Hladiny řek v Česku většinou klesají, včetně Labe, které v noci na čtvrtek kulminovalo v Ústí nad Labem a Děčíně. Úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni ubylo, extrémní ohrožení zůstává jen na Kamenici v Hřensku.

Podle hasičů povodně zasáhly 700 obcí, škody se odhadují až na desítky miliard Kč. Ministerstvo financí rozhodlo, že lidem a firmám postiženým záplavami letos odpustí část nebo celou daň z příjmu.

Pojišťovny odhadují, že ze zaplavených měst a obcí bude hlášeno 96 tisíc pojistných událostí a škody dosáhnou 7,5 miliardy korun. Hlavní ekonom Ery Jan Bureš odhaduje výši škod na deset až 20 miliard korun.

Záplavy připravily 34 tisíc lidí o přístup k pitné vodě, protože poškodily 80 vodovodů a 900 studní. Kvůli povodním je neprůjezdná více než stovka silnic a pět železničních úseků.

V Praze se postupně zlepšuje dopravní situace, do pondělí by mohlo být otevřeno celé metro. Kvůli záplavám však stále zůstává zcela nebo částečně uzavřeno 47 ulic. Starostové městských částí a magistrát se přou o odpovědnost za povodně na přítocích Vltavy, hlavně na Botiči a Rokytce.

Sledovali jsme online

 
6.6.2013 07:10 | Povodně 2013 - Den pátý

Česko se už pátý den potýká s velkou vodou. Hladiny řek na jihu a západu republiky se už vrátily nebo vracejí k normálu, naopak Labe na severu Čech právě kulminuje.

6.6.2013 07:12 | V Ústí a Děčíně voda kulminuje

Hladina řeky Labe v Ústí nad Labem i Děčíně podle informační zprávy Povodí Labe dnes od 5:00 kulminuje na úrovni 10,7 metru. V Litoměřicích začala voda zvolna klesat, hladina ráno byla na 8,99 metru. Původně vodohospodáři odhadovali, že řeka v Ústí i Děčíně vystoupá až na 11 metrů.

6.6.2013 07:14 | Voda v Děčíně vystoupala na 10,7 metru

Hladina Labe v Děčíně dnes v 00:40 stoupla na úroveň 10,7 metru, průtok je 3900 metrů krychlových za sekundu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jde o povodňový stupeň extrémního ohrožení. Ve městě jsou zaplavené ulice v nejbližším okolí řeky, silniční spojení mezi břehy udržují hasiči odčerpáváním vody.

Foto: Jiří Hovorka

6.6.2013 07:20 | Nečas: Vláda pomůže firmám i živnostníkům

Vláda připravuje sérii opatření, která mají pomoci živnostníkům a firmám postiženým povodněmi znovu nastartovat byznys. Dnešním Hospodářským novinám (HN) to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

"Chceme příští týden přijmout opatření, které by umožnilo těm podnikatelům, kteří byli postižení povodněmi, dát překlenovací úvěry garantované státem a s výhodným úročením, aby mohli svou činnost obnovit," řekl deníku Nečas.

6.6.2013 07:23 | Hladiny řek na jihu Čech klesají

Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Nejvyšší stupeň platí už jen na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Jde o Vltavu pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Novou řeku, Nežárku a Lužnici u Rožmberka. Třeba Malše pod Českými Budějovicemi klesla na dvojku, stejně jako Stropnice u Borovan.

6.6.2013 07:24 | Voda v Litoměřicích opadla o pár centimetrů

V Litoměřicích podle měření tamní městské policie mezi 5:00 a 6:00 ráno klesla hladina o čtyři centimetry.

6.6.2013 07:29 | V Děčíně přestalo platit extremní povodňové nebezpečí

Labe v Děčíně kulminuje, řeka nestoupá ani v Ústí. V Děčíně přestalo platit extrémní povodňové nebezpečí.

Foto: Jiří Hovorka

6.6.2013 07:31 | Policie vyšetřuje šest případů rabování

Dva ze šesti případů rabování, které vyšetřují policisté, mají zatím neznámého pachatele. Uvedl to policejní prezident Martin Červíček. Případů, kdy chtěli lidé využít situaci povodní, jdou podle něj do desítek.

6.6.2013 07:37 | Praha otevřela další stanice metra

V Praze se od dnešního rána otevřely další stanice metra. Uzavřeny zůstanou pouze stanice ohrožené vodou, zejména v Karlíně. Na stanici linky C Nádraží Holešovice prosakuje voda. Vlaky do ní vůbec nepojedou. Ruší se náhradní tramvajové spoje X-A a X-B.

Metro C bude jezdit mezi stanicemi Háje a Hlavním nádražím. Dosud jezdilo pouze do stanice Muzeum. Mezi Muzeem a Kobylisy budou jezdit náhradní autobusy X-C. Mezi stanicemi Kobylisy a Letňany bude metro jezdit normálně.

Na lince A budou vlaky bez zastavení projíždět stanicemi Malostranská a Staroměstská. Na trase B stanicemi Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc.

6.6.2013 07:47 | Plavecký stadion v pražském Podolí otevírá

Pražský plavecký areál Podolí je od dnešního dne opět v provozu. Spodní voda, která postupně prosakovala do prostor, kde je umístěna technologie ke kotelně a veškerá potrubí areálu, dosáhla téměř dvoumetrové hladiny.

6.6.2013 07:51 | Vodohospodáři se chystají na další deště

Ministerstvo zemědělství si stojí za tím, že vltavská kaskáda při povodních pomohla a systém přehrad na Vltavě přibrzdil nejničivější příval vody.

Už ve středu se začala upouštět Orlická přehrada, aby se přichystala na zachycení další vody.

„Já když budu mluvit o té Orlické přehradě, která je klíčová z hlediska té kaskády, tak zítra o půlnoci bude retenční kapacita připravena naplno," uvedl náměstek ministra Vilém Žák v rádiu Impuls.

6.6.2013 07:56 | Nečas chce pomoci firmám a živnostníkům

Překlenovací úvěry garantované státem s výhodným úrokem nebo odpuštění daňových záloh. Nečasova vláda se snaží vymyslet, jak pomoci podnikatelům po povodních a znovu nastartovat ekonomiku.

Více informací si přečtěte ZDE

Premiér Petr Nečas s podnikatelem Andrejem Babišem při setkání v Lovochemii v Lovosicích, jejíž areál byl částečně zaplaven.

6.6.2013 08:04 | Kamiony na D8 u Veltrus nesmí

Ředitelství silnic a dálnic eviduje kvůli záplavám celkem 127 úseků silnic.

Stále je například pro nákladní auta uzavřena část dálnice D8. U Veltrus je na D8 uzavřen most přes Vltavu pro kamiony s váhou nad 12 tun. Objízdná trasa vede po silnici R7 do Loun, dále po I/28 a I/15 do Mostu a dále po I/13 do Teplic, odkud se kamiony vrátí zpět na D8 ve směru do Německa. Navíc je na dálnici uzavřen Exit 68 ve směru na Ústí nad Labem kvůli zaplavení silnice I/30 v Ústí.

V dalších městech na severu Čech je uzavřeno několik silnic první třídy. V Děčíně se jedná o silnice I/13 a I/30, která je neprůjezdná také v Hřensku. U Terezína a v Lovosicích na Litoměřicku je omezen provoz na I/15 a v Nové Vsi a obci Býkev na Mělnicku na I/16.

6.6.2013 08:31 | Přehled základní pomoci při povodních

Lidé, které postihla povodeň, mohou podle ministerstva práce a sociálních věcí využít mimořádnou okamžitou pomoc.

Pokud se kvůli velké vodě nedostanou do práce, mají nárok na pracovní volno. Náhrada mzdy se v souvislosti s povodněmi poskytuje pouze v některých případech.

S odstraňováním následků povodní mohou pomoci nezaměstnaní.

6.6.2013 08:33 | Písek voda opouští rychleji, než se předpokládalo

Dnes kolem 4:00 opustila Otava v Písku i 2. stupeň povodňové aktivity. Již dva dny vykazuje řeka stejný sestupný trend - pokles cca 2,75 cm za hodinu, který je rychlejší, než odhaduje modelová předpověď.

Boj s živlem na Otavě. Zdroj Facebook

6.6.2013 08:43 | Počet extrémního ohrožení na řekách klesá

Počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni dnes před 07:30 klesl na 17, ve středu jich ještě byly více než dvě desítky. Stav extrémního ohrožení stále platí na Labi v Mělníku a Děčíně a na Kamenici v Hřensku.

6.6.2013 08:46 | Dunaj v Bratislavě už překonal rekord z roku 2002

V Bratislavě se hladina Dunaje dnes ráno ještě více vzdálila rekordu z roku 2002, překonanému už ve středu, a dosáhla 1020 centimetrů. Může se ale dál zvyšovat, protože slovenská metropole čeká kulminaci evropského veletoku až kolem poledne. Voda by mohla podle serveru aktualne.sk vystoupat až na 1025 centimetrů.

Foto: Reuters

6.6.2013 08:49 | Retenční nádrž Orlíku je prázdná

Retenční nádrž v přehradě Orlík na vltavské kaskádě je zcela prázdná a může pojmout novou vodu v případě dalších dešťů.

6.6.2013 09:00 | Říčany upustily Mlýnský rybník o třetinu

Říčany u Prahy nechaly celou noc upouštět vodu z Mlýnského rybníka, jehož hráz začala prosakovat. Situace je stabilizovaná a riziko bylo zažehnáno, řekl starosta Vladimír Kořen.

Při upouštění vody do Rokytky, která v minulých dnech napáchala značné škody na území Prahy, se razantně nezvýšila její hladina.

Rozloha pětihektarového rybníka se podle něj po odpuštění vody snížila zhruba o jednu třetinu.

6.6.2013 09:10 | Úřednice míří za lidmi do Štěchovic

Pracovnice Úřadu práce Prahy - západ vyrazí podle vedení městyse Štěchovice přímo za obyvateli do postižené oblasti, aby jim pomohly vyplnit žádosti o dávky mimořádné hmotné nouze.

6.6.2013 09:16 | Vlaky na Ústecku jezdí pomalu, nefungují závory

Se zpožděním jezdí rychlíky i osobní vlaky v Ústeckém kraji. Mimo provoz je na řadě míst kvůli velké vodě bezpečnostní zařízení, nefungují závory a vlaky musí jezdit pomalu. České dráhy očekávají, že plynulejší doprava bude už o víkendu. 

Kyvadlový provoz do ústecké čtvrti Střekov zůstává zachován.

6.6.2013 09:22 | Doprava na severu Prahy kolabuje

Na sociálních sítích se množí svědectví o obtížné dopravní situaci na severu Prahy:

Na Facebooku napsala uživatelka Vlasta Dočekalová: „Suchdol - Dejvice...za normálních okolností max. 10 minut.. Po povodních díky objížďce a hustému provozu dnes ráno 1 hodina a 40 minut.“

6.6.2013 09:27 | V Mělníku opravují prosakující hráze

V Mělníku od brzkého rána opravují hráze, které prosakovaly. Voda klesá, situace je stabilizovaná. V pátek budou jednat o návratu lidí domů.

"Prováděli jsme zajišťovací práce geotextilií v části Přístavní, kde je hráz ještě nasáklá vodou, a tam právě s pracemi končíme. Další opatření jsme dělali v části mlazické, kde se vyskytly drobné problémy, ale ty jsou již odstraněny," řekl Mikeš.

6.6.2013 09:27 | Mapa uzavírek v Praze

Pražská integrovaná doprava na Facebooku zveřejnila mapu všech uzavřených silnic v Praze. V PDF ke stažení  - ZDE.

6.6.2013 09:33 | Uzavřené silnice na Litoměřicku

Na Litoměřicku je uzavřena silnice mezi obcemi Nové Kopisty - Terezín, Nové Kopisty - Trezín - Kréta a Nové Kopisty - Bohušovice nad Ohří.

Policie varuje, že v záplavové oblasti jsou nefunkční některá signalizační zařízení na železničních přejezdech. Tyto problémy se mohou vyskytnout na železniční trati Ústí nad Labem Střekov - Litoměřice – Lysá nad Labem a na trati Lovosice – Praha.

6.6.2013 09:42 | Povodně postihly 700 obcí

Současné povodně podle hasičů postihly celkem 700 obcí, přes 19 000 lidí muselo opustit své domovy.

6.6.2013 09:47 | Nechte auta doma, zní z děčínské radnice

Vedení Děčína žádá řidiče, aby nejezdili autem do města. Na Ústecké a Dělnické se tvoří kolony, dopravu řídí policisté. „Průjezd je velmi komplikovaný, cesta ze strany na stranu trvá 45 minut,“ uvedla mluvčí úřadu Markéta Lakomá. Podjezd se podle ní zatápí vodou, kterou hasiči odčerpávají.

Ve městě funguje kyvadlová železniční doprava.

6.6.2013 10:18 | Parky v Praze zůstávají zavřené

Nebezpečí úrazů v podmáčených pražských parcích trvá. Hrozí pád stromů a sesuvy mokré půdy, řekl po dnešním jednání krizového štábu pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Zákaz vstupu i nadále platí na zhruba čtyřech desítkách míst.

Otevřen je od středy průchod k Planetáriu, který je podle Hudečka bezpečný.

6.6.2013 10:27 | Automobilka TPCA půjčí Kolínu Toyotu a Peugeot

Kolínská automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën podpoří zaměstnance a veřejnost z kolínského regionu, které v posledních třech dnech zasáhly ničivé záplavy. Automobilka dnes vyhlásila zaměstnaneckou sbírku a zapůjčuje vozy vlastní výroby Toyota Aygo a Peugeot 107 městu Kolín a tři vozy Toyota RAV 4 humanitární organizaci Člověk v tísni.

6.6.2013 10:35 | Bez elektřiny a plynu zůstávají nadále tisíce lidí

Bez elektřiny a plynu zůstávají kvůli záplavám tisíce lidí. Nadále platí stav nouze, který společnost ČEZ vyhlásila pro okresy Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín, společnost RWE pro Středočeský, Ústecký a Královéhradecký kraj a Pražská energetika (PRE) pro Prahu a Roztoky.

Podle vyjádření energetických společností se však situace v Praze a ve středních Čechách pozvolna zlepšuje. Nejhůř jsou na tom z hlediska dodávky elektřiny a plynu obyvatelé Ústeckého kraje.

6.6.2013 10:38 | V ulicích Prahy jsou protipovodňové kontejnery

Pražské služby (PS) zatím přistavily v pražských ulicích, které postihly povodně, tři desítky povodňových velkoobjemových kontejnerů. Spalovna v Malešicích jede prozatím v normálním režimu.

6.6.2013 10:39 | Zaplavená čistička v Děčíně

Uživatel @Manack1 na Twitteru sdílí snímek děčínské ČOV během kulminace dnes v 10:00.

6.6.2013 10:40 | Na Královéhradecku škody dosáhnou až na miliardu

Škody z nedělních a pondělních povodní v Královéhradeckém kraji by mohly dosáhnout půl až jedné miliardy korun. Přesnější odhad škod by mohl být k dispozici zhruba do týdne. Velká voda nejvíce poničila Krkonoše a Podkrkonoší, a to Svobodu nad Úpou, Hostinné a Rudník.

Celkem povodeň v kraji zasáhla 63 obcí. Povodeň si v kraji vyžádala dva lidské životy, jeden vodák se pohřešuje.

6.6.2013 10:47 | Voda ve stanici metra v Holešovicích stéká na napájecí vedení

Doprava metra na trase C mezi Hlavním nádražím a Kobylisy zatím ještě nefunguje. "Zjistitli jsme, že voda v tunelu v Holešovicích stéká na napájecí vedení a hrozí zkrat. Musíme proto zjistit, odkud voda stéká,“ vysvětlil generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.

Provoz na trase C by mohl být obnoven už v pátek s tím, že některými stanicemi by soupravy pouze projížděly.

6.6.2013 11:04 | Mělnická elektrárna rozjede plný provoz nejpozději v pondělí

Tepelná elektrárna Mělník by se měla vrátit do normálního provozu se všemi bloky nejpozději v pondělí ráno. Velká voda ji nezasáhla.

Tepelná elektrárna Mělník v pondělí kvůli povodním odstavila z provozu bloky, které mimo jiné zásobují Mělník teplem. Dodávka tepla pro Mělník byla zajišťována náhradním způsobem. "Čekáme,  až hladina klesne pod 800 centimetrů, což by mohlo být dnes večer, nejpozději zítra ráno,“ řekl manažer komunikace ČEZ Daniel Novák.

6.6.2013 11:09 | Podnikatelé mají odloženu platbu daní

Podnikatelé postižení povodní mají odložený doplatek platby daně za rok 2012 do 30. června. Nemusí v tuto chvíli platit zálohy na daně na rok 2013.

6.6.2013 11:11 | Povodeň postupně opouští Česko

Povodňová vlna na Labi pozvolna opouští území České republiky. Na Litoměřicku i v Ústí nad Labem už hladina mírně klesá. V krajském městě byla dopoledne na úrovni 10,6 metru. Evakuovaní lidé, kterých je v kraji zhruba 11 000, se budou moci vrátit domů až za několik dní.

6.6.2013 11:18 | Maďarsko se připravuje na záplavy, ohrožená je i Budapešť

Maďarsko se intenzivně připravuje na záplavovou vlnu na Dunaji, která se blíží od Německa přes Rakousko a Slovensko. Premiér Viktor Orbán dnes sdělil, že veletok bude v zemi postupně kulminovat od pátku, a označil devět nejohroženějších míst, mezi nimiž je i Budapešť.

6.6.2013 11:24 | Třeboň odvolala stav ohrožení

Povodňová komise v Třeboni odvolala ráno III. stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení. Povodí řeky Lužnice je po kulminaci, hladiny dále klesají a tento trend by měl nadále pokračovat.

Manipulace na Rožmberku je prováděna tak, aby postupně docházelo k poklesu hladin toků pod rybníkem.

6.6.2013 11:27 | Vodáci by se měli rozvodněným řekám vyhnout

Většina českých řek není kvůli nynějším povodním sjízdná pro vodáky, na Moravě by se měli vyhnout dolním tokům Dyje a Opavy. Rozvodněné řeky jsou nebezpečné, varoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Podle něj lidé mohou nyní splouvat jen některé moravské řeky a Tichou a Divokou Orlici, ale i tam by měli sledovat vývoj počasí a vodních stavů.

Vodáci by neměli vyplouvat na toky, kde platí první a vyšší povodňový stupeň.

6.6.2013 11:31 | Do Lužce přijedou pomáhat vězni

Pětadvacet vězňů mělo přijet pomáhat do Lužce nad Vltavou. "V současné době pomocí pěti čerpadel odčerpáváme vodu z laguny, která ve městě při povodni vznikla," řekl redaktorovi IHNED.cz starosta Lužce Patrik Rollo.

Vězni by měli nejspíš přijet zítra. "Zatím nejsou nemovitosti v takovém stavu, aby se mohlo začít s úklidem," vysvětlil Rollo. Podle Rolla prý obyvatelé z přítomnosti trestanců strach nemají.
Kvůli povodním se z Lužce nad Vltavou, kde žije patnáct set lidí, musela evakuovat zhruba polovina.

Foto HN - Libor Fojtík

6.6.2013 11:40 | Kvůli porodu doprovázeli pár policisté

Sára. Tak se jmenuje holčička, která se ve středu narodila v porodnici mělnické nemocnice. Příběh se šťastným koncem začal ve středu v půl desáté dopoledne v Neratovicích, odkud se rodiče vydali do Mělníka.

Štěpánský most byl však uzavřen, proto jeli oklikou po dálnici D8. Do cesty jim ale vstoupila velká voda u Býkve a také zavřený nový most v Mělníku. S pomocí policistů, zdravotnických záchranářů a dalších lidí se nakonec dostali do porodnice včas.

6.6.2013 11:46 | Tuhaň žádá o pomoc

Mělnická obec Tuhaň, která byla postižena záplavami, žádá o pomoc.

6.6.2013 11:50 | Ústí: Most těsně nad hladinou

Současná situace v Ústí nad Labem na snímku Pavla Sajbota z Facebooku

6.6.2013 11:52 | Vodní elektrárny ČEZ záplavy nepoškodily

Současné záplavy nepoškodily vodní elektrárny skupiny ČEZ, které jsou umístěny v přehradách Vltavské kaskády.Energetická společnost podle něj nezaznamenala významné škody ani na jiném svém zařízení.

V roce 2002 povodně vážně poškodily elektrárny Orlík a Štěchovice, které následně musely projít generální opravou za stovky milionů korun.

6.6.2013 11:55 | Ministerstvo poradí, jak získat peníze na obnovu

Ministerstvo pro místní rozvoj zřídilo e-mailovou adresu povodně@mmr.cz, na kterou lze posílat dotazy ohledně postupu při zadávání veřejných zakázek v průběhu povodní a otázky související s programy, které mají napomoci obnově obecního a krajského majetku, podporou bydlení při živelné pohromě a dalších.

6.6.2013 12:04 | Na kontrolu silnic nasadí speciální sondu

Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala speciální sondou v hlavním městě kontrolovat silnice. Kontrola se zatím týká komunikací, které byly při povodni zatopeny, ale voda z nich už ustoupila.

6.6.2013 12:06 | Hasiči se chtějí revanšovat

Hasiči z Libereckého kraje pomohou zatopeným obcím a městům v jiných částech republiky. Vrátit pomoc se chystají i města, která před třemi lety postihla blesková povodeň a tentokrát vyvázla jen s minimem škod, například Chrastava, Frýdlant nebo Hrádek na Liberecku.

První jednotka vyjela ve středu navečer do Mělníka, připravené jsou další dva odřady se speciální technikou včetně obojživelného pásového vozidla Hägglunds, velitelského kontejneru a jeřábu.

6.6.2013 12:08 | Velká voda opouští republiku

Hladina Labe zřejmě dosáhla nejvyššího bodu i v Hřensku na hranici s Německem.

6.6.2013 12:09 | Expert: Škody rozpočet nepoloží

Škody z letošních jarních záplav by měly podle hlavního ekonoma Ery Jana Bureše dosáhnout 10 až 20 miliard korun. Dopad na státní rozpočet by tak podle předchozích zkušeností měl být v řádech miliard korun, což není nic, s čím by si státní kasa neporadila.

6.6.2013 12:23 | Mlékovice odvážejí na skládku suť z hráze

Obce na Kolínsku organizují uklízecí práce a začínají sčítat škody, které napáchala velká voda. Už teď je jisté, že se budou pohybovat v řádech minimálně desítek milionů korun. Jejich předběžná výše bude známa až po odvolání stavu nouze.

Složitá situace je podle ní zejména na Cidlině v oblasti Žiželice - Žehuň, kde stále platí ohrožení, a na poškozených rybnících v Chotouchově a Bečvárech.

Povodeň způsobila velké škody také v Mlékovicích, které spláchla voda z protržené hráze rybníka.

"V Mlékovicích odvážíme a odklízíme suť a veškerý materiál, který se tam splavil z hráze. Všechno, co proud pobořil, se likviduje a odváží na skládky," popsala situaci starostka spádové obce Toušice Hana Pazderová.

6.6.2013 12:32 | Extrémní ohrožení trvá už jen v Hřensku

Stav extrémního ohrožení trvá už jen na Kamenici v Hřensku. Počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni klesl v poledne na 17.

6.6.2013 12:59 | Dunaj v Bratislavě láme rekordy

V Bratislavě dnes hladina Dunaje nečekaně rychle a vytrvale stoupá. Jedenáct let starý rekord - 991 centimetrů - řeka překonala již ve středu a dnes dopoledne vyšplhala na 1 024 centimetrů. Před polednem pak přidala dalších šest centimetrů a poroste zřejmě dál. Úřady posunuly předpokládaný termín kulminace evropského veletoku na noc, kdy by voda mohla dospět přinejmenším ke značce 1040. Příval vody překonává očekávání meteorologů, kteří nepočítali s tím, že Dunaj v Bratislavě překročí hranici 10,2 metru. Foto: ČTK

6.6.2013 13:01 | V Drážďanech evakuovali tisíc lidí

Velká voda z Česka míří k sousedům do Německa - kvůli rozvodněnému Labi museli v Drážďanech evakuovat tisícovku lidí.

6.6.2013 13:10 | Labe v Děčíně klesá, po poledni bylo zhruba na 10,6 metru

V Děčíně byl odvolán stupeň extrémního nebezpečí. Labe tam zvolna klesá, jeho hladina byla po poledni na zhruba 10,6 metru. Hasiči stále čerpají vodu z podjezdu pod tratí, ve městě se zahušťuje doprava. Projednávají se přípravy na odklízení povodňových škod. Labe v Děčíně kulminovalo dnes brzy ráno na 10,7 metru. "V tuto chvíli jedná úzký štáb, který řeší, jak postupovat poté, co voda opadne a lidé se budou ptát po vysoušečích nebo čisticích prostředcích," uvedla mluvčí magistrátu Markéta  Lakomá. Dodala, že tato pomoc bude určena pouze fyzickým osobám, mají se obracet na telefonní čísla 412 516 516, 412 593 182 a 412 593 183. Foto: Jiří Hovorka

6.6.2013 13:18 | Ve Žlutých lázních se odklízí bahno, škody budou kolem 20 milionů korun

Místo písečných pláží metrová vrstva bahna a místo volejbalových hřišť laguna pro labutě. Tak dnes vypadá sportovně-rekreační areál Žluté lázně v pražském Podolí. Rozvodněná Vltava, která v minulých dnech stoupla o několik metrů, zaplavila 90 procent areálu. Provozovatel odhaduje škody na 20 milionů korun. Kdy se areál otevře pro návštěvníky, neumí odhadnout.

6.6.2013 13:21 | VIDEO: Jak to vypadalo v poledne v Děčíně

V Děčíně už naštěstí voda opadává, labe tam kulminovalo ráno. Podívejte se, jak to dnes v poledne vypadalo v okolí Tyršova mostu. Natáčel Martin Strnad z děčínského magistrátu.

6.6.2013 13:26 | Kvůli záplavám nebude v Plzni plánované oživení náplavky řeky

Deštivé počasí a zvednuté hladiny řek zhatily připravovaný program Dne Meliny Mercouriové v centru Plzně. Pro veřejnost se měla zpřístupnit náplavka řeky Radbuzy na Anglickém nábřeží. Po větším otevření a zpřístupnění nábřeží řek lidé v Plzni volají delší dobu, letos poprvé se pořadatelům ze společnosti Plzeň 2015 podařilo prolomit nedůvěru úředníků a připravit na náplavku program. Kvůli záplavám se ale myšlenka na instalaci schodiště a otevření náplavky Radbuzy přesouvá na příští rok.

6.6.2013 13:31 | Česko si půjčí čerpadla ze zahraničí

Česká republika si půjčí velkokapacitní čerpadla s obsluhou z Polska a Slovenska. Hasiči tak využijí první nabídku pomoci. Malých kondenzačních vysoušečů je dostatek, nově se jich nakoupí tisícovka.

6.6.2013 13:33 | Vltavská kaskáda má dost prostoru pro zadržení dalších povodní

Povodí Vltavy snižuje odtok vltavské kaskády, která už nyní má dostatek volného prostoru pro případ dalších povodní. Snižuje se kvůli tomu i průtok řeky v Praze Chuchli, který má z ranních 2200 metrů krychlových za sekundu klesnout pod 2000 kubíků. Podle údajů ČHMÚ v poledne průtok Vltavy v Praze klesl na 1970 metrů krychlových za vteřinu. Foto: HN - Matej Slávik

6.6.2013 13:35 | Na záplavových kontech je 15 milionů, o miliony víc než ve středu

Na zvláštních povodňových kontech je nyní kolem 15 milionů korun, tedy nejmíň o šest milionů víc než ve středu. Lidem v nouzi pomáhají lidé nejen drobnými finančními příspěvky na účet nebo pomocí dárcovských SMS, ale i firmy, které darovaly úklidové prostředky, potraviny či balenou vodu. Na Facebooku nabízejí výpomoc dobrovolníci a naopak ji shánějí lidé, kterým voda poškodila domovy a majetky. Vzájemně se mohou najít například na nově zřízené stránce www.povodnovapomoc.cz, na níž je napojeno třeba i 500 skautů, kteří jsou připraveni vyrazit pomáhat. Využít je možné také informace na burze solidarity nebo na http://mamjob.cz/povodne či na dalším webu pod názvem Spojte se.

6.6.2013 13:37 | Povodně v číslech

Zatopeno bylo 500 obcí. Evakuovaných osob je celkem 20 500. Osm obětí. Šest případů rabování. Počet nasazených hasičů 25 900.


6.6.2013 13:39 | Královéhradecký kraj: Škody by mohly dosáhnout až miliardy

Škody z nedělních a pondělních povodní v Královéhradeckém kraji by mohly dosáhnout půl až jedné miliardy korun. Uvedl to hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Přesnější odhad škod by podle něj mohl být k dispozici zhruba do týdne. Velká voda nejvíce poničila Krkonoše a Podkrkonoší, a to Svobodu nad Úpou, Hostinné a Rudník. Celkem povodeň v kraji zasáhla 63 obcí. Povodeň si v kraji vyžádala dva lidské životy, jeden vodák se pohřešuje.

6.6.2013 13:40 | Hasiči zasahují nadále v Nových Kopistech, Ústí i Děčíně

Hasiči v Ústeckém kraji mají nyní nejvíce práce u protržené hráze v Nových Kopistech na Litoměřicku. V noci z obce evakuovali několik lidí. V Ústí nad Labem vybudovali zábranu kolem čerpací stanice v Pražské ulici, z níž začaly unikat ropné látky. V Děčíně jednotky čerpají vodu u protipovodňových stěn. Podle informace hasičů je v Ústeckém kraji postiženo povodní 52 obcí. Foto: ČTK

6.6.2013 13:42 | Vojáci v tuto chvíli nasazeni nejsou

V současné chvíli není nasazena armáda. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla vojsko pomáhalo při instalaci protipovodňových zábran a hrází, nyní očekává, až bude požádáno o pomoc s likvidací škod.

6.6.2013 13:48 | Tatra Hlinsko pošle 5 palet mléka do Ústí

5 palet (3 600 litrů) trvanlivého mléka Tatra z Hlinska (patří pod Agrofert Andreje Babiše) dorazí do krizového štábu v Ústí. Vedení štábu by pak mělo mléko rozdistribuovat potřebným.

6.6.2013 13:48 | Obyvatelé dostanou příručku

Starostové a obyvatelé obcí, které postihla povodeň, dostanou nejpozději do zítřejšího večera příručku Povodně 2013. V ní jsou například telefonní čísla na úřady a komise, kde mohou žádat o pomoc i jak se mají chovat při odstraňování škod.

Příručka je rovněž na stránkách ministerstva vnitra.

6.6.2013 13:49 | Firma zdarma opraví počítače a notebooky zasažené povodní

Společnost Počítačová pohotovost nabídla zdarma podporu v oblasti výpočetní techniky. Na telefonní čísla 603 75 76 77 a 604 75 76 77 se může obrátit kdokoliv, kdo potřebuje pomoci s počítačem nebo jiným druhem výpočetní techniky zasaženým povodní. Servisní středisko společnosti (Lublaňská 19, Praha 2) poskytne okamžitou pomoc s opravou výpočetní techniky, včetně monitorů, tiskáren nebo záchrany dat z pevných disků. Občané mimo území hlavního města mohou využívat svozu poškozených zařízení, rovněž zdarma.

6.6.2013 13:58 | Povodně v Polsku nejsou tak dramatické jako v Česku

V oblastech Polska ohrožených povodněmi zaznamenali v noci na dnešek zatím nejvážnější záplavy. Situace ale podle agentury DPA není tak dramatická jako v Česku a v Německu. Nikdo nemusel opustit domovy.

6.6.2013 14:01 | Přísnější tresty nejen za krádeže, ale i lichvu

Za běžnou krádež hrozí zloději až dvouleté vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci či jiné majetkové hodnoty. Podstatně vyšší tresty však trestní zákoník stanoví v případě krádeží, které byly spáchány za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek.

Pakliže pachatel krade během záplav, je mu možné uložit trest odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let. Přísnější tresty se však stahují i na další majetkové trestné činy spáchané během živelních pohrom, a to například na podvod či lichvu.

6.6.2013 14:04 | Diakonie už pomáhá i v Rudniku

Povodňová pomoc Diakonie byla rozšířena na severní i střední Čechy - Litoměřicko, Ústecko a Mělnicko. Na dvě stě dobrovolníků působí nadále podle potřeby v zasažených pásmech Královéhradeckého kraje.

Foto z Rudníku

6.6.2013 14:12 | Kalousek: Já z titulu funkce podnikatelům daň odpustím

Ministr financí Miroslav Kalousek chce firmám a živnostníkům, které postihla povodeň, odpustit část nebo kompletní daň z příjmu za rok 2013. S odpuštěním doplatku daně za rok 2012 nepočítá.

Kalousek se opřel do mluvčího vlády, který oznámil, že kabinet rozhodl o odložení doplatku daně za minulý rok na červen 2013 a zrušil povinnost platit zálohy na rok 2013 pro povodněmi zasažené firmy a živnostníky.

6.6.2013 14:27 | Kalousek v úterý řekne, komu odpustí daň zčásti a komu úplně

Kalousek se dostal do sporu s vládním mluvčím Janem Hrubešem, který oznámil, že doplatek daně za rok 2012 je odložen až na červen 2013 a rovněž se do odvolání ruší zálohy na daň z příjmu za rok 2013.

„Doplatek daně musí proběhnout, daně mohu rušit pouze já, jako ministr financí. Nechápu, že se pan premiér obklopuje takovými lidmi,“ řekl Kalousek v České televizi.

Oznámil, že ne všichni podnikatelé a živnostníci jsou na tom po povodních stejně, takže ministerstvo financí musí nejprve připravit scénář, komu daně odpustí úplně a komu jen částečně.

Se svým verdiktem chce Kalousek seznámit veřejnost v úterý.

6.6.2013 14:35 | Bendl: pokud bude třeba, ať obce vyvlastňují pozemky kvůli protipovodňovým hrázím

Podle ministra zemědělství Petra Bendla by se při výstavbě protipovodňových hrází měly vyvlastňovat pozemky, pokud se obce nemohou dohodnout na odkupu s jejich vlastníky.

Protipovodňové bariéry jsou totiž podle ministra stejně prospěšné stavby jako silnice, vodovody, železnice a kanalizace. Bendl to dnes řekl na setkání se starosty zaplavených obcí v Králově Dvoře.

6.6.2013 14:40 | Praha: stále zůstává uzavřeno sedmačtyřicet ulic

V Praze bylo dnes odpoledne stále 47 ulic uzavřených nebo částečně uzavřených kvůli záplavám. Neprůjezdné dále zůstávají například ulice Podbabská, Rostocká, Papírenská, Nábřežní, Smetanovo nábřeží, Libeňský most a Most Barikádníků, informovala Technická správa komunikací hlavního města Prahy. Částečně byla otevřena Modřanská ulice, kde začaly jezdit autobusové linky 121 a 253.

6.6.2013 14:46 | Sedm a půl tisíce lidí je stále bez elektřiny

I když už má Labe kulminaci za sebou, stále je v Ústeckém kraji na 7500 domácností bez elektřiny a zhruba 1920 odběratelů je bez dodávek plynu. Voda už ale ustupuje a na některých místech mohly být dodávky obnoveny.

6.6.2013 15:00 | Do Terezína se lidé začnou vracet až během několika dní, cesty jsou zatopené

Do Terezína se lidé budou moci vracet asi až během několika dní. Ve městě sice voda skoro není, zatopené jsou ale přístupové cesty. Voda v noci zaplavila některé domy v části Nové Kopisty, situace ale není taková jako v roce 2002, kdy voda obec sužovala tři týdny a nebylo možné ji odtud odčerpat. Foto: HN - Jiří Koťátko

6.6.2013 15:01 | Hasiči z Libereckého kraje vyslali první jednotku na pomoc

Hasiči z Libereckého kraje pomohou zatopeným obcím a městům v jiných částech země. Vrátit pomoc se chystají i města, která před třemi lety postihla blesková povodeň a tentokrát vyvázla jen s minimem škod, například Chrastava, Frýdlant nebo Hrádek na Liberecku. Hejtman Martin Půta směřuje do postižených míst i pomoc, kterou Libereckému kraji nabízejí firmy, protože škody v kraji jsou tentokrát minimální.

6.6.2013 15:03 | Obyvatelé vyplavených Zálezlic na Mělnicku nemohou uklízet

Obyvatelé vyplavených Zálezlic na Mělnicku nemohou uklízet a zbavovat se poškozeného majetku. Pojišťovny chtějí nejdříve škodu vidět na vlastní oči, řekl dnes ČTK starosta obce Jiří Čížek. Foto: HN - René Volfík

6.6.2013 15:07 | Ministr dopravy vyčíslí škody, které povodně napáchaly na silnicích, železnicích a korytech řek

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) zítra po poledni uvede první odhady povodňových škod na dopravní infrastruktuře. Představí také pracovní tým pro obnovu postižených území a pokyny pro žadatele o finanční pomoc na odstraňování škod po povodních.

6.6.2013 15:16 | Středočeský kraj požádal o 360 milionů Kč na škody po povodních

Středočeský kraj požádal Státní fond dopravní infrastruktury o zálohu 360 milionů korun na škody po povodních. Jejich celkový rozsah ale bude daleko vyšší. Problém představuje i skutečnost, že bylo velkou vodou zasaženo 42 vodovodů. Tento výpadek dodávky pitné vody postihuje více než 20 tisíc obyvatel, kteří jsou odkázáni na balenou vodu nebo cisterny.

6.6.2013 15:24 | Úřady práce vyplatily na mimořádné pomoci už více než 1,7 milionu korun

Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR dosud vyplatila 1 759 410 korun na takzvané mimořádné okamžité pomoci. Tato sociální dávka je určena všem, kteří se dostanou do tíživé životní situace vlivem nešťastné události, živelní pohromy a podobně. Nejčerstvější informace o stavu výplat MOP, dávek atd. najdete na facebookovém profilu

6.6.2013 15:26 | Mediální hra zaplaveným příliš nepomůže, říká komunistická poslankyně

"Doposud to vypadalo, že v České republice žijí minimálně 2 miliony špičkových trenérů a přibližně stejný počet rozhodčích nebo alespoň odborníků na pravidla fotbalu či ledního hokeje. Všichni jako by měli pocit, že sportu rozumí lépe než právě samotní trenéři či rozhodčí. Podobným způsobem dnes dochází ke zpochybňování vysoce odborné práce hrázných na vltavské kaskádě nebo dalších zaměstnanců státních podniků Povodí. Osobně považuji zpochybňování jejich práce za nezodpovědnou mediální hru, kterou v posledních dnech, bohužel, opakovaně sledujeme ve všech médiích, včetně těch veřejnoprávních," napsala ve své tiskové zprávě komunistická poslankyně Kateřina Konečná.

6.6.2013 15:31 | Poptávka po vysoušečích a čerpadlech začíná stoupat

Obchodníci se s ustupujícími povodněmi připravují na nápor zájemců o odvlhčovače vzduchu a vodní čerpadla a rozšiřují zásoby. Poptávka po nich už začíná stoupat. Jelikož jsou letos záplavy ve více částech Evropy, je podle neoficiálních informací od distributorů elektroniky možné, že vysoušeče budou nedostatkovým zbožím. Odvlhčovače vzduchu i čerpadla za poslední roky výrazně zlevnily. Odvlhčovač pořídíte v základu za zhruba čtyři tisíce korun, výkonnější průmyslové vysoušeče jsou pak čtyřikrát dražší. Ilustrační foto: SDH Klatovy.cz

6.6.2013 15:42 | Dezinfekce zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun

Vytopené objekty a užitné prostory včetně všech zasažených předmětů musí být vyčištěny a dekontaminovány. Podle odhadů to vyjde na desítky milionů korun. „Vytopené objekty a užitné prostory včetně všech zasažených předmětů musí být vyčištěny a dekontaminovány. Stejně musí být ošetřeny i některé vnější prostory – zejména hřiště - a dále zdroje pitné vody, například studny a vodovodní rozvody," upozorňuje Petr Wagner, odborník na likvidaci kontaminace. Běžný rodinný dům je podle něj možné dekontaminovat za 500 až 1000 korun.

6.6.2013 15:43 | 5 rad, jak zamezit šíření infekce

1. Celý zasažený objekt neprodleně mechanicky vyčistit, vydezinfikovat a zajistit jeho důkladné vysušení.

2. Po vyčištění studní a rozvodů provést rozbor vody a až v případě potvrzení nezávadnosti ji používat.

3. Zasažené zásoby potravin odstranit. Obaly u konzerv a hermeticky uzavřených potravin důkladně omýt a provést dezinfekci.

4. Veškeré – byť jen okrajově – zasažené textilie vyprat a dezinfikovat. Vybavení domácnosti a nábytek důkladně omýt, vysušit a vydezinfikovat.

5. Po celou dobu používat ochranné pomůcky a dbát na osobní hygienu.

6.6.2013 15:44 | Lidé se stále nemohou vracet do zatopených částí Hořína

Lidé se přes pokles hladiny Labe stále nemohou vracet do zatopených částí Hořína na Mělnicku. Evakuace byla dnes dopoledne odvolána jen v místní části Brozánky, kterou velká voda ušetřila. Starosta Jaroslav Vrba se obává toho, že voda bude ustupovat pomalu a obrovské laguny, které se vytvořily, hned tak nezmizí.

6.6.2013 15:48 | Pošta odhadla záplavové škody na desítky milionů

Česká pošta odhadla záplavové škody na desítky milionů korun. Uzavřeno zůstává 25 poboček a jedno depo, tedy stejně jako ve středu. Nedoručuje se do několika desítek obcí. "Škody zatím můžeme pouze odhadovat, a to v desítkách milionů korun," uvedla mluvčí Marta Selicharová.. Při ničivých záplavách v roce 2002 pošta musela uzavřít přes 100 poboček a jen na severu Čech zaznamenala škody 25 milionů Kč.

6.6.2013 15:52 | Hladina Blanice klesá, v zaplavené Putimi začal úklid po povodni

Klesající hladina řeky Blanice umožnila obyvatelům Putimi na Písecku začít likvidovat následky povodně. Zhruba polovina ze tří desítek zatopených domů, které museli lidé narychlo opustit, je přístupných a jejich majitelé nyní vynášejí poškozené věci a sčítají škody. Putim se stala jednou z nejvíce zasaženou obcí letošní povodně v Jihočeském kraji. Foto: ČTK

6.6.2013 15:53 | Metro by mohlo začít kompletně jezdit do pondělí, trasa C už v pátek

Pražské metro by mohlo být celé otevřeno do pondělí. Záleží na tempu, jakým bude klesat hladina Vltavy. Dopravní podnik (DPP) musí ještě vyřešit průsaky ve stanici Nádraží Holešovice a Florenc na trase C. Vedení dopravního podniku a magistrátu budou odpoledne jednat o tom, že by celá trasa C začala jezdit již v pátek ráno. A zřejmě to schválí.

6.6.2013 15:57 | Praha 8: Ulice Voctářova bude od pátku průjezdná

Od zítřka bude zprovozněna ulice Voctářova pro automobilovou dopravu. "Jestli se nestane něco nepředpokládaného, bude tato důležitá komunikace, díky tlaku městské části Praha 8, zprovozněna v rekordním čase, tedy dva dny po povodních," uvedl místostarosta Michal Švarc.

6.6.2013 15:58 | Cisterny vozí pitnou vodu do asi patnácti obcí v Ústeckém kraji

Problém s pitnou vodou má v záplavami zasaženém Ústeckém kraji zhruba 2 000 lidí v asi 15 menších obcích. Do těchto lokalit vozí vodu cisterny. Ve zbytku kraje teče z kohoutku pitná voda. Vodovodní řady současná povodeň nijak neohrozila. "Po celou dobu dodáváme lidem vodu pitnou, obyvatelé Děčína, Litoměřic či Ústí nad Labem se nemusí bát ji pít," zdůraznila mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) Iveta Kardianová.

6.6.2013 16:03 | Záplavy v Rakousku: Muž v klidu seká trávník, vedle něj se valí rozvodněný Dunaj

Obyvatel dolnorakouského města Stein-Krems v klidu seká trávu, zatímco vedle něj se valí rozvodněný Dunaj. Snímek, který už koluje i po sociálních sítích, pořídil fotograf agentury Reuters už včera odpoledne.

6.6.2013 16:10 | Celostátní sbírku organizuje i sdružení Conamen

K celostátním sbírkám se připojilo i občanské sdružení Conamen. Jeho sbírka je určena převážně pro obce Hořín, Brozánky, Vrbno, Zelčín. "Finanční prostředky půjdou na materiální pomoc, odstraňování naplavených nečistot, hygienické potřeby, mycí prostředky a další materiál nezbytný odstraňování škod," říká předseda sdružení Petr Marek. V případě dostatečného množství finančních prostředků, by prý byla pomoc rozšířena do dalších oblastí. Povodňové konto Č. 2223 2232/5500

6.6.2013 16:13 | Univerzita Karlova sčítá škody, povodeň jí poničila loděnici

Škody začíná počítat Univerzita Karlova, přesné číslo však bude mít zhruba do dvou týdnů. "Aktuálně jedinou větší neznámou zůstává stav archeologické základy Filozofické fakulty v Mělníce – Pšovce, nicméně vše nasvědčuje tomu, že ani zde snad k rozsáhlejšímu poškození nedošlo," uvedl rektor univerzity Václav Hampl. "Vážnější škody utrpěla loděnice Fakulty tělesné výchovy a sportu v Tróji, která byla zatopena z velké části. Škody vznikly v částečně zaplaveném výcvikovém středisku v Dobronicích a loděnici Přírodovědecké fakulty v Podolí. Mírné problémy postihly budovu Právnické fakulty na nám. Curieových, budovy Matematicko-fyzikální fakulty v Tróji a v Karlíně a některé objekty Kolejí a menz. Objekty Pedagogické fakulty v Myslíkově ulici a v ulici. M.D. Rettigové, Filozofické fakulty na nám. Jana Palacha a Fakulty sociálních věd na Smetanově nábřeží škody neutrpěly, nepočítáme-li přerušení dodávek energie a samozřejmě rozsáhlé dopravní komplikace," dodal Hampl s tím, že přímo postiženi byli někteří zaměstnanci a studenti UK. "První z nich se již začali přihlašovat se žádostmi o finanční výpomoc," podotkl rektor UK.

6.6.2013 16:27 | Developery záplavy neodradily, projektů u Vltavy se nevzdají

Luxusní bydlení pro bohatší zájemce přímo u Vltavy bude v nabídce pražských developerů i nadále. Ani povodně je od další výstavby neodradily. Největší stavební ruch byl v minulých letech na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. Tuto část města během záplav bez větších problémů ochránily protipovodňové zábrany, proto bude výstavba v této lokalitě pokračovat i v následujících letech.

6.6.2013 16:32 | Ministerstvo radí: Hygienická opatření po povodních

Záplavy s sebou přinášejí i mnohá hygienická rizika, proti kterým varuje v novém krizovém manuálu ministerstvo vnitra. K pití používejte pouze vodu, jejíž zdravotní nezávadnost je ověřena. Vodu z vlastního zdroje neodebírejte, pokud není sanován a nechte provést rozbor vody. Příručka varuje i před potravinami, které jsou zdravotně závadné. „Nekonzumujte zaplavené potraviny s výjimkou potravin hermeticky balených ve skle a plechu,“ radí manuál. Oblečení, které zasáhla voda, je nutné dezinfikovat. Příručka doporučuje např. v roztoku Chloraminu T či v Savu nebo prádlo perte při teplotě nejméně 90 °C nebo 10 minut vyvářejte a následně vyperte. Prádlo také vyžehlete. Při práci v zaplavených oblastech hrozí také infekční onemocnění. Nejlepší je proto omezit kontakt vody a bláta s pokožkou a při práci používat holínky a gumové rukavice. „Po skončení práce si vždy řádně umyjte ruce a dezinfikujte je přípravkem s protivirovou účinností,“ radí manuál. Ilustrační foto: HN - René Volfík

6.6.2013 16:32 | Povodně poškodily 80 vodovodů, zasaženo bylo i 900 studní

Povodně poškodily 80 vodovodů, dalších 97 jich je ohroženo. Zasaženo bylo i 900 studní. Hygienici varují, aby lidé ze zasažených studní nebrali vodu bez řádné sanace. "Počet obyvatel poškozených tímto stavem přesáhl 34 tisíc," sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová s tím, že v případě zasažených vodovodů, kde jakost pitné vody už nevyhovuje hygienickým limitům, je obyvatelům poskytováno náhradní zásobování pitnou vodou cisternami nebo vodou balenou. Nejvíce takto postižených vodovodů je v kraji Středočeském, 41, v Jihočeském kraji je jich 19 a v Ústeckém 14.

6.6.2013 16:35 | Lidé ze Zálezlic mohou začít uklízet, ale ať škody podrobně zdokumentují, tvrdí pojišťovny

Pojišťovny se brání tvrzení, že jejich klienti nemohou odstraňovat následky škod ještě před prohlídkou technikem pojišťovny, jak řekl pro ČTK starosta postižených Zálezlic Jiří Čížek. Ten uvedl, že pojišťovny chtějí nejdříve škodu vidět na vlastní oči. Pojišťovny ale říkají, že klienti nemusejí na nic čekat. Naopak je prý jejich povinností snažit se co nejvíce zabránit vzniku dalších škod. Důležité však je vše co nejpodrobněji zdokumentovat, ideálně fotoaparátem. Foto: HN - Jiří Koťátko

6.6.2013 16:39 | Z Lipna a Rožmberku musí vypustit miliony kubíků vody

Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Nejvyšší stupeň platí stále na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Třeba z Lipna je třeba upustit 17 milionů metrů kubických vody, z Rožmberka devět milionů. Třetí povodňový stupeň platí na Vltavě pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Nové řece, Nežárce a Lužnici u Rožmberka. Třeba Malše pod Českými Budějovicemi klesla na dvojku, stejně jako Stropnice u Borovan. Rychleji klesají hladiny na malých tocích.

6.6.2013 16:39 | Ohře je v Lounech stále na stupni ohrožení, zaplavila výstaviště

Řeka Ohře je v Lounech stále na třetím povodňovém stupni, tedy ohrožení, ve městě zaplavila výstaviště, zahrádkářskou kolonii a sportoviště. Větší škody ale nezpůsobila, řekl starosta Radovan Šabata. U Nechranické přehrady jsou zčásti pod vodou kempy. "Zahrádkáři bědují, protože jim voda odnesla, co měli zasázeno a zaseto," řekl Šabata. Voda už podle něj pomalu opadává z tenisového areálu, baseballového hřiště i hřiště u jedné ze základních škol. Podle policie je kvůli vodě uzavřená silnice mezi Černčicemi a Vršovicemi u Loun.

6.6.2013 16:43 | V Mělníku stále pokračují ve zpevňování hrází

V Mělníku od brzkého rána opravují hráze, které prosakovaly. Voda klesá, situace je stabilizovaná. V pátek budou jednat o návratu lidí domů, řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD). "Už jsme se dostali pod padesátiletou vodu, jsme 20 centimetrů nad dvacetiletou vodou. Nyní má hladina 840 centimetrů, od včerejška klesla voda o jeden metr," řekl Mikeš. Foto: HN - Jan Schejbal

6.6.2013 16:59 | Některé pojišťovny přestaly pojišťovat riziko povodně, bojí se podvodů

Některé pojišťovny přestaly nyní v době ohrožení mnoha míst velkou vodou plošně pojišťovat riziko povodní a záplav. Důvodem jsou obavy z pojistných podvodů. Pojišťovny obecně z téhož důvodu uplatňují takzvanou karenční lhůtu, která vylučuje okamžité plnění z těchto rizik.

6.6.2013 17:07 | Ministr Kuba představí pomoc pro firmy a živnostníky

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v pátek řekne podrobnosti k tomu, jaká opatření chystá ministerstvo na pomoc živnostníkům a firmám, které postihly povodně. Ministr společně s Tomášem Hajduškem, náměstkem ministra pro oblast podnikání a ochrany spotřebitele, a Karlem Havlíčkem, předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, promluví o zárukách za úvěry pro postižené firmy, dotacích pro živnostníky, zvýhodněných podmínkách pro exportéry a daňových úlevách.

6.6.2013 17:12 | Rabování na Litoměricku: Pachateli hrozí osm let vězení

Další rabování zaznamenala ve čtvrtek policie v Počeplicích na Litoměřicku. Neznámý pachatel násilím vnikl do evakuovaného domu, hrozí mu až osm let vězení. Další případy z minulých dnů vyšetřuje policie v Ústí nad Labem.

"Policisté již zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a krádeže. Neboť k tomuto činu došlo v době živelní pohromy, hrozí neznámému pachateli až osmiletý trest odnětí svobody," uvedla litoměřická policejní mluvčí Pavla Koftová.

6.6.2013 17:13 | Hladina Dunaje v Bratislavě dál roste

Ve slovenské metropoli hladina Dunaje vystoupala na nečekaně vysoké maximum. Odpoledne se její další růst ovšem výrazně přibrzdil. Jedenáct let starý rekord - 991 centimetrů - řeka překonala již ve středu. Ve čtvertek ještě pár centimetrů přidala a nyní se drží na úrovni 10,3 metru. Fotogalerii z Bratislavy si můžete prohlédnout zde. Foto: Reuters

6.6.2013 17:20 | Plzeň na úklid povolá nezaměstnané

Až kolem tří desítek lidí evidovaných na úřadu práce zaměstná první plzeňský městský obvod na likvidaci následků záplav. Rozlitá voda na území obvodu škodila zejména v čtvrti Roudná, kde mimo jiné zatopila městská sportoviště. Nezaměstnaní pomohou s úklidem, kde to bude třeba, práci dostanou až na tři měsíce, řekl ve čtvrtek starosta obvodu Miroslav Brabec (ČSSD).

Foto: ČTK: Hasiči pomocí obřího kontejnerového čerpadla odčerpávali vodní laguny v Plzni-Roudné.

6.6.2013 17:25 | Obce na Berounsku odstraňují povodňové škody

Letošní povodeň byla v obcích v okolí Berounky a Litavky v jihozápadní části Středočeského kraje mírnější než v roce 2002. Hladiny řek totiž dosáhly menší výšky a na řadě míst zafungovala protipovodňová opatření nebo to, že byla vyčištěna koryta řek. Extrémní byla naopak v tom, že se nečekaně rozvodňovaly malé potoky, které pak zvyšovaly průtoky větších řek. Zaznělo to při dnešní diskusi starostů s ministrem zemědělství Petrem Bendlem v Králově Dvoře. Obce v současnosti následky povodní odstraňují nebo se na úklid chystají.

Foto: HN - Martin Svozílek: Berounka, Hlásná Třebáň, 3. června

6.6.2013 17:26 | Voda zatopila minimálně 50 tisíc hektarů zemědělské plochy

Voda zatopila takřka 50 tisíc hektarů zemědělské půdy, vyplývá z aktualizované odhadu Agrární komory. Podle Jana Záhorky z komory však ve statistice chybí údaje například z dolního toku Labe. Konečné číslo tak asi ještě výrazně vzroste. Prezident komory Jan Veleba ve středu uvedl, že zatopeno může být až 80 tisíc hektarů pozemků. To by odpovídalo téměř dvěma procentům zemědělské půdy v Česku.Okresní komory podle Záhorky hlásí například podehnívání porostů. "Prudkými dešti jsou zničeny plochy brambor, kukuřice i obilovin. Dlouhodobým podmáčením některé porosty hynou," uvedl.

6.6.2013 17:32 | Do pátku naprší do deseti milimetrů, Medard přinese další déšť

Do pátečního večera spadne nanejvýš deset milimetrů srážek. Sobota ale přinese další déšť. Pršet má nejméně do poloviny příštího týdne, tvrdí Český hydrometeorologický ústav. "Od dnešního do zítřejšího (pátečního) večera spadne do deseti milimetrů srážek, maximálně deset až 15 milimetrů v Jizerských horách a Krkonoších," uvedl ČHMÚ. V sobotu pak prý očekávají přeháňky a bouřky přibližně na polovině území republiky, v neděli a pondělí bude pršet téměř všude. Během úterý a středy budou srážky místy, ustávat začnou koncem týdne. Denní teploty vystoupají nad 20 stupňů Celsia, v neděli může být až 25, příští týden mezi 17 až 22 stupni. Na víkend se pak znovu oteplí až na 26.

6.6.2013 17:35 | Labe v Drážďanech kulminuje

Hladina Labe v Drážďanech se již několik hodin drží na 8,76 metru, řeka již zřejmě dosáhla svého vrcholu. Kulminaci má za sebou také Dunaj ve Vídni a také v Bratislavě se jeho hladina stabilizovala. Maďarsko se na vzedmutý Dunaj intenzivně připravuje. S povodněmi se potýká i Polsko, zejména jih, jihozápad a centrální část země.

Foto: ČTK - Obyvatel Drážďan

6.6.2013 17:51 | Starostové a vedení Prahy se stále přou kvůli povodním

Starostové některých městských částí a vedení magistrátu se stále přou v souvislosti s odpovědností za povodně na přítocích Vltavy v Praze, zejména pak na Botiči a Rokytce. Starostové tvrdí, že jim nikdo nedal vědět například v případě vypouštění Hostivařské přehrady na Botiči. Magistrát to odmítá, radnicím prý volal a postupoval přesně podle protipovodňového plánu. Nic na tom nezměnila ani dnešní schůzka starostů s vedením města."Míchat politiku a povodně není není vhodné, se starosty určitě najdeme společnou řeč později," řekl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Situace v Praze je poznamenaná tím, že se před nedávnem rozpadla koalice ODS a TOP 09, která město řídila. Nyní jsou v magistrátní radě pouze zástupci TOP 09 a mezi stranami jsou napjaté vztahy.

6.6.2013 17:57 | Zdravotní pojišťovny nabízejí kvůli záplavám klientům pomoc

Nabídek zdravotních pojišťoven na pomoc klientům v oblastech záplav přibývá. Vedle zvýhodněného očkování proti žloutence je to příspěvek na prevenci infekčních nemocí, například na nákup dezinfekčních potřeb a balené vody, a také nabídka na pobyt dětí ze zaplavených míst u moře. Rodinám to umožní věnovat se očistě domova bez starosti o potomky. Vyšel i časopis s radami pro lidi, kteří se vracejí domů po opadnutí vody.

6.6.2013 18:08 | Most na D8 u Veltrus bude pro kamiony neprůjezdný dny až týdny

Most přes Vltavu na dálnici D8 u Veltrus na Mělnicku, jehož pilíř podemlela voda, bude pro kamiony nad 12 tun neprůjezdný v řádu dnů až týdnů. Jak dlouho uzavírka potrvá, bude známo, až bude zjištěn přesný rozsah poškození.

6.6.2013 18:11 | Vojáci mohou nasadit jen polovinu záchranných vrtulníků. Zbytek čeká na opravy

Záchranné vrtulníky W-3 A Sokol, které Česko před lety vyměnilo s Polskem, již nalétaly předepsaný počet letových hodin. Armáda zatím neví, zda zaplatí stovky milionů za jejich generální opravy. Více čtěte ZDE.

6.6.2013 18:26 | Klimatolog Cílek: Správci přehrad se báli upouštět vodu, protože by nedodali dost elektřiny

V následujících třiceti až padesáti letech se povodně, jako ta letošní, stanou běžnou událostí, varuje v rozhovoru pro páteční vydání HN klimatolog a geolog Václav Cílek. Čeká nás pravděpodobně ještě větší povodeň, než v roce 2002, proto bychom se měli řádně připravit.

6.6.2013 19:16 | Dobrovolníci se v Drážďanech svolávají přes Facebook

Stačila krátká zpráva na Facebooku, že v Drážďanech hrozí protržení hráze z pytlů s pískem, které zadržují rozvodněné Labe, a během pár desítek minut dorazilo několik stovek dobrovolníků, kteří se okamžitě zapojili do zpevňování valu. "Všichni tihle lidé přišli po výzvě na Facebooku," řekl asi čtrnáctiletý Julius, který s kamarády odpočíval na hromadě promáčených pytlů s pískem. Na Lipské ulici v Drážďanech, kde protržení hrozilo, bylo v tu dobu 200 až 300 převážně mladých lidí a stále přicházeli další.

Foto: ČTK, Drážďany

6.6.2013 19:18 | Internet se baví "virózou" ministra financí Kalouska během rozhovoru pro rozhlas

Sociální sítě v Česku mají možná nový hit - záznam telefonického rozhovoru ministra financí Miroslava Kalouska pro Radiožurnál. Někteří posluchači Kalouska podezírají z toho, že trpěl "virózou" podobně jako prezident Miloš Zeman při slavnostním odekmykání korunovačních klenotů. Nahrávku rozhovoru s Miroslavem Kalouskem si můžete poslechnout ZDE.

6.6.2013 19:21 | Praha dostane z vládního balíku na povodně 67 milionů korun

Hlavní město se přihlásilo o peníze v rámci vládní pomoci městům a krajům postižených povodní. Z prvního balíku vyčleněného ve státním rozpočtu dostane Praha 67 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Iva Vojtková. "Původně Praha žádala z peněz vyčleněných ze státního rozpočtu 100 milionů korun," sdělila Vojtková.

6.6.2013 19:45 | Turisté se po šesti dnech vrátí na pevninu

Rakouští záchranáři se rozhodli evakuovat luxusní loď Filia Rheni, z jejíž paluby se kvůli rozvodněnému Dunaji ve Vídni od soboty nemohlo dostat na břeh 130 britských výletníků. Loď byla nucena nouzově zakotvit na vídeňském předměstí Nussdorf. Britové a asi 40 členů posádky mají sice výhled na pevninu, dostat se na ní ale doposud nemohli.

6.6.2013 19:59 | Kolik stály povodně 2013

Pojišťovny dosud evidují 10 000 pojistných událostí a 7,5 miliardy je jejich předběžný odhad výše škod. Vláda uvolnila 300 milionů korun pro města a obce na první platby spojené protipovodňovými opatřeními. Je vyčleněno 3,3 miliardy na opravy silnic a železnic. 5,3 miliardy má podle premiéra Nečase jít na odstranění škod po záplavách v obcích a městech. Až 20 miliard může být celková výše povodňových škod podle odhadu ekonoma Jana Bureše.

Foto: HN - Jiří Koťátko, 4. 6. obec Vrbno

6.6.2013 20:15 | Ústí nad Labem: Úklid začne v neděli

Úklidové práce v zaplaveném Ústí nad Labem zřejmě nezačnou dřív než v neděli. To by měla řeka klesnout na osm metrů. Tato hodnota je také rozhodující pro zprovoznění hlavního nádraží a mostu Edvarda Beneše, který spojuje centrum města se čtvrtí Střekov. V pátek ráno by měla mít hladina Labe v Ústí kolem deseti metrů.

ČHMÚ zveřejnil srážkové úhrny za období předcházející povodni. "Na měřicích stanicích v Ústeckém kraji došlo ve dnech 26. 5. - 3. 6. ke srážkám na úrovni 540 - 680 % normálního stavu, tedy dlouhodobých průměrů," upozornila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Foto: HN - Libor Fojtík: Ústí nad Labem, Střekov, 5. června

6.6.2013 20:40 | Do Nových Kopist teče další voda z Ohře

Do Nových Kopist u Terezína teče další voda z Ohře, kterou nestačí pobrat Labe. Středem vsi tekl proud vody o výšce 80 cm, zasahuje deset jednotek hasičů, které vodu odčerpávají.

Podle starostky Terezína, pod jehož radnici Kopisty spadají, však situace v obci vyhrocená není. "Pokud vím, voda v Ohři už nestoupá, situace se tam zklidňuje," řekla ČTK starostka Růžena Čechová. Ve vsi žije zhruba 400 lidí, asi čtvrtina z nich neuposlechla výzvu k evakuaci a zůstala zde.

Foto: Reuters - Nové Kopisty

6.6.2013 21:26 | V Sasku-Anhaltsku se protrhla hráz

Na řece Schwarze Elster (Černý Halštrov) se u města Jessen v Sasku-Anhaltsku protrhla hráz. Na místo byl vyslán vrtulník, aby asi 30 metrů dlouhou průrvu zacelil pytli s pískem.

Foto: ČTK / AP - Dobrovolnice v Sasku-Anhaltsku.

6.6.2013 21:42 | Dopravní omezení pro páteční Prahu

V pátek v Praze zůstává zavřených osm stanic jako ve čtvrtek. Trasa C už pojede skrz město (mezi Kobylisy a Muzeem zůstane v omezeném rozsahu jezdit autobus X-C).

Tramvajová linka 3 pojede každé 3 minuty jako nyní, linka 17 zatím zůstává zrušena.

Tramvaj č. 8 pojede i nadále přes Nádraží Vysočany jako pomoc lince 16 za zavřené stanice na béčku.

Zůstává posílená vlaková linka S41 i s návazným autobusem X147 v Sedlci (Podbabská zatím zůstane uzavřena).

Na svém profilu podrobněji informuje Pražská integrovaná doprava.

Foto: ČTK

6.6.2013 21:59 | Jak vyměnit povodní poničené peníze

Česká národní banka poskytne náhradu za bankovky a mince poškozené při povodních. Na svých stránkách nabízí podrobný návod, jak postupovat.

Povodní poškozené peníze je nutno co nejdříve rozložit a usušit. "Dále doporučujeme neuchovávat zvlhlé nebo mokré bankovky v balíčcích nebo v uzavřených obalech, kde může velmi rychle dojít k procesu tlení," popisuje banka. Kromě ošetření peněz je potřeba také vyplnit Žádost o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince, která je také dostupná na webu.

V žádosti do popisu okolností a způsobu, jakým došlo k poškození je potřeba uvést text „POVODNĚ“. Poškozené peníze pak se žádostí zaslat nebo předat pobočce ČNB.

6.6.2013 22:18 | Ústecká zoo přijala další zvířata z Prahy

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přijala další zvířata ze zaplavené pražské zoo. Po lenochodovi, opicích a ptácích, které ošetřovatelé přivezli už v úterý, dnes přijela lvice, tygr a želvy. Ze zatopeného hlavního města našli v Ústeckém kraji azyl také koně ze závodiště v Chuchli.

Foto: ČTK - Želva dlouhohlávka mexická z povodní postižené pražské zoo má od podvečera 6. 6. přechodný domov v zoo v Ústí n. L.

http://img.ihned.cz/attachment.php/20/48275020/P7LDn6VwAfCB5Ta3tOirMj9g4QEmyFsH/600x567xa239/CR_ZAPLAVY_PRIRODA_ZOO_PRAHA_USTECKY_3_364.jpg
Související