Extrémní ohrožení v sobotu dopoledne už neplatí na žádné české řece. Odvolat ho v noci mohli i v Hřensku, které je sice stále zatopené, ale hladina v noci klesla o více než metr na 230 centimetrů. Hřensko v sobotu otevírá pro turisty oblíbené soutěsky na Kamenici.

"Potřebujeme peníze, proto otevřeme soutěsky, ačkoliv je v obci voda," vysvětlil starosta obce Jan Havel. Nejníže položenou obec v zemi postihly povodně už poněkolikáté v poslední době. V letech 2002, 2003 a 2006 obec zalila voda z Labe, v roce 2010 blesková velká voda dorazila po řece Kamenici z Česko-saského Švýcarska a poničila i soutěsky.

Starosta ujistil, že situace na řece Kamenici v soutěskách je zcela bezpečná, soutěsky leží nad obcí proti proudu Kamenice. Silnice z Děčína do Hřenska je zatopená, přístup k soutěskám je vrchem přes Meznou a Mezní Louku.

V Ústí nad Labem se také v sobotu odpoledne otevře pro pěší most Edvarda Beneše. Zprovoznění mostu znamená opětovné propojení centra města se zaplavenou čtvrtí Střekov. Ve městě jsou zatím uzavřené oba silniční mosty, spojnici mezi centrem a Střekovem provizorně zajišťuje železnice.

Během noci na sobotu opadla i hladina Labe v Ústí i Děčíně, a to pod devět metrů. Stále tam však platí stav ohrožení. Ten je stále vyhlášen i na Labi v Mělníku. Na Vltavě stále platí ve Vesňanech, Chuchli a pod vodním dílem Vrané u Prahy, v jižních Čechách pak v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě. Na třetím stupni jsou na jihu i Nežárka na Táborsku a Nová řeka na Jindřichohradecku.

V pátek byl stupeň ohrožení na 13 úsecích. "Očekáváme převážně klesající stavy na tocích. Rušíme stupeň nebezpečí pro Plzeňský a Moravskoslezský kraj," uvedl ČHMÚ.

V Ústeckém kraji zasáhla povodeň 52 obcí a své domovy muselo opustit téměř 11 tisíc lidí. Většina z nich se stále nemohla vrátit. Bez elektřiny nebo plynu je na severu Čech stále na 7 tisíc odběratelů. "Dosud se nám podařilo obnovit dodávku elektřiny v 21 distribučních trafostanicích a zprovoznit desítku úseků vedení nízkého napětí v obcích," sdělila severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Připomeňte si, jak to vypadalo ve středu Ústí nad Labem:

Celkem je bez proudu stále téměř 10 tisíc domácností, dodávky elektřiny se však daří postupně obnovovat.

Ubývá také silnic, které jsou kvůli záplavám uzavřené. Pořád je částečně neprůjezdná třeba dálnice D8. U Veltrus je na D8 uzavřen most přes Vltavu pro kamiony s váhou nad 12 tun a zcela zavřený je Exit 68 ve směru na Ústí nad Labem kvůli zaplavení silnice I/30 v Ústí. Celkem bylo v sobotu zavřeno 95 silnic.

Na železnici jsou kvůli záplavám stále neprůjezdné čtyři tratě. Jde o Kouřim - Pečky na Kolínsku, Křižany - Rynoltice na Liberecku, Mělník - Štětí a trasu mezi Chotiměří na Litoměřicku a Úpořinami na Teplicku. Průjezdná je už trať přes Luka pod Medníkem u Prahy.

V neděli už bude fungovat celé metro

Pražské metro by měl dopravní podnik zprovoznit v celém rozsahu už v neděli odpoledne. Kolem vstupů ale i nadále zůstanou připraveny protipovodňové zábrany. Cestující budou procházet vstupy mezi bariérami. Náhradní autobusové linky bude podnik postupně rušit v neděli odpoledne. Ve stejné době začne pracovat na zpřístupnění stanic.

Ve vytopených obcích pokračují s klesajícími řekami úklidové práce. Ve středních přetrvávají potíže hlavně na Mělnicku, kde se vytvořily velké laguny. Do zatopených míst v regionu míří 75 hasičů z Libereckého kraje, jižní Moravy a Vysočiny. Do Hořína na Mělnicku už dovezli velkokapacitní čerpadlo hasiči z Polska.

Hasiči v noci zasahovali také v Novém Jáchymově na Berounsku, kde museli pomocí speciálního rypadla zbořit most narušený povodní.

V Říčanech odstraňují hráze rybníka

V Říčanech u Prahy odstraňují bagry rizikové části hráze Mlýnského rybníka, která v minulých dnech začala prosakovat. Na opatření se radnice dohodla s pražským magistrátem. Cílem je zabránit protržení hráze při případné druhé povodňové vlně. Taková situace by mohla ohrozit i obyvatele Prahy.

"Vzhledem k tomu, že se očekávají další srážky, tak je dobrým řešením tu hráz v inkriminovaných místech, kde vidíme její slabiny, odbagrovat, aby tam voda dostala prostor a nemohlo dojít k nějakému kritickému stavu," uvedl starosta Říčan Vladimír Kořen.

U stavidla pětihektarového rybníka, který byl v minulých dnech upuštěn, je vymletý svah a město se bojí, že by se při dalších povodních mohl sesunout. "Vytvořila by se tam bariéra, se kterou by se nedalo manipulovat. Pak by ten rybník mohl přinést velmi nepříjemné okamžiky," podotkl starosta.

Mlýnský rybník je součástí protipovodňové ochrany hlavního města. Pomáhá regulovat množství vody v Rokytce na území Prahy. Radnice ho v minulých dnech upustila, obává se ale další vody, která by mohla přitéci.

V zatopeném Hoříně na Mělnicku chce starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD), který je šéfem krizového štábu obce s rozšířenou působností, částečně otevřít protipovodňovou hráz. Voda by díky tomu mohla sama vytékat. Hladina v řece je kvůli hrázím, přes které se voda při povodni přelila, na nižší úrovni než v obci. Hráz by měla být proražena v sobotu v 18 hodin. "Podmínka je jenom jediná - abych měl techniku, která řeže hliník pod vodou," uvedl Mikeš. Podle něj se tím způsobí menší škoda, než když se budovy nechají dlouhodobě zaplavené, a hrozí jim tak zřícení.

V zaplavených oblastech stále s obavami sledují další předpovědi počasí. Meteorologové o víkendu očekávají další deště a bouřky. Na severu Čech by mohlo spadnout až 40 milimetrů srážek. V sobotu a v noci na neděli mají být přeháňky jen ojedinělé. Během neděle se ale bude od západu zatahovat a ČHMÚ očekává postupně na většině území déšť nebo přeháňky. "Místy, zejména v Čechách, se vyskytnou intenzivní srážky," upozorňují meteorologové.

Vodohospodáři dál odpouštějí vltavské přehrady, takže třeba na Lipně by měl být v neděli prostor pro zadržení vody zcela volný.

Související