Rozlitá voda na mnoha místech ještě nedosáhla vrcholu, hygienici už ale mobilizují zásoby očkovacích látek proti tetanu, žloutence A i B a dalším infekcím.

Právě tyto nemoci mohou hrozit v souvislosti se záplavami. Pro policisty a hasiče je navíc připraven speciální program.

Epidemiologická situace je podle ministerstva zdravotnictví prozatím klidná. Hlavní hygienik Vladimír Valenta zároveň vyzval občany, aby zkontrolovali své očkování proti tetanu a případně se dali přeočkovat. Některé zdravotní pojišťovny už nabídly zvýhodněné nebo bezplatné očkování proti žloutenkám.

Na jaře Česká republika řešila potíže i s pravidelným očkování proti tetanu. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové byl výpadek na začátku roku v celé Evropě. Ministerstvo ale zajistilo mimořádný dovoz a v březnu dorazilo čtrnáct tisíc dávek na poranění a nehojící se rány. V půli května dalších 40 tisíc dávek po deseti ampulích na pravidelné očkování. "Lékaři vědí, kde si mají vakcíny objednat," shrnula Plívová.

Tyto dávky by měly podle Plívové vystačit i přes probíhající povodně až do léta, kdy bude pravidelný dovoz opět obnoven. Lidé se tak nemusí bát, že bude látky nedostatek.

"Obyvatelstvu doporučujeme zkontrolovat si očkování proti tetanu, které je pro všechny povinné. Pokud si lidé termín nepamatují, nejjednodušší cesta je zeptat se svého praktického lékaře. Pokud očkování už pozbylo účinnosti, je třeba navštívit lékaře a dát se očkovat," řekla Plívová.

Proti hepatitidě A i B jsou ze zákona povinně očkováni zaměstnanci a příslušníci integrovaného záchranného systému, jako hasiči, záchranáři či policie. Aktuálně tedy jsou chráněni.

Generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Jaromír Gajdáček už podle mluvčí Hany Kadečkové v souvislosti s povodněmi uvolnil část rezerv z fondu prevence.

"V případě potřeby budou použity na očkování proti hepatitidě A a B, na zvýšený přísun potřebných vitamínů, vody či energetických nápojů pro zasahující policisty a hasiče - pojištěnce naší pojišťovny," uvedla Kadečková. O nabídce bude informovat předseda správní rady ZPMV první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Hruška Ústřední krizový štáb. Zprávu dostanou i jednotlivé regiony.

Očkování zdarma, ale ne pro všechny

ZPMV zároveň jedná o možné pomoci pro ostatní své klienty zasažené povodní. V úvahu přichází také očkování proti žloutence, úhrada vitamínů a zorganizování ozdravného pobytu pro děti z vyplavených oblastí.

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už v úterý oznámila, že svým klientům přispěje na očkování proti žloutence. Platit to bude pro všechny klienty, kteří o to projeví zájem, a ne jen pro ty, kteří žijí v zaplavených regionech.

Očkování proti hepatitidě A a B a proti dalším infekcím uhradí svým pojištěncům z oblastí záplav i Vojenská zdravotní pojišťovna.

VZP od středečního rána zprovoznila také svoji pobočku v Sokolské ulici v Praze, která se nachází v povodňovém území a dosud byla preventivně uzavřena. Pobočka v Kralupech nad Vltavou zůstává vzhledem ke kritické povodňové situaci uzavřena. Všechna ostatní pracoviště VZP fungují ve standardním režimu.