Boj s velkou vodou se přesunul na sever Čech. Řeka v Ústí nad Labem už zřejmě kulminuje, od středečního večera se výška hladiny pohybuje kolem 10,7 metru. Stejně tak v Děčíně, kde řeka ve čtvrtek v jednu ráno dosáhla stupně extrémního ohrožení. Tisíce lidí jsou bez elektřiny, dodávek plynu a pitné vody.

O život přišlo od neděle osm lidí, další minimálně čtyři se pohřešují. Škody se šplhají do výše miliard korun.

Ohrožení v Mělníku sice stále trvá, Labe ale klesá a už by nemělo hrozit ani protržení provizorní hráze. "Vypadá to zatím dobře, jsme na nějakých 8,96 metru," řekl starosta Ctirad Mikeš půl hodiny před půlnocí. Aby byl zcela klidný, musí podle něj hladina klesnout zhruba na 8,7 metru.

Doprava v Praze se začala pomalu vracet k normálnímu stavu. Ředitel dopravního podniku Milan Křístek povolil otevřít dalších devět stanic metra. Zavřené zůstávají už jen Malostranská a Staroměstská na lince A, Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc na trase B a Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice na lince C.

Jak vypadala situace v úterý, si připomeňte v on-line reportáži

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
6.6.2013 07:13 | 127 uzavřených silnic

Celkem 127 úseků silnic uzavřených kvůli záplavám evidovalo před 06:00 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Nejvíce komplikují povodně dopravu v severních a středních Čechách. Právě na sever se v průběhu posledních dní posouvala povodňová vlna, v Mělníku a Hřensku je Labe stále na stupni extrémního povodňového ohrožení. Od středečního odpoledne se počet uzavírek výrazně nezměnil.

6.6.2013 06:27 | Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Třetí stupně hlásí pět toků

Nejvyšší stupeň platí už jen na pěti jihočeských tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Jde o Vltavu pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Novou řeku, Nežárku a Lužnici u Rožmberka. Třeba Malše pod Českými Budějovicemi klesla na dvojku, stejně jako Stropnice u Borovan. Rychleji klesají hladiny na malých tocích.

Také ze silnic voda mizí. Doprava je omezená na necelé desítce komunikací třetí třídy. Až do oprav se bude jezdit po objížďce u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku, kde se protrhla hráz kaskády rybníků. U Malovic je vozovka podemletá a doprava je vedena v jednom jízdním pruhu. Na Písecku je uzavřen úsek silnice u Protivína. Na Táborsku u Dobrovic u Bechyně, Dobřejic a mezi Hamrem a Drahovem. Železniční spojení je v normálu.

6.6.2013 05:58 | Auta v Děčíně mohou do podjezdu

"Průjezd po Ústecké podjezdem na Dělnickou je stále v provozu," informovala mluvčí Děčína Markéta Lakomá. Hladina Labe ve městě dosahuje 10,69 metru.

Ve městě jsou zaplavené ulice v nejbližším okolí řeky, silniční spojení mezi břehy udržují hasiči odčerpáváním vody.

6.6.2013 05:21 | Labe v Ústí i v Děčíně už nestoupá

Řeka v Ústí nad Labem i v Děčíně už několik hodin nestoupá, naopak hladina začala v obou městech pomalu klesat. V Děčíně nyní dosahuje 10,68 metru a lehce se tak dostala pod úroveň extrémního ohrožení, které platilo od čtvrteční noci. V Ústí nad Labem má řeka výšku 10,69 metru. Pravděpodobně už tak dosáhla kulminace.

Foto z nočního Děčína pořídil Jiří Hovorka:

6.6.2013 04:45 | V Praze se otevřely další stanice metra, jezdí i většina tramvají

Dopravní podnik dnes otevřel další stanice metra. Zpřístupnil jich celkem devět.

Na lince A je obnoven provoz ve stanicích Dejvická, Hradčanská, Můstek a Muzeum. Zavřené zůstávají Staroměstská a Malostranská, kudy soupravy projíždějí.

Metro na lince B jezdí i do stanic Anděl, Karlovo náměstí, Můstek a Náměstí Republiky. Nepřístupné jsou nadále Florenc, Křižíkova, Invalidovna a Palmovka, vlaky jimi jen projedou.

Linka C jezdí nově až na Hlavní nádraží. Zavřené jsou Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice. Sem kvůli průsaku vody soupravy nesmí, cestující proto musí využít náhradní autobus XC, který jezdí z Kobylis na Hlavní nádraží.

Zároveň vyjely všechny tramvajové linky kromě čísla 17.

Náhradní doprava XA a XB byla zrušena, zůstala pouze zmíněná linka XC.

Kompletní rozpis změn v MHD najdete na stránkách dopravního podniku.

6.6.2013 04:18 | Berounka klesla na všech místech pod třetí stupeň

Maximálně druhý povodňový stupeň hlásí na všech meřicích profilech Berounka. Poslední místem, kde ještě platil třetí stupeň, bylo Zbečno. Po půl čtvrté ale hladina klesla na 399 centimetrů. Běžný stav je kolem 150 centimetrů.

Zdroj: ČHMÚ

6.6.2013 04:02 | Sasko očekává kulminaci, Dunaj ale dál láme rekordy

Velká voda se dál valí střední Evropou. Kulminaci Labe dnes očekává Sasko, naopak hladina Dunaje by měla dál na Slovensku prolamovat rekordní hodnoty.

V Drážďanech se kulminace Labe očekává odpoledne na hranicí 8,7 metru. Při katastrofálních povodních z roku 2002 hladina dosáhla 9,4 metru. Dramatická je situace spíše v menších městech v okolí než v samotné metropole.

Dunaj v Bratislavě už ve středu prolomil historický rekord 991 centimetrů a nakonec ještě večer překonal i úroveň deseti metrů. Kulminovat by měl ve slovenské metropoli až dnes odpoledne. V maďarské Budapešti bude patrně kulminovat v pondělí.

6.6.2013 03:38 | Babišovu chemičku v Lovosicích navštívil premiér i reportér HN

Areál chemičky v Lovosicích, kterému hrozilo zatopení, navštívil ve středu nejen premiér Petr Nečas, ale i reportér HN Aleš Měřička:

Prázdným a tichým tříkilometrovým areálem lovosické chemičky se pohybují jen hasiči a několik dalších zaměstnanců. Snaží se uchránit areál před zaplavením. Ranní informace o možném protržení hráze chránící Lovochemii a další firmy se však během dne naštěstí ukazují jako planný poplach. Protipovodňovvá stěna by měla vodu z rozvodněného Labe zadržet. Ještě včera ráno se přitom uvažovalo dokonce o řízeném zaplavení areálu.

Oddechl si nejen podnikatel Andrej Babiš, do jehož skupiny Agrofert Lovochemie patří. Firma je klíčová pro celé město. Spolu s další Babišovou společností Preol zaměstnává zhruba 700 lidí. Věsměs z Lovosic a okolí. S městem také firma spolupracuje na různých projektech.

„Doufáme, že tam voda nepůjde. Mělo by to dopad i na nás," říká starostka Lovosic Lenka Lízlová (ČSSD). Ta se musela, stejně jako osmnáct set dalších obyvatel Lovosic, evakuovat a zázemí si našla na mětském úřadě.

Velkou vodu ohrožující chemičku však již město pocítilo, ocitlo se bez tepla a teplé vody. „Jsme na ně napojeni, bereme teplo přes horkovod od nich," vysvětluje starostka. V areálu, který velká voda ohrozila, navíc sídlí i další menší firmy.

Chemička zastavila výrobu již neděli a odvezla nebezpečné chemikálie. Až opadne voda, mohla by se podle mluvčího skupiny Agrofert Karla Hanzelky výroba obnovit zhruba za deset dní. „Každý den odstávky nás u obou firem stojí tři miliony korun zisku," dodává Hanzelka.

Zajištění před povodní včera ocenil i předseda vlády Petr Nečas, který s ministrem zemědělství Petrem Bendlem Lovochemii navštívil. „Situace byla velmi závažná. Jde o významné podniky. Firmy, které tady Agrofert má, mají obrat více než deset miliard korun ročně. Navíc je to chemický provoz, což je s povodní vždy nebezpečná kombinace," uvedl premiér.

Fotogalerii z chemičky si prohlédněte zde. Více informací najdete také ve čtvrtečních HN.

6.6.2013 03:00 | Labe v Děčíně se drží na 10,7 metrech

Hladina Labe v Děčíně už dvě hodiny nestoupá, aktuálně dosahuje výšky 10,7 metru. V Děčíně tak stále platí extrémní povodňové ohrožení. Na stejné hodnotě se ustálila i hladina řeky v Ústí nad Labem. Od 20. hodiny se vždy zvedá či klesá jen o jeden až dva centimetry. Labe tak ve výšce 10,7 metru pravděpodobně dosáhlo kulminace, původně se přitom čekalo, že by hladina mohla vystoupat až nad jedenáct metrů.

Noční Labe v Děčíně zachytil fotograf Jiří Hovorka.

6.6.2013 02:34 | "Zde se rozhoduje o osudu Drážďan," píše o Ústí německý Bild

Situaci v Ústí nad Labem sledují i němečtí sousedé. Internetový server Bild.de vydal například článek s titulkem HIER entscheidet sich Dresdens Schicksal! (v překladu ZDE se rozhoduje o osudu Drážďan!).

V něm informuje, že zaplavení Drážďan závisí na tom, co se stane ve městě vzdáleném 92 kilometrů proti proudu.

Související