Petr Nečas, "pan Čistý", někdejší naděje ODS, neslavně končí v čele státu i v politice. Po nočním jednání špiček ODS se rozhodl odstoupit ze svých funkcí. Demisi do rukou prezidenta předal v pondělí večer. A Miloš Zeman jej obratem požádal, aby jeho kabinet vládl do jmenování vlády nové.

"Vážený pane předsedo vlády, dovolte mi, abych vás především informoval, že vás v souladu s ústavními zvyklostmi, stejně tak jako vaši vládu pověřuji výkonem funkce do doby jmenování vlády nové," řekl Zeman. Od pátku chce se stranami jednat, jak si představují budoucnost.

Současná koalice doufá, že povede zemi až do řádných voleb v roce 2014. To by ale musela najít nového premiéra, přijatelného nejen pro prezidenta, ale hlavně takového, pod nímž by musela staronová vláda získat důvěru sněmovny, tedy jejích 101 poslanců.

Jenže opozice si představuje jiný scénář, požaduje předčasné volby. Tuhle variantu podporuje oficiálně ČSSD i KSČM a podobně se vyjádřil i šéf Věcí veřejných Vít Bárta. ČSSD teď hledá 120 poslanců, kteří by mohli požádat prezidenta, aby sněmovnu rozpustil.

Další možnou variantou je sestavení úřednické vlády. To je řešení, které by posílilo pozici prezidenta Miloše Zemana. Současné politické strany úřednickou vládu nechtějí a Zeman se zatím k situaci nevyjádřil.

Jak probíhalo nedělní vyjednávání zakončené nočním prohlášením Petra Nečase, čtěte ZDE.

Vše o sobotním vazebním kolotoči v kauze "Nečasovy chobotnice" najdete ZDE

VIDEO: Premiér Nečas oznamuje, že podá demisi

neděle 22:25 - Nečas a jeho vláda končí
Necas_CTK_1.mp4.jpg

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
17.6.2013 23:00 | Konec ON-LINE přenosu

Vážení čtenáři,
končíme pondělní on-line přenos z událostí, které otřásají českou politikou. Vláda Petra Nečase skončila. Premiér v pondělí rezignoval na funkci, jeho vláda v demisi však bude pracovat do jmenování nového kabinetu. Strany teď čekají těžká jednání - buď se koalice shodne na premiérovi přijatelném pro sněmovní většinu, nebo se opozici podaří získat dost hlasů k rozpuštění sněmovny.
Děkujeme za pozornost, redakce IHNED.cz

17.6.2013 21:39 | Klaus vyzval k návratu politiky politikům, a ne "mužům" v kuklách

Exprezident Václav Klaus vyzval opoziční i koaliční politiky, aby se spojili, a zabránili napříště policistům v kuklách vstoupit o půlnoci do budovy úřadu vlády nebo ministerstva obrany.

Novým šéfem ODS a vlády by se podle Klause určitě neměl stát nikdo, kdo je spojen s Petrem Nečasem.

Klaus rovněž poprvé vyloučil, že by mohl stanout v čele úřednické vlády, která by Českou republiku dovedla k volbám v roce 2014. "Neslyšel jsem, že bych měl vést úřednickou vládu. Nemyslím si, že by si to někdo nebo já přál," poznamenal exprezident. Více o vyjádření exprezidenta Klause čtěte ZDE.

 

17.6.2013 20:55 | Pospíšil: Václav Klaus premiérem? To byl snad vtip

Mezi možnými kandidáty na nového premiéra padlo i jméno Václava Klause. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil na tuto variantu v České televizi reagoval odmítavě. "Já se domnívám, že to Václav Klaus bral spíš jako vtip. My se tímto nezabýváme," sdělil.

ODS bude o svém kandidátovi, který by mohl vést stávající koalici, jednat opět na zítřejším grémiu strany. "Doufám, že budeme maximálně jednotní a že všichni budou ctít jméno, které vzejde z grémia," řekl Pospíšil.

 

17.6.2013 20:08 | Agentura ITAR-TASS: Policejní razie byla možná projevem zákulisních bojů

Demise českého premiéra Petra Nečase značně posílila nejen pozice opozičních sociálních demokratů a komunistů, ale zejména prezidenta Miloše Zemana, který má právo určit nového premiéra a zavrhnout přitom nežádoucí politiky. Napsal to dnes v komentáři k politickému vývoji v ČR pražský zpravodaj ruské agentury ITAR-TASS Alexej Karcev.

Karcev se ptá: "Byla rozsáhlá policejní operace náhodná?" Podle něj nebyla policejní razie jen služební povinností strážců pořádku, ale možná i "zdařilým tahem v zákulisním politickém boji levice s pravicí".

17.6.2013 19:41 | Schwarzenberg: ODS dáváme týden na hledání vhodného kandidáta

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg čeká, až mu ODS oficiálně představí svého kandidáta na nového premiéra. "Můžeme připustit tak týden hledání," prohlásil Schwarzenberg v České televizi.

17.6.2013 19:31 | Kuba: V nejbližší době se chci sejít se Schwarzenbergem a Peake

ODS se zatím nedohodla na kandidátovi, který by mohl nahradit bývalého premiéra Petra Nečase ve funkci. "V téhle chvíli jsme neřešili žádná konkrétní jména. Ale jsem přesvědčem, že ODS přijde s vhodným kandidátem," sdělil předseda strany Martin Kuba České televizi. Přitom právě o něm se hovoří jako o možném budoucím premiérovi. V nejbližší době se prý Kuba chce sejít s koaličními partnery - Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a Karolínou Peake (LIDEM).

 

17.6.2013 19:13 | Tejc: Úřednická vláda by byla látáním děr

Jeronýma Tejce zklamal nezájem prezidenta o předčasné volby. "O osudu vlády by neměla rozhodovat tahanice o přeběhlíky. Doufám, že prezident nejmenuje takového premiéra, jehož vláda by na nich stála," řekl v České televizi. "Strany koalice spojuje strach z nových voleb.Pokud by prezident jejich vládu nejmenoval, zvýšil by ochotu ODS a TOP 09 dohodnout se s námi na předčasných volbách."

Nevěří ani delší úřednické vládě. "Dokážu si představit pouze přechodné období, jiné řešení by bylo látání děr. Musíme sestavit rozpočet na 2014, vyjednat s EU fondy a snížit zadlužení. To nemůže udělat úřednická vláda."

 

17.6.2013 19:06 | Tejc: Čekali jsme na pád vlády tři roky, tři dny na tom už nic nezmění

"Čekali jsme na pád vlády tři roky, tři dny na tom už nic nezmění. Nevidím na tom nic mimořádného," řekl o jednání s prezidentem na konci týdne předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. "Krok pana prezidenta je logický. Pak teprve může přisuzovat jednotlivým variantám nějakou pravděpodobnost. Pro Českou republiku bude lepší rozpustit Sněmovnu," řekl v České televizi poslanec KSČM Jiří Dolejš.17.6.2013 18:58 | Nesmíme ani naznačovat, usmíval se Nečas při odchodu z Hradu

Premiér v demisi Petr Nečas se při odchodu z Hradu hodně usmíval. S prezidentem se prý bavili o svém možném nástupci, jeho jméno ale říct nechtěl. "My nesmíme ani naznačovat. Padla tam různá jména."

17.6.2013 18:48 | Pád vlády pocítí pacienti i zdravotnictví, myslí si europoslanec Cabrnoch

Konec vlády Petra Nečase a zřejmě i Sněmovny pocítí podle europoslance ODS Milana Cabrnocha pacienti i celé zdravotnictví. Sněmovna nestihne schválit novelu o úhradě přeshraniční péče a cizinci tak nepřinesou nemocnicím peníze. Češi nebudou mít v cizině jistotu, že jim tam pojišťovna plánované léčení uhradí, řekl europoslanec ČTK. Ministr zdravotnictví Leoš Heger jeho varování zpochybnil. Věří, že novela bude přijata, i když s menším zpožděním. Příliv pacientů by stejně nenastal hned po přijetí novely, řekl ministr ČTK.