Premiér Petr Nečas (ODS) se rozvádí. V prohlášení pro média v úterý uvedl, že podal návrh soudu, k němuž se připojila i jeho žena Radka. Nelehkou situaci prý oba řeší s respektem, zejména vůči dětem. Jejich manželství trvalo více než 25 let.

"Naše majetkové poměry jsou veřejnosti dostatečně známy. Podle dohody by měly být upraveny tak, aby především zajistily dostatečné zázemí pro další život obou dětí v péči matky," uvedl Nečas. Dodal, že dvě nezletilé dcery Tereza a Marie zůstanou v péči matky, přičemž Nečas se bude i nadále podílet na jejich výchově. Společně mají manželé čtyři děti, dva synové, Ondřej a Tomáš, už jsou plnoletí.

O rodinných problémech šéfa vlády a ODS se spekulovalo už loni, oficiálně manželé oznámili, že spolu nežijí a jejich vztah prochází složitým obdobím, letos 17. ledna. Už před tím se Nečas například bez doprovodu partnerky účastnil tradičního novoročního oběda u tehdejšího prezidenta Václava Klause v Lánech. "Už dlouhodobě nejsme schopni sladit naše představy o rodinném a pracovním životě, byť jsme se o to oba poctivě snažili," uvedli tehdy Nečasovi. V lednu ještě nebylo jasné, zda téměř tři desítky let trvající manželství skončí rozvodem.

V lednu v rozhovoru pro deník Blesk Nečas zároveň vyloučil, že by důvodem rozpadu jeho manželství mohl být někdo další. "Příčinou naší stávající rodinné situace není nikdo třetí, a to ani na mé straně, ani na straně mé ženy," sdělil Blesku Nečas. Bulvární tisk v minulosti spekuloval o vztahu Nečase a jeho spolupracovnice Jany Nagyové.

Nečasova žena Radka se na veřejnosti příliš neobjevovala. Výjimkou byly novoroční obědy premiéra s prezidentem. Letos se ale Nečas Klausovi omluvil. Radka Nečasová byla posledních dvacet let v domácnosti, starala se o děti. Nečasovi dlouho žili v Rožnově pod Radhoštěm, před osmi lety se přestěhovali do pronájmu v Praze.

Petr Nečas bude třetím v řadě stranických premiérů, kteří se rozvedli. Těsné poté, co Jiří Paroubek skončil v roce 2006 jako premiér, vyměnil bývalou ženu Zuzanu za současnou manželku Petru. Expředseda vlády Mirek Topolánek se rozvedl kvůli poměru s bývalou místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou. V době, kdy šéfoval vládě, se jim narodil syn Nicolas.

Nedávno oznámil rozvod také ruský prezident Vladimir Putin.

Související