Vltavské kaskády sehrály v povodních uplynulých dní zásadní roli. Zadržováním vody oddálily kulminaci toků a poskytly městům na dolní části Vltavy čas, aby se na nápor vody připravila. Povodí Vltavy však sklízí kritiku, že neupouštělo vodu dost a včas. "Začali jsme už minulé pondělí, ale nikdo nepředpovídal, že se rozvodní Berounka i Sázava současně," říká v rozhovoru generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Od posledních velkých povodní v Čechách v roce 2002 došlo k navýšení kapacity nádrže Lipno. Sehrálo to pozitivní efekt v uplynulých dnech?

Tam došlo ke zvýšení retence o dalších čtyřicet centimetrů, což znamenalo zhruba 30 milionů kubíků. Zahrnuje to opatření na hrázi i technická opatření v povodí, některé hrázky, aby zadržely zvýšený nárůst vody. To je všechno hotovo, ale v rámci této situace jsme toho vůbec nemuseli využít, protože jsme se neustále pohybovali v rámci platného manipulačního řádu v těch hodnotách, kdy nemusel být využit navýšený retenční prostor.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.