Zatímco opozice má jasno: Chceme předčasné volby, nynější vládní koalice by ráda ještě rok pokračovala ve své práci až do voleb řádných v červnu 2014. Tento plán má ale mnoho"pokud". Ano, vláda by mohla přežít, pokud... Pokud ODS najde mezi svými členy potenciálního příštího premiéra, pokud s ním budou souhlasit ostatní koaliční strany TOP 09 a LIDEM, a pokud taková vláda získá ve sněmovně důvěru většiny poslanců.

ODS má 50 poslanců, TOP 09 42 poslanců a s šesti poslanci LIDEM má koalice 98 poslanců.

K opozici se řadí 54 poslanců ČSSD, 26 KSČM, 11 Věcí veřejných a dva národní socialisté. Dohromady 93 lidí.

Zbylí poslanci patří mezi nezařazené. Dva z nich se schůzí neúčastní: David Rath je ve vazbě a Roman Pekárek (kdysi ODS) ve vězení za korupci.

Další nezařazení poslanci jsou opatrní, pokud jde o podporu současné vládní koalici.

Josef Dobeš, zvolený za Věci veřejné: Kdyby zbýval poslední hlas k rozpuštění sněmovny, připojím se

Do rezignace premiéra byl exministr školství Josef Dobeš připraven hlasovat proti vládě. "Důvodem bylo zbabělé počínání pana premiéra a to, jak se schovával a pak hodil přes palubu své nejbližší pracovníky, aby si udržel židličku," řekl Dobeš iHNed.cz.

V současnosti však vyčkává na návrhy prezidenta Miloše Zemana, který by mohl pověřit sestavením vlády například i nestraníka nebo levicového politika. "Pokud by zbýval jeden hlas k rozpuštění sněmovny, tak se připojím a dodám stodvacátý hlas, protože to považuji za nejčistší řešení," uvedl Dobeš.

Nevylučuje nicméně ani možnost, že stávající koalici  s vyměněným premiérem podpoří, bude to ale u něj "mít velice těžké".

Jaroslav Škárka, zvolený za Věci veřejné: Nevylučuji podporu žádné variantě

"Co se týče vlády, bude pro mě hodně důležité, s čím vláda před sněmovnu předstoupí, jaké bude mít programové priority," přiblížil Škárka iHNed.cz. Bude se prý rozhodovat také podle toho, jak se k věci postaví prezident.

Nevylučuje prý ani jednu variantu. "To znamená, že v případě, že se najde rozumné řešení, tak jsem jednoznačně pro předčasné volby," tvrdí Škárka. V opačném případě současnou koalici podrží.

Michal Doktor, zvolený za ODS, nyní Jihočeši 2012: Pokud se nenajde "rozumná varianta vládnutí", podpořím spíše předčasné volby

Doktor by podpořil předčasné volby, pokud se nenajde "rozumná varianta vládnutí". Soudí, že koalice je spíš nakloněna dohodě než předčasným volbám. Za rozumnou variantu by považoval vládu, která například zaručí, že se nebudou zvyšovat mandatorní výdaje státu, která nebude činit populistická rozhodnutí ani neuvážená rozhodnutí o dostavbě Temelína.

Doktor byl poslancem za ODS, na podzim 2011 z ní vystoupil, a to hlavně kvůli tomu, že se tehdy novým ministrem průmyslu stal předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Příchod Kuby, který nyní ohlásil, že pokud ho k tomu strana vyzve, je připraven převzít po Nečasovi funkci premiéra, do kabinetu tehdy Doktor označil za "osudově špatný" kvůli jeho politickým praktikám. "Pokud si takto ODS vybere, nechť tento osud sdílí," řekl Doktor ČTK.

Kristýna Kočí, zvolená za Věci veřejné: Počkám si, jak se k věci postaví prezident

"Já si nejprve počkám, jak se k věci postaví ústavou k tomu určený pan prezident, a potom budu zvažovat svůj další postup. Do té doby doby jsou úvahy o mé případné podpoře jakékoli koalice či případné úřednické vlády stejně jako o podpoře předčasných voleb čistou spekulací," řekla ČTK Kočí.

Radim Fiala, zvolený za ODS:

Další nezařazený poslanec Radim Fiala (dříve ODS) poslal v reakci na sms pozvánku na tiskovou konferenci v úterý ve sněmovně.

Radim Vysloužil, zvolený za Věci veřejné: Záleží, kdo novou vládu povede a jaké bude mít cíle

Podle Vysloužila zbývá doplnit například koho ODS navrhne na premiéra, jaký postoj nejen k tomuto kandidátovi zaujme prezident a jaký postoj k němu zaujmou koaliční strany. "A pro mne osobně to nejdůležitější - jaké cíle si stanoví případná pokračující vládní koalice, i když v jiném personálním složení? Bude uzavřena koaliční smlouva, a čeho bude chtít do konce řádného mandátu ještě koalice dosáhnout? O těchto věcech se doposud příliš nehovořilo, diskuse se omezuje spíše na personálie," napsal Vysloužil v tiskovém vyjádření.

"Můj osobní postoj je v tuto chvíli takový, že tato vláda i sněmovna mají na stole nebo na cestě na něj celou řadu důležitých rozhodnutí, novel i zákonů včetně toho o rozpočtu na rok 2014," sdělil Vysloužil. Proto by podle něj měl kabinet tyto věci dopracovat.

Související