Povodně v Česku stále trvají. Krizový štáb nařídil už v neděli povodňovým komisím v krajích, aby zavedly nové hlídky i do míst, kde se dosud velká voda neobjevila. A to především kvůli prudkým bouřkám v neděli.

"I toky, které vypadají velmi nenápadně a doposud nebyly považovány za nebezpečné, se mohou proměnit ve zkázonosné zdroje pro dané město," uvedl premiér Petr Nečas.

Bouřkové srážky večer zvedly hladiny menších řek. Například v Plzeňském kraji se hladina Radbuzy ve Staňkově zvedla během tří hodin na dvojnásobek a dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. Klabava v Hrádku u Rokycan vystoupla dokonce na druhý povodňový stupeň. V Karlovarském kraji vystoupla říčka Svatava ve Svatavě na první povodňový stupeň, když přesáhla po 20:00 hranici 130 centimetrů.

Pražský primátor odvolal stav ohrožení

Pražští hasiči kvůli prudké bouři, která se v podvečer prohnala nad metropolí, zasahovali u několika desítek případů. Jde o popadané stromy a větve a zatopené sklepy a garáže. V Jinonicích natekla voda do školy. Zaplavené je i kino Atlas, řekla na dotaz ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Zastupující primátor Tomáš Hudeček po jednání krizového štábu uvedl, že kvůli vodě nechal uzavřít Těšnovský tunel.

V pondělí ráno pak primátor odvolal stav ohrožení. Na Vltavě v Praze tedy platí druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost. Průtok ve Vltavě klesl na stav pohotovosti už v sobotu, Hudeček ale vzhledem k předpovědím počasí odmítl o víkendu ohrožení odvolat.

Na několika silnicích přestala přívaly pobírat kanalizace. Voda se rozlila po silnicích třeba v Prosecké a Sokolovské ulici. "V kině Atlas v Sokolovské ulici je 75 centimetrů vody," uvedla Adamcová.

Provozovatel kina Leo Čermák řekl Českému rozhlasu, že škody zřejmě dosáhnou výše několika milionů korun a kino bude muset být zavřeno. "Teď nedokážu říci, zda bude zavřeno týdny či měsíce, ale určitě budeme muset částečně rekonstruovat prostory kina," uvedl. V Radotíně zase voda vyplavila motorest U Vodáka.

Podle operačního důstojníka pražští hasiči evidují kvůli přívalovému dešti zhruba 40 zásahů. Například v ulicích Pobřežní a Sokolovská vyvěrala kolem 18:00 voda z kanalizace. Hasiči museli v Karlíně také vyprostit jedno vozidlo.

Hasiči byli v jednu chvíli voláni k několika desítkám případů, třeba do Vysočan, Běchovic, do Troji, na Smíchov, do Radotína a na další místa. Od rána zasahovali u 70 událostí. Běžně mají přitom za den zhruba dvacet až pětadvacet výjezdů.

Bouřka trvala jen zhruba hodinu, ale byla velmi silná. Hasiči mají kvůli bouřím a bleskovým záplavám plné ruce práce i v dalších krajích. Meteorologové prudké bouřky a přívalové deště předpovídali.

Zatopený Karlín a zničené kino Atlas

"Zásahů je tolik, že dispečeři nestíhají," uvedla v neděli večer mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. V Karlíně voda z kanalizace krátce zaplavila Sokolovskou ulici v oblasti Negrelliho viaduktu, hlásil editor týdeníku Ekonom Karel Janků.

Zaplavená Sokolovská ulice v pražském Karlíně

"Voda vytékala ze země asi 15 minut a vystoupala v nejhlubším bodě až do výšky zhruba 40 centimetrů. Některé obchody byly zaplaveny, tramvajový provoz byl dočasně přerušen, už je ale obnoven... Na místě jsou hasiči a členové povodňového štábu P8 a zjišťují příčiny. Voda během 20 minut opadla, není ale jasné, odkud se vzala a zda se to může opakovat," informuje Janků.

"V kině Atlas v Sokolovské ulici je 75 centimetrů vody," doplnila Adamcová.

Provozovatel kina Leo Čermák řekl Českému rozhlasu, že škody zřejmě dosáhnou výše několika milionů korun a kino bude muset být zavřeno. "Teď nedokážu říci, zda bude zavřeno týdny či měsíce, ale určitě budeme muset částečně rekonstruovat prostory kina," uvedl.

K desítkám případů bleskových povodní vyjížděli hasiči po celých Čechách. Ve Středočeském kraji se bouřka přehnala Rakovnickem a Mělnickem, na Mladoboleslavsku způsobila lokální záplavy.

Přívalový déšť také mezi 42. a 44. kilometrem ve směru na Liberec zkomplikoval jízdu po mladoboleslavské rychlostní silnici R10. Voda už ale ze silnice odtekla. Nedaleko Slabců na Rakovnicku voda částečně zatopila chatovou osadu U Bartoňů. "Jedna chata byla odplavena, ale nikomu se nic nestalo," uvedla mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Na Plzeňsku museli evakuovat

"Nejhorší situace je od 17:00 na Mladoboleslavsku," uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. V Kosmonosech například uvízl řidič v osobním autě a nemohl se dostat ven. V Jemníkách se na návsi vylila voda z rybníku, v Mladé Boleslavi zatopil metr vody rampu prodejny Penny. Komplikace hlásí také Kralupy nad Vltavou, kde voda zaplavila podjezd v Jiráskově ulici, a v Hřebečníkách na Rakovnicku přívalový déšť zatopil sklepy domů.

V Neratovicích a Libiši na Mělnicku při bouřce údajně padaly kroupy o velikosti pingpongových míčků, které napáchaly značné škody. V Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku spadla střecha stodoly.

Bouřky se silným deštěm zasáhly po 14. hodině také Ašsko a Chebsko. "Vyjížděli jsme zatím převážně ke spadlým stromům, například u Mariánských Lázní, u Vřesové nebo v Karlových Varech," doplnil mluvčí krajských hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal.

Na Klatovsku podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu spadlo místy až 20 milimetrů srážek. "Jednotky v Plzeňském kraji zasahovaly v obcích Kbelany, Rochlov, Nýřany a Kníje, kde došlo k zaplavení vodou z polí, podpořenou silným deštěm. V obci Nýřany byl vyhlášen varovný signál Všeobecná výstraha," uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová. V Nýřanech se muselo kvůli vodě deset lidí evakuovat.

Jihočeské Olšovice zaplavilo bahno

Také na jihu Čech museli po odpoledních bouřkách zasahovat hasiči. Nejhůře jsou na tom v Olšovicích na Prachaticku, kde do obce vnikla voda s bahnem z polí. "Voda po bouřce se čerpá také v Zahájí na Českobudějovicku," řekl mluvčí krajských hasičů Martin Novotný.

"To jsme tu nikdy nezažili, obec je ze tří stran obklopená kopci a z těch se k nám po přívalovém dešti valila voda s bahnem, rybníky přetékaly," popsala zastupitelka Jaroslava Maříková. V obci teď narychlo shánějí pytle a písek. Na místě jsou hasiči z Prachatic a Netolic.

Další bouřky s přívalovými dešti přijdou ještě v noci na pondělí, uvedl českobudějovický meteorolog František Vavruška. Nejvíce srážek v bouřkách podle něj spadlo zatím na rozhraní Jihočeského a Plzeňského kraje v málo obydlených oblastech Šumavy. Někde podle radarových odhadů to mohlo být 40 až 60 milimetrů.

Na severu Čech bouřky odpoledne zvedly hladinu Mandavy ve Varnsdorfu. Za necelé dvě hodiny se vzedmula ze 40 centimetrů na dvojnásobek. První povodňový stupeň stále platí také na Flájském potoce v Českém Jiřetíně, Bílině Trmicích a Ohři v Lounech. Ohře se drží mírně nad 430 centimetry.

Prudký déšť způsobuje bleskové záplavy na Chomutovsku, Lounsku a na několika místech Děčínska. Voda tam zaplavila sklepy, zahrady či garáže, většinou se valila z polí. Kvůli přívalovým dešťům vznikají komplikace v automobilové i železniční dopravě.

Kvůli přívalovým dešťům byl v podvečer dočasně uzavřen Mariánský most v Ústí nad Labem. Na mostě Edvarda Beneše museli začít dopravu řídit kyvadlově policisté, informovala mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Oba mosty byly přitom teprve před několika hodinami otevřeny poté, co to umožnil pokles hladiny Labe.

V Lubenci na Lounsku hrozí podle starosty Bohumila Peterky protržení hráze rybníka.

Kroupy velké jako holubí vejce

"Přišel déšť, pak kroupy velké jak holubí vejce. Z polí se to všechno spláchlo. Valí se to dolů do rybníka, který hrozí protržením, už to jde přes hráz. Musíme evakuovat lidi z Řepan, pod hrází, aby se něco nestalo," popsal starosta Peterka. Evakuovaní mají být podle jeho slov umístěni v tělocvičně školy.

Několik událostí bylo hlášeno také ze Šluknovského výběžku na Děčínsku, zasažena je například obec Jiříkov, v Lipové voda zaplavila v různé míře asi 20 domů. "Všechno to nateklo do Liščího potoka, máme to zhruba ve 20 domech, 50 jich je v ohrožení. Ne všude jí je hodně, ale teď zase začalo intenzivně pršet a předpověď je špatná, má pršet víc," uvedl starosta Lipové Pavel Svoboda. Obec se obává toho, že se tu situace kvůli dešti ještě zhorší.

"Máme tu řadu dobrovolníků ze strany občanů, takže pytlujeme, co to dá. Snažíme se škody minimalizovat," dodal starosta. V rámci protipovodňových opatření v Lipové vybudovali rybníky a lávky, bez nich by podle starosty byla současná situace ještě horší. Povodně tu totiž zažili už v minulých letech.

Vydatné deště hrozí až do úterního rána

Meteorologové dál varují před dalšími přívaly srážek. "Zatím platí výstražná informace vydaná v sobotu s tím, že vydatné srážky mohou trvat až do úterního rána. Večer a v noci očekáváme silnější srážky na větším území," řekl IHNED.cz meteorolog Stanislav Racko.

Podle krátkodobé předpovědi na příští týden zasáhnou bouřky a vydatný déšť Česko zejména v pondělí, ale ojediněle se mohou objevovat až do příští neděle.

Prudká bouřka zvedla už v noci na neděli hladinu Zákolanského potoka na Kladensku. Rozvodněný potok vytopil několik domů v obci Běloky. V Dolanech voda unášela auta a zničila silnici. Ohroženi byli také obyvatelé vesnic Malé a Velké Číčovice a Okoř, kteří bydlí v blízkosti potoka. Nikdo nebyl evakuován, lidé ale byli během noci upozorňováni na nebezpečí.

"Byla to velká bouřka, i když krátká, asi půlhodinová, ale velice intenzivní. Rozvodnil se Zákolanský potok a pak běžela zátopová vlna. Všechny síly byly směřovány k potoku, varovali jsme lidi v domech i kolem chat, hlídali mosty, stěhovali auta," popsala noční zásah mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Hladina potoka podle ní stoupla zhruba o 70 centimetrů. V Bělokách zaplavil rozvodněný tok asi sedm domů.

Větší řeky ale během víkendu klesaly. Úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni, tedy ohrožení, ubylo od soboty o polovinu, v neděli jich bylo pět. Na Kamenici v Hřensku mohli odvolat stav ohrožení. Opadlo i Labe, v Děčíně už ráno řeka klesla pod hranici osmi metrů. 

Na jihu Čech platí podle Povodí Vltavy ohrožení už jen na dvou řekách, v pondělí jich bylo desetkrát více. Třetí, nejvyšší stupeň se navíc týká řek pod přehradami, které vypouštějí své retenční prostory. Na trojce byla Vltava pod Lipnem a Nežárka v Hamru v povodí Rožmberka.

Související