domů nejblíže k řece a i zde místní chodí proud vody na most sledovat. V obou obcích ale panuje překvapivý klid. Připraveni jsou hasiči i bagr na případné odklízení nečistot, které proud přinese a které by mohly tok ještě více ucpat.

4.6.2013 13:41 | Ústí uzavře hlavní nádraží

V Ústí nad Labem bude uzavřeno pro cestující hlavní nádraží, voda už dosahuje k odbavovacím přepážkám. Vlaky budou stanicíc jen projíždět a lidé budou nastupovat na západním nádraží. Informovala o tom Česká televize.

4.6.2013 13:45 | Máte doma bagr nebo vysoušeč a chcete pomoci? Hlaste se na speciálním webu

Máte doma bagr nebo vysoušeč a chtěli byste pomoci těm, kteří trpí řáděním vodního živlu, ale nevíte jak? Stačí se zapsat do „Burzy solidarity", aplikace, kterou spustilo na svých webových stránkách Sdružení místních samospráv (www.smscr.cz). „Funguje to jednoduše. Na našich webových stránkách pod grafickým odkazem Povodně 2013 po kliknutí najdete dva formuláře, kde oznámíte, zda nabízíte, či potřebujete pomoc," vysvětlil tajemník sdružení Tomáš Chmela.

4.6.2013 13:50 | Armáda nepředá Pandur

"Slavnostní předání posledního obrněného transportéru Pandur Armádě ČR se v pátek 7. 6. 2013 v Bučovicích z důvodu aktuální povodňové situace v ČR neuskuteční. Akce se bude konat v náhradním termínu," uvedl v tiskové zprávě mluvčí obrany Jan Pejšek.

4.6.2013 13:52 | Povodně v Mělníku jako turistická atrakce

"Také v Mělníku se povodně staly turistickou atrakcí. Příjezdový most poblíž přístavu se podobá parkovišti a na vyhlídce u soutoku stojí zástupy lidí a fotí si rozlitou řeku," píše z města nad soutokem Labe a Vltavy reportérka IHNED.cz Martina Součková.

4.6.2013 13:56 | V Ústí nejede autobus linky č. 15

Kvůli stoupající vodě musel být v Ústí nad Labem přerušen provoz autobusu č. 15, který rozvážel lidi od vlaku ve Vaňově. Linka byla zastavena ve 12:45. Autobus rozvážel cestující náhradního vlaku Vaňov – nádraží Západ od provizorní zastávky Vodárna až k točně na konci města. Toto spojení zatím nelze nahradit jiným způsobem.

4.6.2013 13:58 | Stovky skautů jsou připraveny pomoci

Odklízet následky povodní budou skauti a skautky. Po celé republice se začali aktivně zapojovat do akcí ke zmírnění dopadu přírodního živlu. Pražský skautský povodňový štáb momentálně hlásí již přes 500 skautů a skautek připravených k pomoci institucím i jednotlivcům postiženým velkou vodou. Skautská pomoc je dostupná i v dalších městech – Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně a jinde. "První skupiny skautských dobrovolníků se přesouvají do postižených oblastí," uvedla mluvčí skautů Anna Lukešová.

4.6.2013 14:01 | Praha 13: Zákaz vstupu do dvou parků

Obvodní ředitelství Městské policie Praha 13 upozorňuje občany na zákaz vstupu do parku Panská zahrada ve Stodůlkách a do lesoparku v údolí Motolského potoka (pod ulici Sárská) z důvodů nebezpečí pádu stromů, resp. sesuvu půdy.

4.6.2013 14:05 | Labe by mohlo vystoupat na 11,5 metru

Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve výšce 11,5 metru, to je zhruba o 40 centimetrů méně než v roce 2002. Kulminace má přijít ve středu večer. Vyplývá to z jednání ústeckého krizového štábu, o kterém informovala mluvčí magistrátu Romana Macová.

"Z Povodí Labe přišla zpřesněná předpověď vzestupu hladiny Labe. Řeka by měla ve středu ráno překročit 10,8 metru, kulminovat by měla ve středu večer na 11,5 metru. Dnes před polednem měla 940 centimerů. Je tedy pravděpodobné, že řeka stoupne více než o dva metry," uvedla. Pondělní předpověď přitom kulminaci odhadovala ve výšce 11,3 metru.

4.6.2013 14:10 | Liberecký kraj: Dobrá zpráva, řeky včetně Smědé klesají

Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i Smědá v Předláncích se už vrátila k normálu. Krátce před 13:00 klesla hladina řeky pod 200 centimetrů, což je hranice prvního povodňového stupně, a dál opadá. Ještě v 07:00 na ní přitom platil stav ohrožení. I ostatní toky klesají.

4.6.2013 14:13 | Lidé na severu už jsou unaveni čekáním na konec

Obyvatelé Ústí nad Labem jsou podle mluvčí města Romany Macové už unaveni čekáním, až se přes město přelije povodňová vlna. "Informace, které dostáváme od Povodí Labe o čase kulminace i výšce hladiny a průtoku, se neustále mění. Chápeme to, že i oni vycházejí z aktuálního stavu, lidé už jsou ale unaveni," řekla.

4.6.2013 14:16 | Hořín na Mělnicku: Stačila hodina a voda už přetekla

Napínavá situace v Hoříně na Mělnicku zhruba před hodinou. Teď už ale podle čerstvých informací přímo z místa voda přetekla a valí se na obec... Foto: Facebook Zdeňky Vaculíkové

4.6.2013 14:21 | Vlaky na trati Mělník a Štětí nepojedou

České dráhy zastaví ve 14:30 provoz na trati mezi Mělníkem a Štětím kvůli stoupající hladině řeky. Cestující budou přepravováni náhradními autobusy.

Celkem je v současné době mimo provoz tratí: Praha - Jílové u Prahy, Kouřim - Pečky, Křinec - Městec Králové, Rožďalovice - Veleliby, Křižany - Rynoltice.

4.6.2013 14:22 | Pohled na Ústí nad Labem z Mariánské skály

Aktuální snímek Labe ze skály nad Ústím na Twitteru sdílí uživatel @jankolias:

4.6.2013 14:22 | Mělník hledá dobrovolníky, chce zvednout hráze

Mělník, který leží na soutoku Labe a Vltavy, se chystá na nejhorší. "Hledá dobrovolníky, kteří by pomohli se zvednutím protipovodňových hrází," hlásí z Mělníka Jan Strouhal. Jak vážná situace ve městě panuje, dokládá snímek. Na něm je vidět, že hladina Labe (za soutokem s Vltavou) už téměř sahá k mostovce takzvaného starého mostu, který vede do města od dálnice D8. "V roce 2002 se voda otírala o spodní čast mostovky. Nyní je ještě zhruba metr pod tímto stavem," dodal Jan Strouhal.

4.6.2013 14:30 | Na nádraží v Ústí nad Labem panuje zmatek

"Mnoho spojů je zrušených nebo přesměrovaných. Lidé nevědí, do kterého vlaku mají nastoupit," hlásí ze severu Čech reportérka HN Zuzana Keményová. "Voda už se dostává i do podchodu. Výpravčí jej urychleně uzavírá a lidé budou muset chodit přes koleje," dodává.

4.6.2013 14:31 | Pražané postižení povodní získají byty na rok

Praha má pro lidi postižené povodněmi připravenu asi stovku bytů. Poskytovat je bude těm, kterým voda zcela zničila domovy. Náhradní byty budou moci používat maximálně po dobu jednoho roku. Rozhodla o tom dnes rada měst.

4.6.2013 14:43 | ČEZ vyhlásil ve čtyřech okresech stav nouze

Energetická společnost ČEZ vyhlásila kvůli povodním v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze. "ČEZ Distribuce nemůže na tomto území garantovat plynulé dodávky elektřiny," sdělil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. ČEZ se podle něj bude snažit omezovat dodávky elektřiny jen v nezbytně nutném rozsahu, aby zabránil ohrožení zdraví a majetku.

4.6.2013 14:57 | Příbram zrušila slavnosti

Příbramská radnice kvůli povodním zrušila městské slavnosti plánované na sobotu 8. června. Podle starosty Pavla Pikrta není vhodné oslavovat, když se jinde lidé potýkají s následky záplav.

4.6.2013 14:59 | Palácové zahrady pod Hradem uzavřeny

V Praze jsou z technických důvodů uzavřené Palácové zahrady pod Pražským hradem.

4.6.2013 15:00 | Nejpostiženější památky: Kratochvíle, Veltrusy

Záplavy z objektů ve správě Národního památkového ústavu nejvíce postihly zámky Kratochvíle, Ratibořice a Veltrusy.

Na jihočeském zámku Kratochvíle byl zaplaven prostor předzámčí do výše přesahující úroveň povodně v roce 2002. V pondělí 3. června hladina vody klesla, nejvíce poškozena byla západní ohradní zeď, na níž se zachovaly originální renesanční malby.

Zámek i park ve středočeských Veltrusích jsou pro veřejnost uzavřeny, zaplaveny jsou přístupové cesty, mostky, obora, park a louka pod zámkem. Zasaženy jsou menší stavby a pavilony v parku.

Kvůli nebezpečí padajících stromů je pro veřejnost nepřístupný zámecký park ve Žlebech, Hořovicích a na Kynžvartu.

4.6.2013 15:11 | Dívka se chtěla s pomocí páčidla dostat do evakuovaného bytu

V Ústí nad Labem policie zaznamenala první případ rabování. Nezletilá dívka se v Krásném Březně pokusila loupat do bytu, jehož majitelé se evakuovali.

Pokusila se otevřít dveře pomocí páčidla," uvedl mluvčí ústecké policie Vladimír Danyluk. Situace ve městě se už v neděli pokusil využít jeden muž v Neštěmicích, policie ho zadržela v opuštěném skladě. Skončil v cele předběžného zadržení a policie ho obvinila z pokusu o krádež.

4.6.2013 15:14 | Soudy v Ústí nebudou fungovat

Krajský a okresní soud v Ústí nad Labem budou delší dobu mimo provoz. Voda je už v suterénu objektů, které leží poblíž Labe. Zaplaveno bude i přízemí. Opakuje se tak situace z roku 2002.

4.6.2013 15:16 | VIDEO: Jak přetéká hráz v Hoříně

Hořín u Mělníka a jeho místní části zaplavila velká voda, která se přelila přes protipovodňové hráze. Všech 700 obyvatel muselo být evakuováno

Situace v Hoříně se komplikuje. Podívejte se na video, jak přetéká místní hráz.

 

4.6.2013 15:22 | Záchranáři vytáhli tělo mrtvého muže

Záchranáři odpoledne z Malého Labe ve Strážném na Trutnovsku vytáhli tělo neznámého mrtvého muže. Mohlo by jít o další oběť záplav. V celé republice si povodně dosud vyžádaly zřejmě sedm lidských životů. Pohřešováni jsou také čtyři vodáci, kteří se převrhli na rozvodněných řekách.

4.6.2013 15:23 | V Radotíně zachránili bagry na haldách štěrku

Pod radotínským mostem těžkou techniku vytáhli na haldy štěrku. V obytné čtvrti Benátky můžou za suché domy děkovat protipovodňové bariéře. Foto: HN - Eva Vychodilová


4.6.2013 15:36 | Děčín si zatím udržuje průjezdný most

Voda v Děčíně stoupá pomaleji, než se předpokládalo. Otevřený je zatím silniční most i podjezd pod nádražím, takzvané Pětimostí. Hasiči tam odčerpávají prosakující vodu a vodu z kanalizace. Podle mluvčí města Markéty Lakomé to vydrží nejspíš maximálně do 16:00 až 16:30. Potom bude uzavřený příjezd na silniční most z Podmokel.

4.6.2013 15:37 | Hradní stráž zatím nikdo nevyužil

O nasazení Hradní stráže na likvidaci následků povodní zatím ústřední krizový štáb nepožádal. ČTK to řekla mluvčí Pražského hradu Hana Burianová. Prezident Miloš Zeman v pondělí nabídl 60 členů Hradní stráže k pomoci při záplavách. V Praze je stále nasazeno 300 vojáků. Část z nich pracuje ve Stromovce, kde prosakuje voda.

4.6.2013 15:38 | Pohled na Kralupy nad Vltavou

Situaci v Kralupech nad Vltavou sleduje kamera. Snímky si můžete prohlédnout ZDE

4.6.2013 15:44 | Zákaz přístupu k povodním

Zvědavci řeší zákáz přístupu k protipovodňovým bariérám u Vltavy po svém...

 

4.6.2013 15:50 | Knihovna v Klementinu zůstává zavřena

Národní knihovna a celý areál Klementina zůstávají minimálně do konce týdne pro veřejnost uzavřené. Nebezpečí ohrožení spodní průsakovou vodou nadále trvá.

4.6.2013 15:51 | Dobrovolníci dostávají jídlo od KFC

O pomoci během pondělního večera přímo z jedné z provozoven KFC informovala na facebookové stránce Marketing &Media Lucie Zaki, která sháněla jídlo pro dobrovolníky v Argentinské ulici. Zaměstanci řekli, že to snad vedení v takové situaci pochopí... Jiné firmy například chtěly poslat mail se žádostí o pomoc. A některé prý ještě ani neodpověděly.

 

4.6.2013 15:53 | Gorily se z Prahy přestěhují dočasně do Dvora Králové

Pražská zoo otevře ve středu horní část zahrady. Gorily, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden.

Stěhování do jiných zoo možná čeká i další zvířata, jejich azyl přitom může trvat měsíce.

4.6.2013 15:56 | Chalupa: Povodeň není jen kulminace, ale i následky

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa upozorňuje, že povodeň dosud Česko neminula. „Povodeň není jen kulminace, ale i odstraňování následků. Po každé povodni je přirozené, že se všechny subjekty, od centrálních štábů až po malé obce, zabývají případnými zlepšeními opatření.“

Reagoval tak na kritiku části starostů měst, obcí a obyvatel, kteří si stěžují, že se s opatřeními začalo pozdě.

4.6.2013 15:59 | V Třeboni staví barikády z pytlů, připravují se na nejhorší

Na Novořeckých splavech se upouští velké množství vody, město Třeboň proto v místní části Stará Hlína a u výpustí z rybníku Svět rozmístilo 4000 pytlů s pískem. Chystají se další: žádat o ně můžou i jednotliví majitelé domů v ohrožené oblasti. Foto: Město Třeboň

4.6.2013 16:01 | Ve Stromovce, na Letné i ve Hvězdě hrozí pád stromů

Praha 6 varuje před vstupem do obory Hvězda, Šáreckého údolí, Hadovky a dalších míst z důvodu nebezpečí. Parky jsou podmáčené a hrozí pád stromů.

Uzavřen je z toho důvodu i park Letná, který hlídají strážníci.

4.6.2013 16:09 | V Ústí zítra nepojedou trolejbusy

Na další dopravní komplikace se musí podle redaktorky HN Zuzany Keményové připravit obyvatelé Ústí nad Labem. Zítra tu nebudou jezdit trolejbusy, protože bude nutné vypnout trafostanice.

4.6.2013 16:12 | Kaskáda snížila odtok o dalších 300 kubíků za sekundu

Povodí Vltavy postupně snižuje na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla odtok z vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu. Už po poledni byl odtok snížen o 100 kubíků na metr krychlový. Cílem je uchránit Ústí nad Labem.

4.6.2013 16:14 | Hráze v Mělníku zatím drží, nejvyšší hladina Labe se čeká v 18:00

Kulminace Labe v Mělníku se očekává v 18:00, hladina by neměla přesáhnout 950 centimetrů. Hráze, jejichž mezní hodnota je 955 centimetrů, zatím drží a pracuje se na jejich zpevnění.

Do lokalit Staré Mlazice a Pšovka, ze kterých bylo dnes ráno evakuováno asi 1500 lidí z 240 domů, voda zatím nedorazila.

4.6.2013 16:15 | Policie řeší čtyři případy rabování

Policie zaznamenala již čtyři případy rabování v souvislosti s povodněmi, dva ve Středočeském kraji, jeden v Ústí nad Labem a jeden v Praze. Zadržení podezřelí jsou podle policejního prezidenta Martina Červíčka zejména recidivisté.

4.6.2013 16:18 | Jak požádat o pomoc?

Stát zveřejnil již první náznaky finanční pomoci pro obce a občany. Stejně tak banky postupně představují výhodnější úvěry pro občany, podnikatele a firmy zasažené letošními povodněmi. Generální finanční ředitelství zároveň připravuje aktuální informace o mimořádné situaci v souvislosti s placením daní.

Celý článek si přečtěte ZDE

4.6.2013 16:20 | Další rabování: Na Kolínsku někdo ukradl šperky

Policisté ve středních Čechách řeší druhý případ rabování. V Chotuticích Kolínsku v pondělí kdosi odcizil šperky z evakuované budovy, které se zřítila stěna. Pachatele se zatím nepodařilo zadržet. Podobný trestný čin policisté zaznamenali i v Kralupech nad Vltavou.

Chotutický případ se stal v pondělí mezi 07:30 až 15:30. Zloděj využil toho, že je do budovy přístup, vlezl dovnitř a odnesl si šperky za 13 000 korun. Protože byl čin spáchán za živelní pohromy, může být pachateli v případě dopadení vyměřen přísnější trest.

4.6.2013 16:31 | Praha uzavřela 29 parků kvůli hrozbě padajících stromů

Praha zakázala kvůli záplavám vstup do 29 parků a lesů na území hlavního města. Nejvíce nepřístupných parků je momentálně v Praze 1. 

Již od neděle platil kvůli velké vodě zákaz vstupu do parků na Petříně, v Zahradě Kinských, Letné, Stromovce a na Vítkově. Zákaz vstupu platí i do parků v Praze 6.

4.6.2013 16:33 | Kamenice je ve Hřensku je na padesátileté vodě

Hladina řeky Kamenice ve Hřensku stoupá na úroveň 50leté vody. Extrémní stupeň nebezpečí meteorologové v obci na soutoku Labe a Kamenice vyhlašují na 275 centimetrech. Této úrovně dosáhla Kamenice podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v 16:00.

4.6.2013 16:35 | V Ústí je bez elektřiny už 6 tisíc lidí, bude jich přibývat

V Ústeckém kraji jsou už kvůli záplavám tisíce domácností bez elektřiny, plynu i pitné vody. Energetici dnes kvůli velké vodě vyhlásili až do odvolání stav nouze pro okresy Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem. V regionu už bylo z bezpečnostních důvodů od elektřiny odpojeno na 6000 domácností, a jak voda stoupá, bude jich přibývat.

4.6.2013 16:41 | Pěstitelé zeleniny přijdou o sklizeň

Záplavy ve středních a severních Čechách poničily několik stovek hektarů polí se zeleninou, kterou pěstitelé zřejmě nebudou moci sklidit. Pod vodou je nyní zhruba šest procent tuzemských polí se zeleninou.

Největší škody velká voda napáchala pěstitelům zeleniny na Mělnicku a Nymbursku.

4.6.2013 16:45 | V Terezíně zůstává jen 250 ze 1700 lidí

Terezín na Litoměřicku ohroženém záplavami opustila do půlnoci většina lidí. Podle starostky Růženy Čechové tu zůstalo asi 250 ze 1700 obyvatel. Do dnešní půlnoci se mají evakuovat i obyvatelé Nových Kopist, které pod Terezín spadají. Uzavřen je i Památník Terezín, připomínající nacistické židovské ghetto.

Lidé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.

4.6.2013 16:48 | Důchody a dávka nemocenské budou vypláceny na poštách

Lidé z vodou postižených oblastí, kteří si nechávají vyplácet důchody, nemocenské a mateřskou prostřednictvím České pošty, si mohou vyzvednout peníze na poště. Pokud byla uzavřena, dávka bude vyplacena na její pobočce. V případě, že se lidé kvůli povodním přestěhovali, lze požádat o doslání výplaty důchodu do místa, kde pobývají.

4.6.2013 16:54 | Hlavní nádraží v Ústí zůstalo zavřené

Hlavní nádraží v Ústí nad Labem už odřízla voda, vlaky přes něj sice dál projíždějí, lidé ale vystupují a nastupují na západním nádraží. Projíždět se přes hlavní železniční stanici dá díky tomu, že koleje jsou výš než cesty k nim.

Foto: HN-Martin Svozílek

4.6.2013 16:59 | Majitelé domů uklízejí po vodě, která přišla z Rokytky

Obyvatelé Prahy 9 už začali s odklízením škod, které v minulých dnech způsobila rozvodněná říčka Rokytka. Čerpají vodu ze sklepů a garáží, začali vysoušet.

Rokytka tentokrát překvapila i obyvatele, kteří v její blízkosti bydlí desítky let. Podle nich byl nástup povodně velmi rychlý. Mnozí tak nestihli ani postavit hráze z pytlů s pískem.

Rokytka se na pomezí Hrdlořez a Hloubětína rozlila v noci na pondělí.

4.6.2013 17:02 | Třetina zatopených Zálezlic a tři čtvrtiny Kozárovic.

Rozsah povodní v Zálezlicích na Mělnicku bude menší než v roce 2002, kdy se obec stala symbolem záplav. Podle starosty obce Jiřího Čížka pomohla rozestavěná hráz, i když se provizorně vybudovaná část se v noci na dnešek protrhla.

Zatopená zůstala asi třetina Zálezlic a tři čtvrtiny části Kozárovice.

Foto HN - René Volfík

4.6.2013 17:06 | Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze opět otevírá

Hlavní budova a knihovna Uměleckoprůmyslového muzea v Praze bude ve středu od 10:00 opět otevřena pro veřejnost. Nebezpečí povodně podle vedení muzea pominulo.

4.6.2013 17:12 | Pontonu hrozilo potopení, nakonec ho potápěči přivázali

Uvolněný ponton ve Žlutých lázních v Praze zajistili hasiči a potápěči ocelovým lanem ke stromům. Situaci vyvolanou povodní řešil již v noci na dnešek krizový štáb, mezi dalšími variantami bylo upevnění k tanku, nebo zásah z vrtulníku, odstřelení a potopení.

Ponton byl původně přivázaný pouze na jednom ocelovém laně, hrozilo, že se utrhne.

4.6.2013 17:21 | Stav ohrožení trvá na 35 místech

Stav ohrožení trvá zhruba na 35 místech českých řek, v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy platí extrémní stupeň ohrožení. Zatímco hladiny Vltavy a jejích přítoků většinou klesají a postupně se na těchto tocích snižují také průtoky, na Labi od jeho soutoku s Vltavou hladina i průtok roste.

4.6.2013 17:24 | Kouzlo nechtěného v Děčíně

Rybáři pod děčínským novým mostem.

4.6.2013 17:35 | Magistrát spustil podrobnou mapu protipovodňové ochrany v Praze

Pražský magistrát vytvořil detailní mapu s přehledem protipovodňové ochrany v hlavním městě. Dozvíte se z ní také o změnách ve veřejné dopravě. Aplikace zahrnuje i takové podrobnosti jako umístění protipovodňových bariér a pytlů s pískem. Můžete si na ní rovněž porovnat letošní povodeň se situací v roce 2002.

4.6.2013 17:37 | Olympijský výbor nabízí pomoc sportovcům

Český olympijský výbor pomůže sportovcům, které postihly povodně.

4.6.2013 17:42 | Dobrá zpráva z Liberecka, Smědá se vrací do koryta

Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i Smědá v Předláncích se už vrátila k normálu. Ještě v 07:00 na ní přitom platil stav ohrožení.

4.6.2013 17:44 | Vlak do ústecké čtvrti už nejezdí

Ústí nad Labem přestal jezdit speciální vlak do čtvrti Vaňov, důvodem je odpolední uzavření ústeckého hlavního nádraží. Lidé mohou místo něj využít pravidelné osobní vlaky. Vlak na Střekov jezdí podle potřeby, dříve zveřejněný jízdní řád neplatí.

4.6.2013 17:45 | Starosta Mělníka odmítl zatopit část města

Mělnický starosta Ctirad Mikeš s obavami sleduje, kam až vystoupá hladina řeky. Odmítl totiž upouštět vodu z protipovodňové hráze. „Rozhodl jsem plně na svou zodpovědnost, že nebudeme mít řízenou záplavu Mělníka," řekl Právu Mikeš.

Podle něj by to znamenalo zatopení zhruba dvou set nemovitostí v lokalitách Pšovka a Mlazice.

4.6.2013 17:57 | Česko bude čerpat peníze společně se Saskem a Bavorskem

Česká republika bude při čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity spolupracovat se Saskem a Bavorskem, dohodli se telefonicky premiér Petr Nečas (ODS) a předseda saské vlády Stanislaw Tillich (CDU).

Aby země mohly požádat o pomoc z Fondu solidarity, musí škody přesáhnout určitou hranici související v zásadě s jejich hrubým národním důchodem. V případě ČR je to 872 milionů eur (22 miliard korun), v případě Rakouska 1,79 miliardy eur a Německa 3,67 miliardy eur. Pomoc ale může být udělena i v případě, že škody tento práh nepřesáhnou, ale živelní pohroma způsobí velké regionální škody.

Fond solidarity není určen na rychlou pomoc, ale na uhrazení části škod.

4.6.2013 18:06 | FOTO: Zvířata a povodeň

Mezi nejsdílenějšími příspěvky na sociálních sítích během povodní s přehledem vedou ty se zvířecí tematikou. Labutě se těší takové pozornosti jako nikdy jindy, osudy zvířat v pražské zoo sledoval téměř každý s obavami, aby se neopakovala tragická situace z roku 2002.

Fotogalerii si prohlédněte ZDE

4.6.2013 18:11 | Praha začala s úklidem po povodni

Některé pražské městské části začaly likvidovat následky záplav. V Praze 2 lidé uklízejí sklepy zatopené rozvodněným potokem Botič v oblasti Nuselského údolí.

Také Praha 9 a 10 zahájily popovodňový úklid, radnice se snaží zajistit dezinfekční a čisticí prostředky, někde přistavují kontejnery na mokrý odpad.

Praha 5 nabízí občanům k vypůjčení čerpadla a vysoušeče. "Připravujeme sušáky a odčerpávací zařízení, včetně výpomoci externího dodavatele. Po telefonické rezervaci se žadatelé zařadí do pořadníků, a až opadne voda, dodavatel jim přímo do jejich domácností přístroj doveze," uvedl starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.

4.6.2013 18:19 | Naplaveniny museli odstřelit hasiči

Skupinka střelmistrů pomohla zachránila rodinný dům ve Svobodě nad Úpou, pod jehož část ke sveden místní potok. Ten však ucpaly klády, kameny a další naplaveniny a voda se začala vylévat z břehů.

Naplaveniny podle tiskové mluvčí olomouckých hasičů Vladimíry Hacsikové začal odklízet bagr, propusť se mu však nedařilo uvolnit. Střelmistři proto provedli řízený odstřel, tím uvolnili naplaveniny a voda mohla zase volně pod rodinným domem protékat.

4.6.2013 18:25 | Bendl nařídil snížit odtok z Nechranické přehrady

Ministr zemědělství nařídil snížení odtoku o 50 metrů krychlových za vteřinu z Nechranické přehrady na Ohři.

„Neustáváme v hledání možností, jak ulevit těžce zkoušenému Ústí nad Labem i další městům a obcím ležící na toku Labe. Chceme využít každou rezervu,“ kontatoval Petr Bendl.

Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve středu večer.

Ministr zemědělství Petr Bendl s premiérem Petrem Nečasem v Zálezlicích. Foto HN - René Volfík

4.6.2013 18:28 | Kolona veze do Ústí těžkou techniku, tvoří se kolony

Dálnici D8 u Prahy ve směru na Ústí nad Labem blokují kvůli dopravnímu omezení dlouhé kolony. Policie tam doprovází těžkou techniku, která jede podsypat podemletý pilíř mostu přes Vltavu. Na 15,5. kilometru se provoz ve směru z Prahy převádí do protisměru. Kolona sahá až k 8. kilometru.

4.6.2013 18:34 | Spuštění sirén bylo ve středu zrušeno

Pravidelná měsíční zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, bude ve středu 5. června 2013 zrušena z důvodu povodní v Čechách a hlavním městě Praze. Informoval o tom web ministerstva vnitra.

4.6.2013 18:46 | Hráz v Mělníku se neprotrhla, po internetu se šíří fámy

Na sociálních sítích se objevila informace, že se protrhla hráz v Mělníku. Podle vedoucí kanceláře mělnické radnice Heleny Vavřinové to není pravda. „Hráz se neprotrhla, voda v řece by měla kulminovat v devět hodin večer,“ uvedla pro server IHNED.cz.

4.6.2013 18:50 | Historickou povodeň v Ústí připomíná střelecký terč

V Muzeu města Ústí nad Labem je v těchto dnech vystavený malovaný střelecký terč který je jediným dobovým dokumentem historicky největší povodně na dolním Labi v Ústí nad Labem ze 30.března 1845.

„Tento povodňový rekord nebyl dosud překonán a naštěstí se zdá, že ani letos nebude,“ doufá vedoucí historického oddělení muzea Václav Houfek.

30. března 1845 během necelých tří deštivých dnů vystoupila hladina řeky Labe na svůj zatím nejvyšší známý stav 1235 cm s průtokem asi 5600 m3 za vteřinu. V Ústí nad Labem voda dosahovala až ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a zatopila sklep domu na rohu Bílinské ulice, kde je dnes farní úřad a zlatnictví.

4.6.2013 18:59 | Hladiny řek na Královéhradecku klesají

Hladiny vodních toků v Královéhradeckém kraji dnes dál postupně klesaly. Třetí stupeň povodňové aktivity zůstával odpoledne jen na Cidlině v Novém Bydžově, první stupeň byl na Úpě ve Zlíči.

4.6.2013 19:06 | Co hlásí meteorologové? Podrobná předpověď počasí

Většina řek už klesá, velká voda ale stéká k severním hranicím Česka. Zítra ještě více potrápí například Ústí nad Labem, kde se hladina zvýší skoro o dva metry. Voda by měla stoupnout i ve Veselí nad Lužnicí. V Praze by Vltava měla do rána klesnout o metr.

Celou předpověď počasí najdete ZDE

4.6.2013 19:13 | Kladno poslalo do Veltrus strážníky

Kladno posílá večer dvanáct městských strážníků na pomoc obci Veltrusy na Mělnicku. Mají hlídkovat u opuštěných staveních a zámku.

„Ráno se směna vrátí do Kladna a na noc opět vyrazí směr Veltrusy. Tak tomu bude po nezbytně dlouho dobu," řekl primátor Dan Jiránek.

4.6.2013 19:18 | Troja a Roztoky pod vodou

Na cestě do Kralup vyfotil redaktor IHNED.cz Ota Schön z vlaku zaplavenou Troju a městskou část Roztok Žalov.

4.6.2013 19:23 | Dejte pozor na nákup aut, radí odborníci

Na trhu s ojetinami by se po povodních v Česku a Německu mohlo objevit kolem deseti tisíc zaplavených vozidel. Autobazary chystají přísnější kontroly při výkupu. Vyplývá to z informací společnosti Cebia a obchodníků s ojetinami.

U aut, která se při povodních ocitla pod vodou, je podle odborníků vysoká pravděpodobnost závady či selhání některého ze systémů včetně ABS nebo airbagů. Pokud je vozidlo profesionálně připravené na prodej například včetně výměny sedaček, je obtížné zaplavení odhalit. Typickým příznakem je jemné bahno ve skrytých částech interiéru, pod čalouněním, koberečky, v konektorech a podobně, vlhký interiér nebo charakteristický zápach.

4.6.2013 19:32 | Vltava v Kralupech ustupuje

Voda v Kralupech nad Vltavou začala klesat. Během dnešního odpoledne ustoupila o 5 až patnáct centimetrů.

Voda v Kralupech zasáhla nádraží a hlavní pěší tepny. Všechny ulice v centru města jsou zalité vodou. Evakuována jsou ve městě dvě sídliště, nemocnice, domov pro seniory a několik ulic.

4.6.2013 19:39 | Jak vypadal Mělník odpoledne

Nejvyšší hladinu očekávají v Mělníku zhruba za půldruhé hodiny.  Jak to vypadalo odpoledne?

 

4.6.2013 19:42 | Silnici dělí od vody pár metrů

Silnici mezi Neratovicemi a Mělníkem možná policie uzavře. Hladinu vody od komunikace odděluje maximálně půl metru. Foto: Martin Kohout

4.6.2013 20:00 | Knihy se nepoškodily

Městská knihovna v Praze uzavřela během povodní tři své pobočky. Budova ústřední knihovny na Mariánském náměstí a pobočka Holešovice mají zcela vyklizené suterénní prostory, včetně demontovaných sedaček a technického vybavení sálů. Zavřená je také knihovna v Michli.

Voda se zatím nedostala do žádné z nich,

4.6.2013 20:04 | Stav vody na českých tocích

Aktuální stav průtoku vody podle ČHMÚ.

4.6.2013 20:09 | Mělníku stále hrozí protržení hráze

Labe v Mělníku kulminuje, přetečení hrází už nehrozí. Protipovodňová zábrana ale protéká. Kdyby se protrhla, povodňová vlna projde přístavem, obytných budov se však nedotkne.

4.6.2013 20:21 | V jednu chvíli to vypadalo, že hráz praskne, řekl pracovník Povodí Labe

Nejvyšší povodňovou vlnu má Mělník sice za sebou, ohrožení města ale nepominulo. Hráz, která Mělník chrání, totiž protéká. V jednu chvíli dokonce hrozilo, že se protrhne.

„Situace není úplně dobrá, protože dochází k masivním průsakům v hrázi. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že dojde k destrukci a 40 hasičů odtud prchalo. Nakonec k tomu nedošlo,“ popsal dramatické okamžiky v České televizi Marián Šebesta z Povodí Labe.

Podle něj by pomohlo, kdyby se podařilo navést k hrázi materiál, který by ji utěsnil. Kdyby se v tu chvíli ale hráz protrhla, techniku i s lidmi by smetla.

4.6.2013 20:28 | Litoměřice čekají nejvyšší hladinu brzy ráno

Labe v Litoměřicích by mělo kulminovat zřejmě ve středu brzy ráno ve výšce zhruba deseti metrů.

4.6.2013 20:37 | Vojáci odstraňují škody po povodni

Voda na jihu Čech opadla, vojáci pomáhají s úklidem po povodni, která se přehnala Bechyní.

4.6.2013 20:43 | Sasko čeká na labskou vlnu

Desetitisíce hasičů, vojáků a dobrovolníků i dnes v Bavorsku a v Sasku zápasily s vodním živlem, který už z domovů vyhnal tisíce lidí a dal zapomenout historickým záplavovým rekordům.

Zatímco Sasko s obavami očekává vodu z Čech, Bavorsko už prochází kritickou fází záplav. V Pasově dnes Dunaj kulminoval na 12,89 metru a Řezno vyhlásilo stav ohrožení.

Ve Vídni je k zásahu připraveno 18 900 hasičů a tisícovka vojáků, některé přístavní objekty už byly zaplaveny. V Bratislavě je Dunaj na výšce devíti metrů a dál stoupá.

4.6.2013 21:03 | Děčínem plavaly kontejnery

Dva kontejnery plavaly Děčínem po Labi a narazily do piliře železničního mostu.

Foto: Jiří Hovorka

4.6.2013 21:08 | Starosta Mělníka: K hrázi pošlu auta. Na moji zodpovědost

Starosta Mělníka Ctirad Mikeš chce nadále ochránit město před velkou vodou, která už kulminovala na výši 940 centimetrů. K hrázi, která protéká, chce poslat 10 aut se štěrkem. Uvedl to v rozhovoru v České televizi.

Pracovník Povodí Labe Marián Šebesta se přitom obává, že pokud se hráz protrhne, voda techniku i lidi smete. „Je to na moji odpovědnost,,“ rozhodl Mikeš. Oprava protipovodňové hráze má ochránit zhruba 200 domů v lokalitě Pšovka a Mlazice, které by jinak voda v případě protržení hráze smetla.

Hráz chce Mělník zpevnit ještě do půlnoci.

4.6.2013 21:14 | Mají si, kde hrát

Pískoviště pro děti uprostřed částečně zaplaveného Děčína je podle fotografie Jiřího Hovorky stále schopné provozu.

4.6.2013 21:21 | Červený kříž organizuje sbírku věcí i peněz

Český červený kříž pomáhá v oblastech zasažených povodněmi. Materiální sbírku vyhlásil v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Chrudimi, Jablonci nad Nisou, Karviné, Kolíně, Pardubicích, Praze, Prachaticích, Teplicích, Trutnově a Ústí nad Labem.

Aktuální údaje o místě sbírek jsou na www.cervenykriz.eu.

4.6.2013 21:26 | Jak stát rozdělí 5,3 miliardy korun

Premiér Petr Nečas slíbil, že stát v tuto chvíli dá na pomoc a likvidaci škod po povodních 5,3 miliardy korun.

Z toho:

4 miliardy mají jít na odstraňování škod v obcích

1,3 miliardy na opravu silnic 1.,2.,3. tříd a železnic

300 milionů na akutní pomoc pro obce

100 milionů na veřejně prospěšné práce

Lidé, které živel připravil o majetek, mají nárok na mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi ve výši až patnáctinásobku životního minima, to znamená 51 tisíc korun.

4.6.2013 21:35 | Voda na jihu Čech opadává. Výjimkou je Lužnice a Nežárka

S výjimkou středního úseku Lužnice a dolní Nežárky už kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík. Pondělní déšť na některých místech zastavil pokles hladin a způsobil jejich krátkodobý vzestup. Dnes ráno se zvedala hladina horní Nežárky, ale už byla pod úrovní maxima z předchozích dnů.

4.6.2013 21:42 | Metro ráno otevře pět stanic

Ráno budou otevřeny stanice metra Vysočanská, Českomoravská, Kolbenova, Smíchovské nádraží a Muzeum na trase A.

Kolem poledne by se měla otevřít také ulice Strakonická.

4.6.2013 21:47 | Mrlina klesá pomalu, lidé ve Vestci domů nemohou

Hladina rozvodněné Mrliny ve Vestci na Nymbursku klesá pomalu, obec je stále evakuovaná. Lidé do svých obydlí chodí jen pro léky nebo nakrmit zvířata a zase odcházejí.

Místostarosta Jaroslav Jeník nedokáže odhadnout, kdy se život v obci vrátí do normálu. Obec podle něj muselo opustit asi 280 lidí, zůstaly jen čtyři desítky mužů.

4.6.2013 22:13 | K přelití zábran na ústeckém Střekově schází

Povodňová stěna na Střekově má podle radního Ústí nad Labem 20 centimetrů do přelití. Obává se, že zábrany vodu nezadrží.

4.6.2013 22:16 | Hasiči s těžkou technikou se snaží ucpat hráz

Voda v Mělníku podle místních obyvatel stále mírně stoupá, v tuto chvíli je na 931 centimetrech. Hasiči s těžkou technikou začali najíždět k hrázi, která protéká. Starosta Mělníka Ctirad Mikeš tvrdí, že je potřeba zavést 10 auty štěrkem, který by díru ucpal.

Pokud by se hráz protrhla, zaplaví voda nejen přístav, ale minimálně i část Mlazic. Starosta připouští, že jde o nebezpečný manévr.

4.6.2013 22:22 | Berounka se stahuje do koryta

Berounka mezi Černošicemi, Všenory a Dobřichovicemi se zatahuje z polí zpět do koryta. "V neděli to bylo jedno velké moře, tam, kde vidíte zelená pole, byla všude voda, už to hodně kleslo," popsala k večeru situaci chatařka z osady Slunečná. Foto: Eva Vychodilová


 

 

 

4.6.2013 22:23 | V Děčíně bude ve středu zavřená většina škol

Většina základních a mateřských škol v Děčíně ve středu omezí provoz, bez omezení bude učit jen na pěti. Uzavřené budou všechny střední školy.

Město nabízí rodičům dětí z uzavřených škol hlídání v Domě dětí a mládeže.

Dnes v 21:30 vodočet ve městě ukazoval hladinu 9,8 metru, do vyhlášení extrémního povodňového ohrožení zbývá necelý metr.

4.6.2013 22:26 | Štěchovice radí, aby lidé vodu převařovali

Voda ve vodovodním řádu ve Štěchovicích není kontaminovaná, přesto nařizujeme pro pitné účely převařovat, píše povodňová komise na webu městyse. Dnes bude dodán bakteriologický rozbor.

Voda v Masečíně je v pořádku. Pitná.

4.6.2013 22:28 | V Praze se zlepšuje doprava

Dopravní podnik města Prahy vrací hromadnou dopravu na Strakonickou ulici. Na své trasy kolem poledne znovu vyjedou autobusy číslo 129, 241, 244 a 172 do Zbraslavi, Chuchle a Radotína.

Bude obnoven provoz linky S41 z Roztok do Libně. Vlaky začnou jezdit i na lince S8 z Hlavního nádraží přes nádraží Krč do Vraného nad Vltavou. I nadále budou rychlíky od Hradce Králové zastavovat v Horních Počernicích.

Od 5:00 bude obnoven provoz v pěti stanicích metra - Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská na trase B a Muzeum na trase A.

4.6.2013 22:33 | Terezín čeká nápor vody až ve středu odpoledne

V Terezíně by měla voda kulminovat pravděpodobně ve středu mezi 16. a 18. hodinou. Ve městě by nemělo být víc než půl metru vody. Povodeň tu zřejmě nebude tak ničivá jako v roce 2002, jedním z pozitivních faktorů je například opravená kanalizace.

Foto HN - Libor Fojtík

4.6.2013 23:27 | Pršet bude už jen na Moravě, Čechy zasáhnou drobné přeháňky

V Čechách už mnoho vody nenaprší. Meteorologové očekávají oblačno a ojediněle přeháňky, v západní polovině Čech zpočátku až polojasno a ráno občasné mlhy. Naopak pršet by mělo na Moravě. Tam by mělo být oblačno až zataženo a na většině území přeháňky nebo občasný déšť. Hustší déšť se předpovídá v Jeseníkách a Beskydech. Ojediněle by se tam mohly vyskytnout i bouřky.

4.6.2013 23:55 | Labe v Ústí nad Labem pokořilo výšku 10 metrů

Hladina Labe v Ústí překročila 10 metrů. Podle informací ČT24 ve Střekově zbývá několik posledních centimetrů k přelití protipovodňové stěny. Foto: HN - Jiří Koťátko

5.6.2013 00:24 | Hejtman Bubeníček: Zábrany v Ústí nevydrží

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček tvrdí, že protizáplavové zábrany v Ústí nad Labem nevydrží. Město tak s napětím očekává další růst hladiny, která by se měla vyšplhat až na 11,5 metru. Nejvíce poškozené jsou podle Bubeníčka obce na Litoměřicku.

"Máme k dispozici 200 policistů, několik stovek hasičů, ať už profesionálních nebo dobrovolných, 200 libereckých vojáků  a máme přislíbenou případnou pomoc tří set vojáků z Pardubic. Já osobně předpokládám, že pardubické vojáky poprosíme o pomoc," popisoval situaci komunistický hejtman.

5.6.2013 00:35 | V Mělníku Labe od podvečera nevystoupalo

Devět metrů a třicet centimentrů je poslední cifra, kterou zveřejnil ČHMÚ o výšce hladiny ve středočeském Mělníku. Vodní sloupec už od podvečera stagnuje a podle všeho už dále neporoste. Nikdo z vedení města se ale podle České televize neodvažuje odhadovat další situaci. Foto: HN - Jiří Koťátko

5.6.2013 00:55 | Nejnovější odhad pro Ústí nad Labem: 11,1 metru

Podle nejnovějších informací by mělo Labe v Ústí nad Labem dosáhnout maximální výšky hladiny 11 metrů a 10 centimetrů. Jde o lehce pozitivní zprávu v porovnání s odpoledním odhadem, který predikoval o 40 cm více.

5.6.2013 01:11 | V části Ústí nad Labem se voda dostala přes umělé stěny

V Ústí nad Labem-Střekově se půl hodiny před půlnocí voda přelila přes postavené mobilní protipovodňové stěny. ČTK to řekla dispečerka městské policie. Stěny jsou stavěné na hladinu Labe o výšce 10 metrů, řeka už byla o půlnoci nejméně o 20 centimetrů výš. Voda za zábranami lidi neohrozí, velká část Střekova je totiž evakuovaná. Poškodí ale jejich domy.

Na druhém břehu Labe je zalitých vodou několik ulic včetně budovy vlakového nádraží, Mírové náměstí je zatím bez vody. Labe by mělo podle posledních odhadů vodohospodářů kulminovat dnes večer ve výšce hladiny 11,1 metru, což je téměř o 80 cm méně než v roce 2002.

5.6.2013 01:15 | Nejnovější dopravní změny v Praze

Náhradní tramvajová linka XB bude od 5:00 operovat v trase Sídliště Barrandov-Nádraží Vysočany. Obnovena budou některá spojení s oblastí Sedlce, Suchdola a Lysolají - linka číslo 160 mezi zastávkami Břetislavka – Na Mlýnku, linka X147 v zastávce Praha Sedlec naváže na vlaky. Linka X165 bude jezdit v trase Sídliště Modřany – Nádraží Modřany, kde naváže na vlakovou linku S8 ve směru hlavní nádraží. Od 12 hodin se pro MHD otevře ulice Strakonická, obousměrný pás pro autobusy zpřístupní jih Prahy.

5.6.2013 01:24 | Vltava rychle klesá. Od úterního rána ubylo 80 cm

Vltava v Praze klesla od úterního rána o téměř 80 centimetrů. Podle informací Povodí Vltavy byla kolem půlnoci její hladina ve výšce 469 centimetrů.

5.6.2013 01:51 | V Děčíně se Labe vylilo z koryta Jílovského potoka

Jílovský potok, jenž vtéká do Labe v centru Děčína, dlouho držel vodu z největší české řeky ve svém korytě. Během úterního podvečera se ale vylil v podmokelské části města na levém břehu řeky. Obyvatelé o situaci informují také na sociálních sítích. Foto: Tomáš Šedivý

5.6.2013 02:32 | Aktuální data o Labi z Ústí nad Labem

Krátce po druhé hodině ranní naměřili odborníci z Povodí Labe v Ústí nad Labem výšku řeky 1026 cm a průtok 3 382 kubických metrů za sekundu. Nejnovější informace můžete sledovat na stránkách Povodí Labe.

5.6.2013 04:17 | Labe i Dunaj budou kulminovat na svých spodních tocích

K dolním tokům Labe a Dunaje se dnes přiblíží mohutné přívaly vody, které už tři dny zaplavují obce v České republice, v Německu a v Rakousku. Meteorologové očekávají kulminaci Dunaje v Dolních Rakousích a ve Vídni, na velkou vodu se připravuje Bratislava. Kritické okamžiky čekají i Sasko s metropolí Drážďanami, kde s obavami čekají na labský příval.

Na území České republiky by brzy ráno mělo Labe dosáhnout vrcholu v Litoměřicích, hladina má mít výšku deset metrů. V Ústí nad Labem by měla řeka kulminovat odpoledne na 11,1 metru, bude to úroveň stoleté vody.

5.6.2013 04:35 | Pražské metro zprovozní 5 stanic, zoo otevře horní část

V Praze i nadále trvá třetí povodňový stupeň. Díky poklesu hladiny Vltavy ale bude dnes obnoven provoz v pěti stanicích metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny. Znovu se otevře také zoologická zahrada. Návštěvníkům ale zpřístupní jen horní část, která nebyla vodou zasažena. I nadále platí zákaz vstupu do třech desítek parků, kvůli podmáčení půdy by totiž mohly některé stromy padat.

5.6.2013 05:07 | Mělník má nejspíš nejhorší za sebou

Podle posledních informací se zdá, že středočeské okresní město Mělník má nejhorší povodňovou vlnu za sebou. Voda tam vystoupala na maximum 934 cm o půlnoci z úterý na středu a od té doby je prakticky beze změny. Nejčerstvější měření dokonce vykazují pokles hladiny o centimetr. Voda se také nepřelila přes povodňovou hráz, která chrání město.

5.6.2013 05:25 | Pět stanic metra už znovu funguje

V pěti stanicích pražského metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny, byl dnes ráno obnoven provoz. Na lince A jde o stanici Muzeum a na lince B o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská.

Ve stanici Muzeum A jezdí vlaky jen po jedné koleji. Druhá je zahrazena páskou. První souprava přijela do stanice zhruba deset minut před pátou hodinou ranní a po několika minutách odjela zpět ve směru náměstí Míru.

Některé stanice ale zůstávají kvůli velké vodě uzavřeny do odvolání.

5.6.2013 06:25 | Vlaky v postižených místech stále jezdí s komplikacemi. Na sedmi místech nejezdí vůbec

Na řadě železničních tratí způsobily povodně komplikace v podobě zpoždění v řádech desítek minut. Sedm úseků je neprůjezdných úplně, mimo jiné také železnice mezi Štětím a Mělníkem.

Hlavní nádraží v Ústí and Labem je provozuschopné, ale nepřístupné veřejnosti. Roli zástupné stanice plní vlaková zastávka Ustí nad Labem západ. Sdělila to tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Vlak je momentálně jediný dopravní prostředek, který spojuje oba břehy Ústí nad Labem.

Přehled aktuálních omezení na tratích můžete sledovat na internetových stránkách Českých drah.

5.6.2013 06:34 | V postižených severočeských městech teče pitná voda

Pitná voda je dostupná ve všech částech Ústí nad Labem. Problémy jsou jen v obcích Malešov, Březí-Pohoří a části Kojetic, které jsou v kopcích nad městem. Byla tam kvůli silným dešťům znečištěna prameniště, informovalo město Ústí na svých webových stránkách. Od úterního odpoledne jsou kromě těchto obcí zásobováni cisternami s pitnou vodou také obyvatelé tří obcí na Děčínsku, pěti na Litoměřicku a deseti na Teplicku.

"V Ústí nad Labem teče z vodovodních kohoutků nekontaminovaná voda. Obyvatelé města se pro tuto chvíli nemusí obávat jejího znečištění," uvedla vodárenská společnost Severočeské vodovody a kanalizace.

5.6.2013 06:38 | Řeky v povodí Vltavy už téměř všechny klesají. Na jihu Čech voda zavřela skoro dvacítku silnic

S výjimkou Nežárky už na jihu Čech kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík. Některý z povodňových stupňů platí podle dispečinku Povodí Vltavy dnes po ránu pro 14 vodních toků, nejvyšší - třetí na osmi řekách. Nežárka v měřící stanici Hamr na Jindřichohradecku stoupla přes noc o 11 centimetrů na 424 centimetrů. Hladina je vyšší o 134 centimetrů než normálně.

I když hladiny většiny řek klesají, je v Jihočeském kraji uzavřeno téměř dvacet úseků silnic, převážně třetí třídy. Většina uzávěr by podle policie měla skončit dnes. Nejdéle budou neprůjezdné silnice u Strunkovic nad Blanicí, kde byly protržené hráze kaskády rybníků.

5.6.2013 06:47 | Liberecké řeky ustupují. Povodňová bdělost platí jen na Ploučnici

Řeky v Libereckém kraji se postupně vrací k normálu. Bdělost mají jen na Ploučnici v České Lípě, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

V minulých dnech byla nejhorší situace na Smědé ve Frýdlantském výběžku. V Předláncích kulminovala v pondělí ve 13:00 na 285 centimetrech. Řeka tak byla necelých 40 centimetrů od stavu znamenající extrémní povodeň. Dnes v 05:40 korytem protékalo 154 centimetrů vody. Bdělost mají při dvou metrech.

V Libereckém kraji je jasno, za posledních 24 hodin napršelo maximálně osm milimetrů srážek. Většina silnic je průjezdná, pouze v Černousích na Frýdlantsku zajišťuje speciální skupina přepravu osob přes zaplavené území do části Boleslav a Ves. Kvůli podemletým kolejím v úseku Křižany - Rynoltice nejezdí vlaky na části trati z Liberce do České Lípy. Náhradní autobusy jezdí mezi Libercem a Jablonném v Podještědí.

5.6.2013 06:50 | Meteorologové zrušili povodňový stav na 10 místech. Extrémní nebezpečí hrozí ve Hřensku a Ústí

Povodňový stav ohrožení trvá zhruba na 25 místech českých řek, za posledních 12 hodin jich deset ubylo. Extrémní stupeň ohrožení nadále platí v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy a na řece Kamenici v Hřensku na Děčínsku vlivem vzedmutí hladiny Labe. Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k 06:00 vyplývá, že hladiny a průtoky dál stoupají na dolním Labi v Ústí nad Labem a Děčíně, na většině ostatních toků klesají. Přeháňky v Čechách meteorologové pro dnešek očekávají jen ojediněle.

5.6.2013 07:08 | V Mělníku prosakuje hráz

V Mělníku intenzivně prosakuje hráz chránící město v úseku asi 100 metrů. Hrozí zaplavení čtvrti Mlazice. Hasiči patu hráze zatěžují panely a dalším materiálem, řekl kolem 07:00 starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Labe je stále na maximu, další dvě až tři hodiny podle starosty rozhodnou.