Vedoucí hrázný orlické přehrady Pavel Melichar se ohradil proti názoru geologa a klimatologa Václava Cílka, který v rozhovoru pro páteční vydání HN řekl, že provozovatelé přehrad se bojí upouštět vodu, protože by ohrozili své prémie. Podle Cílka totiž prý existuje plán odběru elektrické energie z přehrad, a když se nenaplní, jsou za to sankce.

Proti Cílkovým názorům se během pátečního odpoledne postavili i politici. Ostře se proti nim vymezili premiér Petr Nečas a ministr zemědělství Petr Bendl.

"Je to nesmyslný argument. A já velmi prosím česká média, aby nehledala konspirační teorie toho, co je důvodem, že se manipuluje s množstvím vody v přehradách na vltavské kaskádě," řekl Petr Nečas na brífinku po zasedání Ústředního krizového štábu.

Nečas si jako oporu vzal statistiky: z hlediska celkové energetické bilance polostátního energetického podniku ČEZ je podle premiéra výroba elektřiny na vltavských hydroelektrárnách minimální a tvoří zhruba jedno procento. "Vltavské hydroelektrárny hrají zanedbatelnou roli v české energetice. Není opravdu žádný zájem na tom, držet v přehradách co největší množství vody," dodal Nečas.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.