Cenu Pavla Kouteckého získal režisér Pavel Abrahám za dokument s názvem Dva nula, ve kterém zmapoval "českého ducha" skrze fotbalové utkání. Zvítězil v konkurenci dalších 107 snímků, což je nejvíce v sedmileté historii tohoto výročního ocenění.

Abrahám na scénáři spolupracoval s Tomášem Bojarem. Podle poroty zachytili "českého ducha" nápaditým jazykem skrze autentické rozhovory fanoušků Sparty a Slávie v prostředí stadionu během fotbalového derby; z něho však divák paradoxně nevidí skoro nic. Oba filmaři převzali v Divadle Archa kromě objektu od sklářského výtvarníka Reného Roubíčka i odměnu sto tisíc korun.

Fotbal jako odraz společnosti

Na natáčení snímku Dva nula se podílel skoro stopadesátičlenný štáb. Při zápasu mezi Spartou a Slavií měli vybraní fanoušci na sobě mikroporty, takže diváci slyší vše, o čem si v průběhu zápasu povídají, jak jej komentují a glosují. Právě střípky rozhovorů jsou odrazem společnosti. Jinak se mezi sebou baví dívky ve VIP zóně, jinak nadšení otcové se znuděnými dětmi, jinak intelektuálové, sportovní zpravodajové či muži od ostrahy.

"Zdálo se nám, že na fotbalové tribuně se toho dá o dnešní společnosti hodně říci. Na jednom místě se tu schází spousta různých lidí, kteří sice mají před očima totožnou událost, ale každý z nich ji prožívá jinak," uvedli tvůrci o svém projektu. Důležitou roli hrálo, že kamery byly od nich daleko. Díky tomu se nechali atmosférou zápasu strhnout, na natáčení zapomněli a projevovali se přirozeně.

"Průběh utkání Sparta-Slavia, sehraného v dubnu 2011, v něm prakticky nespatříme. Hřiště je vidět jen v okraji u rohového praporku a film se soustřeďuje na portréty různých skupin fanoušků a pořadatelů. Výsledkem je trpce groteskní výpověď o jejich chování a mentalitě, jež místy připomíná formanovské satiry o socialistickém marasmu," napsal Jan Foll v recenzi pro Hospodářské noviny.

"Film je experiment, který autoři připravovali dva roky. Pak vše vsadili na jedno odpoledne, na průběh jedné události, která nebyla v jejich režii. Výsledkem detailní přípravy, dokumentárního natáčení a výborného střihu je vznik dobrého filmu," podotkla organizátorka Ceny Pavla Kouteckého Jarmila Poláková z Nadace Film @ Sociologie. Film Dva nula byl loni uveden na festivalech v Karlových Varech, v Jihlavě a Bratislavě, míří do Moskvy a Londýna.

Režisér Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu, premiéry svého nejznámějšího snímku Občan Havel se nedožil. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. V minulých letech ji převzali Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská a Klára Řezníčková.

Do nominací se letos dostalo deset filmů: Pod lampou je tma Kristýny Bartošové, Chudoba cti netratí Daniely Gébové, Umanutá Míry Janka, Svobodu pro Smetanu Víta Klusáka a Filipa Remundy, Nový život Adama Oĺhy, Křehká identita Zuzany Piussi, O slušnosti Radovana Síbrta, Otázky pana Lásky Dagmar Smržové a Život s Kašparem Heleny Třeštíkové.

Dva nula - upoutávka

Dokument Dva nula nahlíží do různých pater tribuny i do různých pater společnosti
Dokument Dva nula