Musíme získat všechny informace o celé kauze. Pokud se budou dostávat ven postupně a dlouho, ničemu to nepomůže, říká v rozhovoru vicepremiérka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake.

Hlavní podle ní nyní je, aby se všechna pozornost nesoustředila jen na aféru okolo premiéra a stát fungoval dál.

Premiér Nečas označil vyšetřování za „mediální guláš“, nepřipustil, že by cítil nějaký problém. Jak to hodnotíte vy? 

Myslím, že hodnotit celou kauzu je možné ve chvíli, kdy ji skutečně budeme znát do všech podrobností. Bylo jasné, že v pátek ÚOOZ i státní zastupitelství neposkytlo zdaleka všechny informace. Doufám, že si uvědomují, jaký vliv to má na politickou scénu a nebudou nové informace dávkovat příliš dlouho. Tak, aby se ta mozaika složila co nejrychleji a mohli jsme ji celou vyhodnotit. V každém případě se nesmí stát, aby se fungování státu zastavilo a všichni jsme jen čekali na řešení této kauzy. Je tu spousta jiných věcí, které stát musí řešit. Lidé čistí své domy po povodních a tady se všichni tváří, že se všechno zastavilo. To se nesmí stát.

Považujete za důvěryhodné tvrzení, že vojenská rozvědka nesledovala manželku premiéra, nýbrž ji chránila před sledováním?

Ráda bych tomu věřila, ale jak říkám, je to zatím spíše tvrzení proti tvrzení. Můžeme to hodnotit, až budeme mít všechny informace. Zatím mi ale připadá pravděpodobnější ta verze, která zazněla ze státního zastupitelství. Tedy, že Jana Nagyová dávala příkazy rozvědce a ať už to dělala z jakéhokoli důvodu, tak ona prostě zákonné oprávnění k takovým krokům nemá.

Dovedete si představit, že by premiér nevěděl o tom, pokud by takhle blízká spolupracovnice zadávala úkoly tajné službě?

Je neuvěřitelné, jestli si Petr Nečas nechal dělat pod nosem takové věci, ze kterých je Jana Nagyová obviněná. To je minimálně nebystré na premiéra republiky. Skandální by pak bylo, kdyby o tom věděl.

Absolutně ale netuším, jaký vztah mezi nimi byl a jak moc se vzájemně svěřovali. Já jsem s nimi žádné blízké osobní vztahy ani komunikaci neměla, takže to nemůžu hodnotit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.