V celém Česku hrozí podle předpovědi silné bouřky a ve velké části Čech a na severu Moravy i další povodně. Vydatně pršet má na jihu a západě Čech, kde se silnější srážky objevily už v sobotu v podvečer.

Bouřky podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu zasáhnou v neděli celou republiku. V jižních, středních a severních Čechách tak trvá extrémní nebezpečí povodní a nižší stupně nebezpečí vyhlásili meteorologové i pro další kraje.

Před dalšími povodněmi varuje i krizový štáb a Ústřední povodňová komise. "Nemůžeme vyloučit, že se objeví povodně tam, kde dosud nebyly," prohlásil po jednání premiér Petr Nečas (ODS).

Podle předpovědi má znovu pršet a území zasáhne také silný vítr, který může vyvracet stromy. Krizový štáb varuje, že půda je již nasycená vodou a hrozí sesuvy půdy.

"Doporučili jsme Hasičskému záchrannému sboru a krajům, aby vyrozuměly obce v postižených oblastech, kde v týdnu povodně nebyly, že zvýšení hladin řek a následné povodně můžou postihnout i je. To není strašení, to je reálné nebezpečí, na které musíme být připraveni," dodal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

V noci z pátku a během soboty hladiny řek klesly, třetí stupeň povodňového nebezpečí platil na 11 místech, to ale může déšť rychle změnit.  Srážkové úhrny mohou dosáhnout až 40 milimetrů a hlavně v neděli se přidají silné nárazy větru, hrozí následné pády stromů.

Hladiny řek dál klesají. V Ústí otevřou most pro pěší, v Praze zprovozní celé metro - čtěte ZDE

"Případné vzestupy budou velmi rychlé. Budou se týkat zejména menších toků v povodí Berounky, Otavy a horní Vltavy. S velkou pravděpodobností budou do pondělního rána na těchto tocích opět překročeny druhé stupně povodňové aktivity," uvedli meteorologové.

Zvýšení hladin řek čekají i na horách na severu Čech a Moravy, v povodí Lužické Nisy, Bělé a Opavy. Na středních a větších tocích mají pokračovat poklesy hladin, které se pouze při vydatnějších srážkách zpomalí.

Na bouřky se silnými dešti se připravili i správci vltavské kaskády. "Orlík má prostor pro zadržení srážek prázdný, Lipno již téměř také, a navíc je vypuštěná i část Slap," sdělila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Související