V Liberci proběhl soud s mužem, který loni v Chrastavě na Liberecku vystřelil na Václava Klause z airsoftové pistole. Bývalý prezident na zahájení líčení nepřišel. Za násilí proti úřední osobě hrozilo Pavlu Vondroušovi od šesti měsíců do šesti let vězení. Nakonec však vyvázl s podmínkou.

Vondrouš ve čtvrtek u soudu vypověděl, že se na čin připravoval asi měsíc, poté, co se dozvěděl, že by Klaus měl navštívit Chrastavu. Bývalého prezidenta si nevybral cíleně, ale považoval ho za jednoho z představitelů dnešního špatného stavu země.

"Asi dva týdny jsem přemýšlel, jakým způsobem poukázat na současnou špatnou situaci u nás a že nelze takto pokračovat," uvedl. Házet vajíčka nechtěl, na to prý už veřejnost nereaguje a airsoftovou pistoli považoval za bezpečnou zbraň, která neublíží.

Po zakoupení pistole trénoval v lese, aby náhodou netrefil nikoho jiného. "Nevěděl jsem, zda budu moci nějakým bezpečným způsobem svůj protest vykonat, aby ochranka neměla čas reakce a nikomu se nic nestalo," řekl. Využil toho, že byl v davu sympatizantů bývalého prezidenta. Po výpovědi Vondrouše se nyní čtou listinné důkazy, je předvoláno i několik svědků, mezi nimi ale Klaus není.

Podle obžaloby šestadvacetiletý muž vystřelil na prezidenta při otevírání nového mostu. Prezident procházel davem lidí, v němž byl i Vondrouš, oblečený v maskáčích. Útočník na Klause zblízka sedmkrát vypálil z airsoftové pistole a čtyřikrát ho zasáhl.

Tehdejší prezident podle žalobce utrpěl zhmožděniny kůže s mírným otokem. Vondrouš po útoku z místa odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří stojí za současným špatným stavem země.

Související