Veganská rodina prohrála spor s břeclavskou základní školou, která jejich dítěti odmítla připravovat stravu prostou surovin živočišného původu.

Ústavní soud odmítl matčinu stížnost, a potvrdil tak, že neexistuje právní nárok na to, aby školní jídelna plně zajišťovala veganskou stravu. Soud nevyhověl ani návrhu na zrušení vyhlášky o školním stravování.

"Stěžovatelka se zřejmě domnívá, že v případech, kdy o určitý druh stravování svého syna školu požádá, je tomuto požadavku bez dalšího nutno vyhovět. Tak kategoricky však postupovat nelze," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vojenem Güttlerem.

Veganství je dieta, filozofie a životní styl, který odmítá využívání zvířat pro potravu. Vegani stejně jako vegetariáni nejedí maso, ale zříkají se také vajec a mléčných výrobků.

Ústavní soud v podstatě odkázal na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který v kauze rozhodoval v roce 2011. Navíc ještě zdůraznil, že břeclavská škola se snažila vyjít rodičům vstříc. Mohli do školy nosit veganskou stravu, kterou by pak jídelna dítěti v době oběda ohřála a připravila.

Matka ovšem argumentovala tím, že nutnost připravovat jídlo v noci či ráno zasáhla do jejího soukromého života.

"Ani v tom, že se matka o dítě tímto způsobem starala, neshledal Ústavní soud neoprávněné zasahování do jejího soukromého a rodinného života; považuje naopak téměř za absurdní je v tomto přirozeném konání spatřovat," napsali soudci.

Když v kauze rozhodoval Nejvyšší správní soud, vycházel mimo jiné ze starších rozhodnutí evropských soudů a českého Ústavního soudu. Týkala se vězňů, kteří se domáhali vegetariánské, respektive košer stravy. Také v těchto rozhodnutích soudy akceptovaly řešení, že vězeň dostane odpovídající stravu zvenčí.