Zastupitelský klub i krajský výkonný výbor pražské ČSSD v pondělí schválily materiál nazvaný 500 dní pro Prahu, který definuje spolupráci TOP 09 a ČSSD v hlavním městě. Sociální demokraté podpoří menšinovou radu TOP 09.

"Zastupitelský klub i krajská výkonná rada souhlasila se zněním dokumentu 500 dní pro Prahu," uvedl šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche.

Dokument obsahuje základní podmínky, za kterých jsou sociální demokraté ochotni tolerovat menšinovou radu složenou pouze ze zástupců TOP 09. Mezi body, které chtějí společně řešit, je například budoucnost Kongresového centra Praha, zadání nového územního plánu nebo rozpočet z Prahy na příští rok. Další body nechtěl Poche komentovat.

Obě strany se sejdou na dalším jednání v úterý, kdy by se měly domluvit na konkrétních jménech včetně obsazení funkce primátora. Zastupitelský klub TOP 09 na svém pondělním jednání vybral jako kandidáta zastupujícího primátora Tomáše Hudečka.

Pro Hudečka hlasovalo 14 z 26 členů zastupitelského klubu TOP 09. Nečekanou Hudečkovou protikandidátkou byla zastupitelka Iveta Borská. Jako o nejsilnějším protikandidátovi se přitom doposud mluvilo o předsedovi klubu Jiřím Vávrovi.

Nyní klub jedná o personálním obsazení rady hlavního města a o rozdělení kompetencí. Rovněž by měl dohodnout rozdělení postů ve výborech zastupitelstva. Vzhledem k tomu, že v radě neusednou sociální demokraté, budou to právě jejich zástupci, kteří budou výborům předsedat. Menšinová vláda TOP 09 je v podstatě předjednána.

 

Okleštěná rada hlavního města, z níž odešlo pět zástupců ODS, by měla být podle předběžné domluvy dovolena na zasedání pražského zastupitelstva ve čtvrtek 20. června.

Koalice TOP 09 a ODS skončila před třemi týdny. Zastupitelstvo odvolalo primátora Bohuslava Svobodu (ODS), skončili i zbylí radní za ODS. Občanská demokracie, která vládla Praze 22 let, tak skončila v opozici. Následná koaliční vyjednávání byla neúspěšná, skončila hlavně na sporu o to, která ze stran získá primátorské křeslo.

TOP 09 v roce 2010 zvítězila v komunálních volbách a získala v třiašedesátičlenném zastupitelstvu 26 křesel, ODS 20, ČSSD 14 a KSČM tři.

Související