Petr Nečas, "pan Čistý", někdejší naděje ODS, neslavně končí v čele státu i v politice. Po nočním jednání špiček ODS se rozhodl odstoupit ze svých funkcí. Demisi do rukou prezidenta předal v pondělí večer. A Miloš Zeman jej obratem požádal, aby jeho kabinet vládl do jmenování vlády nové.

"Vážený pane předsedo vlády, dovolte mi, abych vás především informoval, že vás v souladu s ústavními zvyklostmi, stejně tak jako vaši vládu pověřuji výkonem funkce do doby jmenování vlády nové," řekl Zeman. Od pátku chce se stranami jednat, jak si představují budoucnost.

Současná koalice doufá, že povede zemi až do řádných voleb v roce 2014. To by ale musela najít nového premiéra, přijatelného nejen pro prezidenta, ale hlavně takového, pod nímž by musela staronová vláda získat důvěru sněmovny, tedy jejích 101 poslanců.

Jenže opozice si představuje jiný scénář, požaduje předčasné volby. Tuhle variantu podporuje oficiálně ČSSD i KSČM a podobně se vyjádřil i šéf Věcí veřejných Vít Bárta. ČSSD teď hledá 120 poslanců, kteří by mohli požádat prezidenta, aby sněmovnu rozpustil.

Další možnou variantou je sestavení úřednické vlády. To je řešení, které by posílilo pozici prezidenta Miloše Zemana. Současné politické strany úřednickou vládu nechtějí a Zeman se zatím k situaci nevyjádřil.

Jak probíhalo nedělní vyjednávání zakončené nočním prohlášením Petra Nečase, čtěte ZDE.

Vše o sobotním vazebním kolotoči v kauze "Nečasovy chobotnice" najdete ZDE

VIDEO: Premiér Nečas oznamuje, že podá demisi

neděle 22:25 - Nečas a jeho vláda končí
Necas_CTK_1.mp4.jpg

Online

17.6.2013 23:00 Konec ON-LINE přenosu

Vážení čtenáři,
končíme pondělní on-line přenos z událostí, které otřásají českou politikou. Vláda Petra Nečase skončila. Premiér v pondělí rezignoval na funkci, jeho vláda v demisi však bude pracovat do jmenování nového kabinetu. Strany teď čekají těžká jednání - buď se koalice shodne na premiérovi přijatelném pro sněmovní většinu, nebo se opozici podaří získat dost hlasů k rozpuštění sněmovny.
Děkujeme za pozornost, redakce IHNED.cz

17.6.2013 21:39 Klaus vyzval k návratu politiky politikům, a ne "mužům" v kuklách

Exprezident Václav Klaus vyzval opoziční i koaliční politiky, aby se spojili, a zabránili napříště policistům v kuklách vstoupit o půlnoci do budovy úřadu vlády nebo ministerstva obrany.

Novým šéfem ODS a vlády by se podle Klause určitě neměl stát nikdo, kdo je spojen s Petrem Nečasem.

Klaus rovněž poprvé vyloučil, že by mohl stanout v čele úřednické vlády, která by Českou republiku dovedla k volbám v roce 2014. "Neslyšel jsem, že bych měl vést úřednickou vládu. Nemyslím si, že by si to někdo nebo já přál," poznamenal exprezident. Více o vyjádření exprezidenta Klause čtěte ZDE.

 

17.6.2013 20:55 Pospíšil: Václav Klaus premiérem? To byl snad vtip

Mezi možnými kandidáty na nového premiéra padlo i jméno Václava Klause. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil na tuto variantu v České televizi reagoval odmítavě. "Já se domnívám, že to Václav Klaus bral spíš jako vtip. My se tímto nezabýváme," sdělil.

ODS bude o svém kandidátovi, který by mohl vést stávající koalici, jednat opět na zítřejším grémiu strany. "Doufám, že budeme maximálně jednotní a že všichni budou ctít jméno, které vzejde z grémia," řekl Pospíšil.

 

17.6.2013 20:08 Agentura ITAR-TASS: Policejní razie byla možná projevem zákulisních bojů

Demise českého premiéra Petra Nečase značně posílila nejen pozice opozičních sociálních demokratů a komunistů, ale zejména prezidenta Miloše Zemana, který má právo určit nového premiéra a zavrhnout přitom nežádoucí politiky. Napsal to dnes v komentáři k politickému vývoji v ČR pražský zpravodaj ruské agentury ITAR-TASS Alexej Karcev.

Karcev se ptá: "Byla rozsáhlá policejní operace náhodná?" Podle něj nebyla policejní razie jen služební povinností strážců pořádku, ale možná i "zdařilým tahem v zákulisním politickém boji levice s pravicí".

17.6.2013 19:41 Schwarzenberg: ODS dáváme týden na hledání vhodného kandidáta

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg čeká, až mu ODS oficiálně představí svého kandidáta na nového premiéra. "Můžeme připustit tak týden hledání," prohlásil Schwarzenberg v České televizi.

17.6.2013 19:31 Kuba: V nejbližší době se chci sejít se Schwarzenbergem a Peake

ODS se zatím nedohodla na kandidátovi, který by mohl nahradit bývalého premiéra Petra Nečase ve funkci. "V téhle chvíli jsme neřešili žádná konkrétní jména. Ale jsem přesvědčem, že ODS přijde s vhodným kandidátem," sdělil předseda strany Martin Kuba České televizi. Přitom právě o něm se hovoří jako o možném budoucím premiérovi. V nejbližší době se prý Kuba chce sejít s koaličními partnery - Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a Karolínou Peake (LIDEM).

 

17.6.2013 19:13 Tejc: Úřednická vláda by byla látáním děr

Jeronýma Tejce zklamal nezájem prezidenta o předčasné volby. "O osudu vlády by neměla rozhodovat tahanice o přeběhlíky. Doufám, že prezident nejmenuje takového premiéra, jehož vláda by na nich stála," řekl v České televizi. "Strany koalice spojuje strach z nových voleb.Pokud by prezident jejich vládu nejmenoval, zvýšil by ochotu ODS a TOP 09 dohodnout se s námi na předčasných volbách."

Nevěří ani delší úřednické vládě. "Dokážu si představit pouze přechodné období, jiné řešení by bylo látání děr. Musíme sestavit rozpočet na 2014, vyjednat s EU fondy a snížit zadlužení. To nemůže udělat úřednická vláda."

 

17.6.2013 19:06 Tejc: Čekali jsme na pád vlády tři roky, tři dny na tom už nic nezmění

"Čekali jsme na pád vlády tři roky, tři dny na tom už nic nezmění. Nevidím na tom nic mimořádného," řekl o jednání s prezidentem na konci týdne předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. "Krok pana prezidenta je logický. Pak teprve může přisuzovat jednotlivým variantám nějakou pravděpodobnost. Pro Českou republiku bude lepší rozpustit Sněmovnu," řekl v České televizi poslanec KSČM Jiří Dolejš.17.6.2013 18:58 Nesmíme ani naznačovat, usmíval se Nečas při odchodu z Hradu

Premiér v demisi Petr Nečas se při odchodu z Hradu hodně usmíval. S prezidentem se prý bavili o svém možném nástupci, jeho jméno ale říct nechtěl. "My nesmíme ani naznačovat. Padla tam různá jména."

17.6.2013 18:48 Pád vlády pocítí pacienti i zdravotnictví, myslí si europoslanec Cabrnoch

Konec vlády Petra Nečase a zřejmě i Sněmovny pocítí podle europoslance ODS Milana Cabrnocha pacienti i celé zdravotnictví. Sněmovna nestihne schválit novelu o úhradě přeshraniční péče a cizinci tak nepřinesou nemocnicím peníze. Češi nebudou mít v cizině jistotu, že jim tam pojišťovna plánované léčení uhradí, řekl europoslanec ČTK. Ministr zdravotnictví Leoš Heger jeho varování zpochybnil. Věří, že novela bude přijata, i když s menším zpožděním. Příliv pacientů by stejně nenastal hned po přijetí novely, řekl ministr ČTK.

17.6.2013 18:30 Klaus: Politikou není kriminalizace běžných politických činů a dohod

Politikou podle exprezidenta Václava Klause není masivní odposlouchávání občanů, vstup policistů o půlnoci do budovy vlády či ministerstva obrany. "Politikou není, když policisté v kuklách nejsou nasazeni proti ozbrojeným zločincům, že je do akce zapojeno 400 policistů. Proti komu nebo v zájmu koho? Vždyť to by stačilo čtyři, šest lidí. Politikou také není kriminalizace běžných politických činů a dohod," uvedl Klaus.

"Jednoduchý návod, jak vyřešit současnou politickou situaci, není," řekl Václav Klaus na přednášce hnutí D.O.S.T. na pražské Novotného lávce před zhruba dvěma stovkami posluchačů.

17.6.2013 18:29 Kamberský: Jak chce ODS vládnout?

Šéfeditor HN Petr Kamberský na Twitteru glosuje nevalnou personální situaci ODS.

17.6.2013 18:28 Klaus doporučuje Zemanovi, aby se neukvapil

Exprezident Václav Klaus doporučil svému nástupci Miloši Zemanovi, aby se ve svém rozhodnutí neukvapil. "Myslím, že se to nestane," uvedl před svou dnešní přednáškou na Novotného lávce.

Sám podle svých slov nepočítá s tím, že by se mohl ujmout vedení úřednické vlády. "Já jsem typ typického úředníka," reagoval ironicky a dodal: "Myslím, že o to bych nestál a lidé také ne."

Václav Klaus věří, že současná situace politiky semkne. Je potřeba, aby politika patřila politikům a ne zakuklencům v kuklách.

17.6.2013 18:25 Bohuslav Sobotka: Bez ODS nebo TOP 09 sněmovnu nerozpustíme

"Máme 91 hlasů z ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Do 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny potřebujeme podporu poslaneckého klubu TOP 09 nebo ODS," řekl serveru IHNED.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Celý rozhovor čtěte ZDE.

17.6.2013 18:11 Zeman při Nečasově odstoupení: Vždy jsem si vás važil

Miloše Zeman byl při setkání s odstupujícím premiérem smířlivý. "Vždy jsem si vás važil. I když jsme měli neshody, vždy jsem pozorně naslouchal vašim názorům. Chci vám popřát trochu štěstí a hodně osobní pohody." Zeman také ocenil finanční pomoc vlády pro překonání důsledků povodní.

17.6.2013 18:07 Volby zatím nebudou, zemi povede kabinet v demisi

Předčasné volby zatím nebudou. Prezident Miloš Zeman sice převzal rezignaci Petra Nečase, ale zároveň ho požádal, aby jeho kabinet vládl do jmenování nové vlády. "Chci, aby vykonávala běžnou činnost, ne strategická rozhodnutí," uvedl prezident. Od pátku bude přijímat zástupce všech parlamentních stran v Lánech, aby s nimi situaci probral.

17.6.2013 18:00 Nečas přijíždí na Hrad

Čeká se na setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

17.6.2013 17:57 Klaus bude mluvit o české politice

Exprezident Václav Klaus právě dorazil na svoji přednášku o české politice uspořádanou organizací D.O.S.T. na Novotného lávce. Určitě bude mluvit i o současné politické situaci. Sleduje ji editorka domácího zpravodajství IHNED.cz Marcela Jurková.

17.6.2013 17:55 Všechno teď stojí na Zemanovi. Co řekl za poslední půlrok o vládě?

- "Velmi negativní, ale nesnažil bych se ji destabilizovat. Prezident má respektovat jakoukoli vládu, která vzešla ze svobodných voleb." - odpověď na dotaz, jaký je jeho vztah k Nečasově vládě (Blesk, 25. ledna 2013)

- "Je-li vláda držena stranou, která nevzešla ze svobodných voleb, nikdo ji nevolil a je vlastně tvořena přeběhlíky od Věcí veřejných, bylo by na místě, aby byly předčasné volby a aby se do parlamentu dostaly ty strany, které mají aspoň pětiprocentní důvěru občanů." (Právo, 28. ledna 2013)

- "Tato vláda má důvěru všehovšudy osmi procent a prezident zvolený v přímé volbě je cosi jako hlas občanů. Takže má mandát, aby kritizoval nepopulární vládu." (Právo, 28. ledna 2013)

- "Budu­-li považovat některé vládní kroky za nesprávné, budu je kritizovat - nikoliv proto, že je pravicová, ale proto, že je podle mne amatérská." (Nové Přerovsko, 1. února 2013)

- "Jednání bylo věcné, troufám si dokonce tvrdit, že i přátelské a že se v jeho průběhu nevyskytly žádné konfliktní body, což je jenom dobře." - po návštěvě zasedání vlády (ČTK, 20. března 2013)

- "Věřím, že budou-li další jednání, ať už s vládou jako s celkem, s panem premiérem nebo případně s jednotlivými ministry, stejně pracovní, jako bylo to dnešní setkání, tak se bez jakékoliv ironie, pane premiére, máme na co těšit." - po návštěvě zasedání vlády (ČTK, 20. března 2013)

- "Myslím si, že pan Schwarzenberg i pan (ministr financí) Kalousek jako ministři české vlády mají svaté právo kritizovat prezidenta, stejně tak jako prezident má svaté právo kritizovat je. Zatímco já jsem ve funkci necelé tři měsíce, oba pánové jsou ve funkci určitě delší dobu a všichni mohou posoudit, zda své funkce vykonávají dobře nebo špatně." (ČTK, 20. května 2013)

- "Musím s radostí konstatovat, že ve velké většině obecních a městských rozpočtů je situace podstatně příznivější než u rozpočtu státního." (Mladá fronta Dnes, 1. června 2013)

17.6.2013 17:45 New York Times: Úplatkářství a nerespektování zákonů je dědictvím komunismu

V souvislosti s aférou Nagyová a pádem českého premiéra Petra Nečase píše list The New York Times o "nejrozsáhlejší protikorupční operaci (v Česku) od konce komunismu" a poznamenává, že dědictvím po komunistickém období bylo úplatkářství či nerespektování zákonů.

"Po sametové revoluci v roce 1989 a pokojném rozdělení bývalého Československa na dva oddělené státy Čechů a Slováků byl první prezident České republiky Václav Havel vnímán jako silný symbol vítězství demokracie a svobody nad autoritářstvím. Avšak země byla zamořena kulturou úplatkářství a nezákonnosti jako dědictvím po desetiletích komunistické vlády. Taky se za privatizace v 90. letech, kdy se setřely hranice mezi vládními a firemními zájmy, zakořenil strýčkovský kapitalismus," soudí The New York Times.

Zároveň si všímá varování českých bezpečnostních expertů před nahlodáním důvěry spojenců, včetně USA, vůči Česku. The Wall Street Journal píše, že Česko vstupuje do období "politické nejistoty" poté, co v důsledku protikorupčního vyšetřování a zatčení své blízké spolupracovnice odstupuje premiér Nečas, který se sám označoval za bojovníka proti korupci.

17.6.2013 17:35 Odboráři chtějí předčasné volby

"Jakékoliv další působení současných vládních stran by znamenalo další ekonomickou krizi," řekl pro Českou televizi Václav Picl, 1. místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů. "Tato vládní koalice neměla chuť naše požadavky řešit. Navíc je podporovaná stranou LIDEM, která neprošla žádnými volbami. Předčasné volby jsou nejlepším řešením." Úřednická vláda by podle jeho názoru neměla dostatečný mandát pro významné změny.

17.6.2013 17:06 Odpadlíci z poslaneckých klubů zatím nemají jasná stanoviska

Nezařazení poslanci jsou zatím opatrní s odpověďmi na otázku, jakou variantu dalšího vývoje by podpořili potom, co demisí Petra Nečase (ODS) padne celá jeho vláda. Například Michal Doktor (Jihočeši 2012) uvedl, že pokud se nenajde "rozumná varianta vládnutí", podpořil by spíše předčasné volby. Exministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš by si prý zase dovedl "velmi obtížně" představit podporu nové vlády na současném koaličním půdorysu.

"V tuto chvíli nevylučuji podporu žádné variantě, situace je natolik nepřehledná, že nikdo netušíme, co bude," řekl ČTK Jaroslav Škárka (dříve VV). Bude se prý rozhodovat podle toho, jak se k věci postaví prezident, jaký formát koaliční vlády by to byl a jaká varianta bude sněmovně předložena. "Případně i předčasné volby jsou variantou," dodal Škárka.

Další nezařazený poslanec Radim Fiala (dříve ODS) poslal v reakci na sms dotaz pozvánku na tiskovou konferenci v úterý ve sněmovně.

17.6.2013 16:55 Premiér podle bookmakerů: Favority jsou Livia Klausová a Martin Kuba

Současná situace na politické scéně zaujala i české bookmakery. Podle sázkové kanceláře Tipsport je spíše než předčasné volby pravděpodobná úřednická vláda. Vést by ji měla manželka bývalého prezidenta Livia Klausová s kurzem 4:1. Předběhla tak i Martina Kubu, pověřeného předsedu ODS, s kurzem 5:1. Stejný kurz má i předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Martina Kubu jako budoucího premiéra zase favorizuje sázková kancelář Fortuna. Kuba byl podle kurzů této kanceláře favorizován v poměru 1,9:1 na to, že ho prezident Miloš Zeman pověří sestavením nové vlády. Druhým v řadě byl další místopředseda ODS Jiří Pospíšil (7:1), až za ním následoval předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka (10:1).

K tomu, že se uskuteční předčasné volby, byli dnes odpoledne zatím sázkaři spíše skeptičtí.

Sázková kancelář Chance zase tipuje to, nakolik je pravděpodobné, že se lobbisté Rittig a Janoušek do konce školního roku vrátí zpět do České republiky. Podle hlavního bookmakera, Mariana Moravce, je pravděpodobnost jejich návratu 9:1.

 

 

17.6.2013 16:34 Chceme sestavit vládu, prohlásila výkonná rada ODS

Výkonná rada ODS dnes pověřila grémium strany jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu současné koalice. V čele kabinetu by měl být premiér nominovaný ODS. Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady občanských demokratů to v pražském sídle strany řekl první místopředseda ODS Martin Kuba, který ODS vede po rezignaci jejího předsedy Petra Nečase. Jména případných kandidátů na funkci premiéra nepadla. Prioritou strany je zachování současného složení vlády až do řádných voleb a obnova země po povodních, řekl Kuba.

"Výkonná rada ODS pověřuje grémium ODS jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu stávající koalice v čele s premiérem nominovaným za ODS, která bude spravovat zemi až do řádného termínu voleb v květnu 2014," řekl novinářům Kuba. Na tiskovou konferenci po jednání výkonné rady již nepřišel odstupující premiér Nečas, který v souladu s předchozím prohlášením rezignoval na funkci předsedy strany.

 

17.6.2013 16:24 Kdo zbyl z původní vládní sestavy?

David Antoš na Twitteru připomíná, že pouze čtyři ministři z původní sestavy zůstali do dneška ve funkci.

17.6.2013 15:43 Odbory požadují předčasné volby, jsou podle nich jediným řešením

Odbory vyzvaly parlamentní politické strany k tomu, aby udělaly co nejvíce pro uspořádání předčasných voleb. Současná koalice podle nich navíc po vstupu stany LIDEM ztratila svoji legitimitu.

"Předražené státní zakázky, okrádání státu, korupční skandály a politické kšefty takřka denně v přímém přenosu - to byla politická kultura současného kabinetu, který vládl bezohledně, bez zájmu o společenský konsenzus. K ekonomické krizi, kterou svými tzv. reformami vláda prohloubila, se nyní dokonce přidalo zneužití bezpečnostní složky státu. To je v dějinách naší země nevídané," stojí v prohlášení odborů.

17.6.2013 15:37 Nečas a Nagyová ještě jednou - na divadelním jevišti

Režisér a dramatik Tomáš Svoboda, autor hry Blonďatá bestie na motivy Kristýny Kočí, už nyní připravuje divadelní podobu kauzy Nagyová. „Zrovna sedím s Braněm Holíčkem, který taky realizoval jeden politický kabaret, a právě to připravujeme. Ono totiž vždycky, když se takhle něco semele, tak na to musíme nějak odpovídat. Nejde to tenkrát neudělat, je to skvělý materiál," uvedl rádiu Impuls.

Hlavní postavou samozřejmě bude Jana Nagyová. „Určitě tam budeme mít Petra Nečase, určitě paní Nečasovou, určitě několik psů a pak nějakou jehovistickou seanci. Prostě všechno, co k tomu patří," vysvětlil rádiu Svoboda. Režisér má podle svých slov k dispozici i odposlechy, ze kterých chce vycházet. O hercích zatím rozhodnuto není, hra by ale měla vzniknout do konce června. Diváci ji pak uvidí v Divadle pod Palmovkou.

17.6.2013 15:23 Filip: Nečas není mluvčím Hradu. Vláda by podle Zemana měla odejít

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM, ke slovům odstupujícího premiéra Nečase:

"Petr Nečas dnes v Lánech navštívil prezidenta republiky Miloše Zemana, kde jej informoval o stávající situaci. Při krátkém zastavení s novináři po skončení jednání Nečas sdělil, že s prezidentem Zemanem probíral celkově možnosti řešení nastalé situace, a sdělil, že prezident Zeman nepreferuje předčasné volby. Vzhledem k tomu, že jsem nikde nezaregistroval, že by se Nečas stal tiskovým mluvčím Hradu, dovoluji si připomenout, že předchozí vyjádření prezidenta Zemana vždy hovořila o tom, že tato vláda by měla odejít. Doporučuji tedy počkat na vyjádření prezidenta a nepodléhat podsouvaným interpretacím končícího premiéra."

17.6.2013 14:58 Na předčasné volby čeká i KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že demise premiéra není a ani nemůže být definitivní tečkou za českým politickým skandálem. "KDU-ČSL je plně připravena na případné předčasné volby coby konzervativní alternativa jak vládní pravici, tak opoziční levici," stojí v jeho prohlášení. Pokud se současná koalice udrží, chtejí být lidovci nadále tvrdou opozicí. "Jsme spolu s občany přesvědčeni, že tato sestava už dávno ztratila jakoukoli důvěryhodnost, což probíhající aféra pouze potvrdila."

17.6.2013 14:45 Nezařazení poslanci k aktuální situaci: Čekáme na další vývoj

O tom, zda skutečně dojde k rozpuštění Poslanecké sněmovny, rozhodnou zřejmě i hlasy nezařazených poslanců. Ti jsou ale prozatím opatrní s vyjádřením, na jakou stranu se přidají.

Například Michal Doktor (Jihočeši 2012) uvedl, že pokud se nenajde "rozumná varianta vládnutí", podpořil by spíše předčasné volby. Exministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš by si prý zase dovedl "velmi obtížně" představit podporu nové vlády na současném koaličním půdorysu.

Vyčkává i Kristýna Kočí, dříve poslankyně za Věci veřejné. "Já si nejprve počkám, jak se k věci postaví ústavou k tomu určený pan prezident, a potom budu zvažovat svůj další postup. Do té doby jsou úvahy o mé případné podpoře jakékoli koalice či případné úřednické vlády stejně jako o podpoře předčasných voleb čistou spekulací," řekla Kočí.

17.6.2013 14:27 Babiš: Nečas končí, protože nezvládl své okolí

Podle předsedy hnutí ANO 2011 Andreje Babiše se premiér Nečas stal obětí své vlastní neschopnosti a doplatil také na to, že rozvázal ruce státním zástupcům a policii. Jeho rezignace pak byla jediným možným krokem v nastalé situaci.

"Jeho pád a celá aféra kolem policejních zásahů v nejvyšších patrech politiky je důkazem, že ODS je nereformovatelná strana s vazbami na kmotry a lobbisty, které již nelze zpřetrhat," uvedl Babiš v prohlášení. Na spojení s lobbisty podle něj odkazuje i možná nominace Martina Kuby na post předsedy.

17.6.2013 14:21 Grémium ODS bude vyjednávat o pokračování koalice, konkrétní jména ale nepadla

Výkonná rada ODS, která se sešla v pondělí po jedné hodině, pověřila grémium strany, aby vyjednávalo o dalším pokračování koalice. Ta by měla vládnout až do dalších voleb v roce 2014. Podle Martina Kuby se ale vedení ODS při jednání nezabývalo žádnými personálními otázkami. Konkrétní jména budou podle něj až předmětem dalších vyjednávání s koaličními partnery. 

17.6.2013 14:04 Hrstková: Vláda ekonomického propadu

Vláda Petra Nečase v ekonomických záležitostech dělala, co mohla, a pokud bychom chtěli být jízliví, dopadlo to jako vždycky. Nutno jí přiznat, že se pustila do mnoha věcí, na něž její předchůdci neměli odvahu. Jako plus lze jednoznačně hodnotit alespoň snahu zavést nadstandardy či druhý pilíř důchodového systému. Což je možná víc, než se dá říci o řadě jiných vlád.

Celý komentář Julie Hrstkové si můžete přečíst ZDE.

17.6.2013 13:56 Zeman nechce předčasné volby? Nic o tom nevím, říká jeho kancléř

Petr Nečas po poledni prohlásil, že prezident Zeman nepreferuje předčasné volby. Kancléř hlavy státu Vratislav Mynář ale popírá, že by Zeman něco takového řekl. „Pan prezident nepreferuje ani jednu možnost. Nejdříve se musí stát A, pak se může stát B. Pan prezident očekává, že mu pan premiér v 18 hodin předá demisi svoji a celé vlády. Nijak nenaznačoval, jakou variantu by preferoval," řekl Mynář pro IHNED.cz.

17.6.2013 13:45 Evropská komise nekomentuje Nečasovu rezignaci, ale hlídá si strukturální fondy

Evropská komise nebude komentovat nadcházející rezignaci českého premiéra Petra Nečase ani probíhající vyšetřování údajné korupční aféry, při které byla mimo jiné zatčena blízká Nečasova spolupracovnice. Brusel je však v kontaktu s českými úřady pro případ, že by se aféra týkala i evropských strukturálních fondů, uvedl dnes mluvčí komise Olivier Bailly.

Pokud se během vyšetřování objeví nějaké prvky ukazující, že se celá záležitost týká i použití strukturálních fondů v České republice, budeme muset vyšetřovat také na naší úrovni, prohlásil Bailly.

17.6.2013 13:40 Gazdík: Je naší dobrou vůlí, že akceptujeme dalšího premiéra ODS

„Koalice skončila na obrovském skandálu, který vyvolali členové ODS, nejbližší spolupracovnice premiéra a bývalí poslanci za ODS. Je naší dobrou vůlí, že akceptujeme dalšího premiéra z ODS. Nicméně jsme zcela jasně našim koaličním partnerům řekli, jaký typ člověka to nemá být," uvedl předseda hnutí Starostové a nezávislí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Podle něj to má být: "Člověk, za kterým bude minimálně 101 poslanců stát jako jeden muž, protože nás čekají náročné úkoly jako obnova území po povodních, oživení ekonomiky, pokračování finanční stabilizace, udržení schodku rozpočtu nebo občanský zákoník. Kandidát by měl mít silnou podporu ve sněmovně."

Koaličním partnerům podle něj už TOP 09 řekla některá jména, která tyto podmínky nesplňují. O koho by ale mělo jít, uvést nechtěl. "Pokud se na jménu premiéra ve vedení neshodneme, neumím zaručit, že by náš poslanecký klub za tím premiérem stál," dodal Gazdík.

17.6.2013 13:30 Tendr na dostavbu Temelína zatím pokračuje beze změn

Nadcházející demise vlády zatím neohrožuje ani tendr na dostavbu Temelína. V pondělí to uvedl mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž. "Harmonogram se zatím nemění, ale na druhou stranu je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí o výběru vítěze tendru bez jasného postoje majoritního vlastníka, tedy bez jasně ustanovené vlády, vlády s jednoznačným mandátem a s jasným názorem na státní energetickou politiku," uvedl Kříž.

17.6.2013 13:18 Bohuslav Sobotka: ODS už nárok na druhou šanci nemá

Demise premiéra byla podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jediným možným krokem. Měl ji ale podle Sobotky podat už mnohem dříve, aby tak zamezil mezinárodní ostudě. Už dříve sociální demokraté uvedli, že se budou snažit vyvolat nové předčasné volby, a jednotlivé strany by se podle nich měly dohodnout na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Že by ČSSD měla podpořit vládu ODS a TOP 09, je podle Sobotky nepředstavitelné. Příliš se mu nelíbí ani případná varianta úřednické vlády. "Preferujeme vládu, která má mandát od voličů," dodal.

17.6.2013 13:12 Jurečko: Kuba má "drive"

Od reportéra HN Aleše Měřičky: Do sídla ODS před chvílí dorazil Roman Jurečko, plzeňský podnikatel, který bývá spojován s místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem. Po dotazu, kdo by měl vystřídat Petra Nečase, mimo jiné vyzdvihl pracovitost a "drive" prvního místopředsedy strany Martina Kuby.

17.6.2013 12:57 Ekonomiky se krize nedotkla

Politické nejistoty většinou ekonomice nesvědčí, současná vládní krize ale podle analytiků českou ekonomiku příliš nepoškodí. Reakce finančních trhů na Nečasovu demisi je podle nich také minimální.

Například podle analytika UniCredit Bank Pavla Čermáka musí být základní parametry státního rozpočtu na příští rok hotové v řádu několika týdnů. "To znamená, že to bude stejně rozpočet s rukopisem odcházející Nečasovy vlády. I z tohoto důvodu by české trhy měly zůstat v klidu a soustředit se (jako téměř vždy) na dění na globálních trzích," uvedl Čermák.

17.6.2013 12:48 Zeman nepreferuje předčasné volby, tvrdí Nečas

Prezident Miloš Zeman nepreferuje předčasné volby, řekl premiér Nečas. S prezidentem se sešel na zámku v Lánech kvůli vládní krizi. Nečas uvedl, že spolu hovořili o všech možnostech jejího řešení.

Nečas při příchodu na jednání širšího vedení ODS řekl, že s prezidentem jednali "dlouho a velmi pečlivě" o všech možných variantách. Zopakoval, že doufá, že prezident bude respektovat takovou vládu, která bude mít ve sněmovně většinovou podporu.

Na dotaz, zda by mohl někdo jiný vést stranu a někdo jiný být za ODS premiérem, uvedl: "Je to jedna z variant." Konkrétní jména kandidátů na možného premiéra ale nechtěl komentovat s tím, že si dokáže představit několik možných kandidátů.

17.6.2013 12:46 Nečas: S politikou končím

Od jedné hodiny začne jednat výkonná rada ODS. Při příchodu na ni premiér Petr Nečas uvedl, že s politikou úplně končí. Stávající volební období doslouží jako poslanec. Pak už kandidovat nebude.

17.6.2013 12:38 O stížnostech na vazbu Nagyové rozhodne soud do měsíce

Krajský soud v Ostravě rozhodne o stížnostech obviněných v kauze Nagyové na jejich vzetí do vazby do tří týdnů, nejpozději do měsíce. Ve vazebních věznicích v Ostravě, Brně a Olomouci je už sedm stíhaných.

Kromě nejbližší spolupracovnice premiéra Petra Nečase Jany Nagyové například i tři bývalí poslanci za ODS či někdejší náčelník vojenské rozvědky Ondrej Páleník.

17.6.2013 12:23 Kraje podporují Kubu, ozývají se ale i jiná jména

Podle hlasů z většiny krajských sdružení by se do čela ODS měl postavit první místopředseda Martin Kuba. Kromě něj se mluví ale i o dalších lidech z vedení ODS, například Jiřím Pospíšilovi, Tomáši Chalupovi, Pavlu Blažkovi nebo ministru dopravy Zbyňku Stanjurovi. Někteří dokonce nevylučují předčasné volby.

„Pokud Petr Nečas skončí ve své roli předsedy ODS dnešní výkonnou radou a večer jako předseda vlády, není potřeba spekulací a pozice předsedy se ujímá první místopředseda. První místopředseda v roli předsedy má pak povinnost za politickou stranu vést případná koaliční jednání. A teprve pak zjistíme, jestli můžeme uvažovat o vládě na původním půdorysu a nejsilnější koaliční strana ODS mohla nárokovat post premiéra. Naši koaliční partneři – pánové Kalousek a Schwarzenberg – se vyjádřili, že by to respektovali," uvedl například předseda regionálního sdružení Ústeckého kraje Petr Fiala.

17.6.2013 11:58 Polčák: Koalice může pokračovat s novým premiérem

Současnou situaci je možné překonat a pokračovat dál se stávající koalicí. Věří v to Stanislav Polčák z TOP 09. „Je možné tuto krizi přestát tím, že bude zvolen nový premiér," uvedl pro Českou televizi Polčák. TOP 09 zatím vyčkává na konkrétní návrh ODS. Jednotlivá jména ale Polčák odmítl komentovat.

17.6.2013 11:51 Kovanda a Pohůnek jsou prozatím mimo službu

Ministr obrany Vlastimil Picek prozatím zprostil výkonu služby šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka kvůli jejich zapojení do případu sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase. Mimo službu budou až do doby, než o nich rozhodne soud. Vojenské zpravodajství bude zatím řídit brigádní generál Rostislav Pilc.

17.6.2013 11:38 Nečas vyjádřil podporu Stanjurovi

Jedním z možných kandidátů na předsedu ODS a premiéra vlády je i Zbyněk Stanjura. Podle České televize má podporu i současného předsedy Petra Nečase.

17.6.2013 11:30 Zahyne ODS sebeláskou? ptá se bývalý člen strany Michal Doktor

Spekuluje se o tom, že by Petra Nečase mohl nahradit současný ministr průmyslu a obchodu. Je pan Kuba vhodným nástupcem Nečase?

To jsou všechno spekulace zevnitř ODS, které někteří podněcují, jiní marginalizují, další se snaží přehlížet. Je to vnitřní věc Občanské demokratické strany. A já to nehodlám nikterak komentovat.

Má ODS dost kvalitních lidí, nebo je ministr Kuba jedinou šancí?

Toto je jistá křižovatka. Teď se ukáže, jestli ODS už definitivně oslepla a zahyne sebeláskou nebo sebetrýzní, nebo jestli procitne a uvědomí si, že je potřeba udělat zásadní personální změnu. V tom případě nemůže vycházet ze jmen, která jsou všeobecně k smíchu nebo všeobecně nevolitelná, což je volební vysvědčení řady lidí, kteří se dnes tlačí do vedení ODS. Pro občanské demokraty je toto mnohem významnější den, než se mu zatím přikládá. Schopnost nebo neschopnost sestavit vládu je vedlejší produkt.

Narážíte na to, že by měla ODS v následujících dnech vybírat z méně známých osobností strany? Nebo že by pan Pospíšil byl vhodnější volbou?

Nebudu ODS nic doporučovat. Vím ale jistě, že někteří z těch lidí, kteří se teď derou o moc, by nebyli tou nejlepší volbou pro stranu.

17.6.2013 11:21 Zaorálek: Uděláme všechno pro předčasné volby

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD i Poslanecké sněmovny, pro ČT uvedl, že strana považuje za jediné východisko ze stávající situace předčasné volby, pro které podle svých slov udělají všechny možné kroky.

"Úřednické vlády byly relativně populární, ale podle mě velmi problematické," vysvětlil s tím, že právě ony prováděly netransparentní a pochybné obchody. Sociální demokraté nejsou ochotní podpořit ani stávající koalici, kterou by případně nově vedl Martin Kuba. "Nejde jen o jednoho premiéra, ale v krizi je celý systém vládnutí," uvedl Zaorálek.

ČSSD pokračuje i ve sbírání 120 podpisů, díky kterým by mohli dosáhnout rozpuštění sněmovny. V současné chvíli podle Kuby oslovují i vládní strany.

17.6.2013 10:53 Na hlasování o nedůvěře zřejmě nedojde

Sněmovna zítra zřejmě nebude jednat o vyhlášení nedůvěry vládě, jak požadovala opoziční ČSSD. Důvodem je Nečasovo rozhodnutí podat demisi. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nyní čeká na oznámení o Nečasově demisi poté, co ji předloží prezidentu Zemanovi. Na základě toho se potom bude rozhodovat, zda mimořádnou schůzi svolá.

17.6.2013 10:45 Pospíšil: Kuba může být dobrým premiérem

Jiří Pospíšil, místopředseda ODS, v rozhovoru pro Českou televizi podpořil Martina Kubu jako možného předsedu strany. Pospíšil uvedl, že pokud se Kuba o post přihlásí, bude to respektovat také proto, že v tuto chvíli není ani čas na soupeření uvnitř strany. Kuba podle něj může být i dobrým premiérem.

Pospíšil zároveň uvedl, že není příznivcem úřednických vlád a je v takovém případě lepší vyhlásit předčasné volby, i když by pravděpodobně pro ODS nedopadly nejlépe.

17.6.2013 10:39 Zeman se sešel s premiérem v Lánech

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech stále úřadujícího premiéra Petra Nečase. Premiér mu demisi přinese až v 18 hodin na Pražský hrad.

17.6.2013 10:28 Kubu zatím nepodpořili ani v jižních Čechách

O tom, zda Kubu na post předsedy strany podpoří, nerozhodla zatím ani jihočeská ODS, jíž je Kuba předsedou. "Zatím jsme se o tom neradili. Rozhodovat o tom bude dnešní výkonná rada, která by měla zasedat od 13 hodin," uvedl místopředseda regionálního sdružení Jan Bauer.

"Můj názor ale je, že nejpřirozenějším pokračováním nejužšího vedení je Martin Kuba, a to platí i pro premiérský post. Věřím, že se najde takový tým nejužšího vedení, který by pokračoval a dovedl tuto vládu až do řádných květnových voleb," dodal.

17.6.2013 10:10 Proti vládě se bude i protestovat

Na zítřek už je naplánované i shromáždění, které požaduje rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Jeho účastníci se svolávají na sociální síti Facebook.

"Vzhledem ke skandálnímu chování premiéra Nečase při vysvětlování událostí spojených se zásahem ÚOOZ na Úřadu vlády ČR je potřeba, abychom dali veřejně najevo svůj nesouhlas. Musíme jasně říct, že takového premiéra nechceme," uvádí organizátoři na Facebooku.

Shromáždění se má konat zítra na pražském Klárově od sedmnácti do devatenácti hodin. Svoji účast prozatím přislíbilo 430 lidí.

17.6.2013 09:54 Tabery: Kuba by neměl předbíhat

Tato vláda vznikla s tím, že chce mimo jiné bojovat proti kmotrovství a klientelismu. Martin Kuba přichází z jižních Čech, kde měl léta pověst loutky místního kmotra Pavla Dlouhého. Ona pověst byla tak věhlasná, že Kuba v tomto kraji prohrál více méně všechny volby, které se prohrát daly. Veřejnost mu jinými slovy řekla: Dost.

Celý komentář šéfredaktora časopisu Respekt si můžete přečíst ZDE.

17.6.2013 09:48 Sobotka (ODS): Kuba bude úřadujícím předsedou až do podzimu, pak se bude konat volební kongres

Přemysl Sobotka, člen výkonné rady ODS, místopředseda Senátu a předseda regionálního sdružení ODS v Libereckém kraji:

„Nyní, po odchodu Petra Nečase, nastupuje první místopředseda, což je standardní ve všech demokratických stranách. Martin Kuba bude tedy funkčně úřadující předseda do volebního kongresu, který bude na podzim.

Teď řešíme drama, které jsme včera posunuli, protože pan předseda si uvědomil svoji politickou zodpovědnost. Teď máme jiné starosti než řešit předsedu, který vzejde z kongresu, teď o tom nechci spekulovat.

Dnes bude jednat grémium strany a budeme generovat člověka, kterého ODS navrhne na post premiéra. Pak se dostáváme do trojúhelníku prezident, koaliční partneři a my. Kuba jasně deklaroval, že by se té role ujal, takže on bude jedno ze jmen, o kterých budeme diskutovat. Kdo má stranu vést a eventuálně se stát premiérem, musí mít představu, že to chce dělat. Neměl by to být někdo vytažený z karet, kdo možná ve skrytu chce, nebo nechce zastávat takovou funkci.

Nemáme moc velký prostor na diskusi. Vytvoříme dnes vyjednávací tým, vygenerujeme návrh, se kterým půjdeme za prezidentem. Osobně si myslím, že první místopředseda, ode dneška úřadující předseda, musí být lídr a nic víc a nic míň."

17.6.2013 09:35 Véčkaři nepodpoří ani Kubu, ani Pospíšila. Chtějí předčasné volby

"Ať už ODS navrhne Kubu, jehož loutkovodičem je kmotr Pavel Dlouhý z Hluboké, nebo Jiřího Pospíšila, kterému zase šéfuje plzeňský kmotr Roman Jurečko, VV vládu nepodpoří. Jediným dobrým řešením této situace jsou předčasné volby," píše Vít Bárta (VV) na své osobní stránce.

Kuba se podle něj podílel na druhém puči Věcí veřejných a je dobré nejen pro "véčkaře" si to připomenout.

17.6.2013 09:29 Důležité budou počty, upozorňuje politolog Just

Pro další politický vývoj bude důležité znát skutečný počet poslanců, kteří budou ochotni podpořit vládu. "My zatím víme, kolik poslanců má ODS a kolik křesel připadá pro TOP 09. LIDEM ovšem nemají svůj poslanecký klub a nevíme, kolik z nich by vládu podpořilo. I kdyby se vzepřeli dva poslanci, může to být problém," vysvětlil pro IHNED.cz politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.

17.6.2013 09:23 Odchod Nečase v zahraničních médiích

Demise českého premiéra si všímají i zahraniční média. Například německý deník Bild nebo rakouský Kurier soudí, že tlak na Nečase byl příliš velký, než aby ho ustál. Podle Die Welt pak pád předsedy vlády připomíná zápletku politického thrilleru.

Slovenská média zdůrazňují i vliv prezidenta Miloše Zemana, který by měl rozhodnout o dalším ministerském předsedovi. "Česko zažilo velké politické zemětřesení. Tři roky po nástupu k moci skončil premiér Petr Nečas, kterému zlomila vaz špehovací kauza jeho nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové," napsaly slovenské Hospodárske noviny.

O českém politickém skandálu informuje i britská BBC nebo Financial Times.

Více reakcí zahraničních médií najdete ZDE.

17.6.2013 09:11 Hejtmani musí na schůzku s premiérem počkat

Kvůli demisi premiéra se dnes ruší i schůzka hejtmanů s Nečasem. Řešit se na ní měly následky povodní a jejich odstraňování. Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka přišlo Nečasovo rozhodnutí pro kraje v tu nejméně vhodnou chvíli.

17.6.2013 09:04 Zeman přijme premiéra už za dvě hodiny

Premiér Petr Nečas by měl se svou rezignací podle České televize dorazit na Pražský hrad dnes okolo 11. hodiny.

Zároveň s ním končí i celá vláda. Pokud by se ale koalice ještě dnes dohodla na novém premiérovi, mohla by s návrhem už zítra jít za prezidentem Zemanem.

17.6.2013 08:50 Jiří Vaněček (ODS): Kuba je nejpochopitelnějším nástupcem Nečase

"Pro mě je nejpochopitelnějším nástupcem první místopředseda strany Martin Kuba. Má silný mandát od celé členské základny, je předsedův statutární zástupce a byl řádně zvolený jako druhý nejvyšší muž ODS. Pokud Nečas dnes rezignuje na předsedu strany, je v ten okamžik nejvyšším mužem ve straně první místopředseda Kuba, bude zastupujícím předsedou," uvedl předseda regionálního sdružení ODS v Karlovarském kraji Jiří Vaněček.

Zároveň dodal, že neví, zda se ale regiony na rozhodování budou podílet. Kuba by podle něj ale měl být jedním z vážných kandidátů na post premiéra.

"V okamžiku rezignace premiéra a předsedy strany bude mít nejvyšší stranický mandát a Kuba je zároveň členem vlády, ministrem," dodal Vaněček.

17.6.2013 08:42 Honzejk: Česko čelí nejistotě: Premiér z ODS, úřednická vláda, nebo nové volby

Pro další dny, týdny a měsíce je před námi velká nejistota. Konec Nečase znamená konec jeho vlády. Jmenování nového premiéra bude na prezidentu Miloši Zemanovi a ústava ho k ničemu nezavazuje. Může jmenovat politika, na kterém se dohodne koalice (podobný scénář jako v roce 2004, když za koaliční vlády ČSSD nahrazoval Vladimíra Špidlu Stanislav Gross, nebo jako tehdy, když o rok později Grosse střídal Jiří Paroubek). Může také jmenovat někoho z ČSSD. Anebo může jít cestou pokusu sestavit úřednickou vládu, podobně jako vznikla v roce 2009 vláda Jana Fischera.

Třetí možnost je zřejmě nejhorší. „Prezidentská vláda" by se mohla obejít bez důvěry sněmovny a vládnout do řádných voleb, tedy skoro celý rok.

Celý komentář Petra Honzejka si můžete přečíst ZDE.

17.6.2013 08:21 Bohuslav Sobotka (ČSSD): Rozhodnout by měli lidé

"O podobě nové vlády by neměly rozhodovat zákulisní obchody a lanaření nezařazených poslanců v Poslanecké sněmovně, ale pouze demokratické rozhodnutí občanů v rychlých volbách do Poslanecké sněmovny." Bohuslav Sobotka (ČSSD) to uvedl na sociální síti Facebook.

Sociální demokraté podle něj nepodpoří pokus ODS a TOP 09 obnovit vládu pravicové koalice. Sobotka uvádí, že taková vláda již nemůže mít žádnou politickou legitimitu.

17.6.2013 08:10 Karolína Peake (LIDEM): Na tahu je ODS, počkáme na konkrétní jména

"Čekáme na návrh ze strany ODS, která je na tahu. Domluvili jsme se včera na K9, že to bude ODS, která bude nominovat nového premiéra, a samozřejmě do hry vstupuje i prezident republiky," uvedla šéfka strany LIDEM Karolína Peake.

Republiková rada strany bude podle ní jednat až zítra. Konkrétní jména ale odmítla komentovat do doby, než je předloží občanští demokraté. Koalice by podle ní ale měla fungovat tak jako doposud.

"V první řadě je potřeba, aby vláda skutečně fungovala. Nemůžeme kvůli tomuto skandálu, který zasáhl vedení ODS, zastavit celou zemi, když nás čeká ještě spousta věcí, ať už je to obnova po povodních nebo zákony, které leží ve sněmovně a jejichž přijetí opravdu hoří," dodala Peake.

17.6.2013 07:30 Honzejk: Nečas - slušný premiér s katastrofálním marketingem

Ve vlastní straně Nečas neměl (a nemá) odbornou konkurenci. Klíčovým záležitostem, jako je důchodová reforma, vysoké školy, veřejné finance, nerozumí nikdo tak dobře jako on. Bohužel dosáhl velkých úspěchů i na poli sebeznemožnění.

Celý komentář Petra Honzejka si můžete přečíst ZDE.

17.6.2013 07:28 Není to krize jedné osoby, tvrdí Zaorálek

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) – stejně jako další opoziční politici – volá po nových volbách. "Toto není krize jedné osoby, ale systému. Měli bychom se domluvit na zkrácení volebního období," řekl v České televizi. Podle něj je možné, aby současná koaliční vláda zůstala až do vypsání předčasných voleb proto, aby mohla řešit věci související s následky nedávných povodní.

17.6.2013 07:09 Břešťan: Přichází hvězdný okamžik prezidenta Zemana

Premiér Petr Nečas ohlásil demisi. Spolu s ním končí i tato vláda. Podle všeho se současná koalice pokusí překlepat krizi tím, že bude chtít sestavit novou vládu. Začíná tím hvězdný okamžik prezidenta Miloše Zemana. Jedině on může jmenovat nového premiéra. A svou (pravo)moc si nepochybně plnými doušky užije.

Celý komentář Roberta Břešťana si můžete přečíst ZDE.

17.6.2013 06:55 Němcová: Pokud bude mít vláda podporu, nechceme předčasné volby

"Pokud bude mít vláda podporu většiny, budeme se snažit, aby byly volby v řádném termínu," řekla ve vysílání České televize předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Vláda by podle ní měla fungovat na stejném půdorysu jako doposud.

17.6.2013 06:40 PROFIL: Kdo je "Pan Čistý"?

Na razii v Úřadě vlády Petr Nečas zareagoval až po 17 hodinách. V ostré řeči potom zdůraznil, že v žádném případě neodstoupí. Jenomže Jana Nagyová, které bezmezně věřil, je ve vazbě a kariéra muže, který je v politice od roku 1992, končí.

Celý profil Petra Nečase si přečtěte ZDE.

17.6.2013 06:36 Šídlo: Proč Nečas musel odejít

Potenciální vydíratelnost premiéra je něco, co si země nemůže dovolit. Stejně jako aby tyhle soukromé problémy řešila nepříslušná tajná služba na příkaz dámy, která je v tom osobně zainteresovaná a zejména k tomu nemá ani tu nejmenší pravomoc.

Celý komentář Jidřicha Šídla si můžete přečíst ZDE.

17.6.2013 06:22 Věci veřejné nepodpoří staronovou vládu, kterou by vedl Kuba

VV oznámily, že nepodpoří staronovou vládu, pokud v ní odstupujícího premiéra nahradí první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba, sdělila ČTK šéfka poslaneckého klubu opoziční strany Kateřina Klasnová.

17.6.2013 06:10 Podle opozice nemůže koalice vládnout dál, je třeba nových voleb

Podle sociálních demokratů není možné, aby současná koalice vládla dál, byť s jiným premiérem. ČSSD je nadále přesvědčena o nutnosti rozpustit Poslaneckou sněmovnu a uspořádat nové volby. Totéž požadují i komunisté a Věci veřejné.

17.6.2013 06:05 ODS: Nový premiér by měl být přijatelný pro koalici i prezidenta

Pro ODS je důležité, aby nový premiér vzešel z jejích řad, řekl novinářům po nočním jednání grémia nejsilnější vládní strany její místopředseda Jiří Pospíšil. Podle prvního místopředsedy strany Martina Kuby musí být jméno nového premiéra přijatelné pro všechny koaliční strany i prezidenta Miloše Zemana. Konkrétní jména nechtěli uvádět. Kuba je považován za pravděpodobného kandidáta. Jako Nečasův zástupce v čele strany bude vyjednávat o podobě nové vlády.

"My se v tuhletu chvíli pohybujeme v situaci, kdy musíme najít řešení, které je přijatelné pro celou koalici, je přijatelné pro prezidenta této republiky. A musíme o tom velmi vážně jednat," řekl Kuba po jednání grémia, které skončilo zhruba půldruhé hodiny po půlnoci. Podle něj má koalice asi týden na to, aby současnou situaci vyřešila.

17.6.2013 00:09 Prohlášení premiéra Petra Nečase po jednání grémia ODS

Z hlediska hierarchie na prvním místě jsou zájmy naší země, na druhém místě je to zájem Občanské demokratické strany, na třetím místě existence této koalice a teprve na čtvrtém místě je můj osobní politický osud. Jsem si plně vědom toho, jak peripetie i mého osobního života v současné době zatěžují českou politickou scénu i Občanskou demokratickou stranu, tedy stranu, do které jsem vstoupil v roce 1991 a které jsem měl tu čest sloužit v pozicích místopředsedy nebo předsedy v posledních letech od roku 1999 a jako poslanec od roku 1992.Foto ČTK
Já jsem, dámy a pánové, samozřejmě velmi pozorně vnímal celý vývoj politické situace, který tady nastal počínaje středou, a jsem si vědom toho, jaké to pro mě má konsekvence. Proto jsem dnes oznámil členům politického grémia Občanské demokratické strany a posléze i našim koaličním partnerům, že zítra podám demisi na pozici předsedy vlády.
Chci zdůraznit, že jsem si vědom své politické odpovědnosti a vyvozuji z ní tyto důsledky. Současně chci udělat to nejlepší i pro Občanskou demokratickou stranu i pro naši zemi, chci udělat všechno pro to pomoci v rámci řešení, které se bude hledat, abychom nalezli koaliční formát, který bude mít dostatečnou podporu 101 poslanců, aby byla vytvořena nová vláda s premiérem, který bude nominován Občanskou demokratickou stranou, a tato vláda pokračovala v klíčových úkolech politiky mé vlády až do řádných voleb v květnu příštího roku.
Jsem přesvědčen, že toto je to optimální řešení stávající politické situace, a já jsem ani na okamžik nepředpokládal že bych se já měl stát nějakým pomyslným balvanem, který toto řešení bude nějak ztěžovat nebo komplikovat. Já jsem velmi bojovný člověk, všichni víte, kolik politických krizí a takzvaných pádů vlády jsem za ty tři roky zvládnul, ustál nebo, chcete-li, přežil, vydržel, ale jsem si přesně vědom, kdy je ten okamžik, kdy již není možné pokračovat dál. A ten okamžik nastal a znovu opakuji: Já za něj přejímám plnou politickou odpovědnost. (FOTO: ČTK)