Odtok z vltavské kaskády byl v úterý po poledni na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla snížen o 100 metrů krychlových za sekundu. Potvrdila to mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem.

"Dohodli jsme se na tom, že snížíme množství propouštěné vody o zhruba stovku kubíků a zvažujeme, že bychom to posunuli o dalších 300. Jde nám o chemičku, nechceme, aby voda vypláchla Spolchemii. Zároveň si uvědomujeme, že ty mobilní hráze, které jsou v Ústí, bohužel nejsou vyšší než ta velká voda, počítáme teď schopnost retence Orlíku a Slap," uvedl při návštěvě Zálezlic na Mělnicku Bendl.

Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka by snížení odtoku vody z vltavské kaskády mohlo pomoci Mělníku. V Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví. Bendl prý zvažuje, že by nařídil snížit odtok z vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu.

Za současného odtoku, který v Praze na Vltavě představuje zhruba 3000 metrů krychlových za sekundu, podle ministerstva hrozí, že voda překoná ústecké protipovodňové zábrany a zatopí prakticky celé město.

Pohůnková uvedla, že ve 12:00 odtékalo z vodní nádrže Orlík 1600 metrů krychlových vody za vteřinu, ve 12:30 to bylo 1500 kubíků.

Ministr Bendl chce prý maximálně ochránit sever Čech. Snížit odtok z kaskády umožňují podle něj mimo klesající hladiny přítoků Vltavy i skutečnost, že v jižních a středních Čechách přestalo pršet.

Související