Petr Nečas skončil v politice a ukazuje se, že v kauze, jež ho stála kariéru, hraje větší roli, než se zdálo. Zpočátku mohl být v nejlepším možném případě považován za člověka, kterého podvedla spolupracovnice. Teď to vypadá, že se premiér aktivně podílel na hledání nových funkcí (považovaných za úplatky) pro poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Z nově zveřejněných dokumentů tak vyplývá, že by si policie mohla v budoucnu přijít i pro něj a olomoucký veřejný žalobce to nevyloučil.

Občanské demokraty tak kormidluje dosavadní první místopředseda Martin Kuba. Jeho jméno z kuloárů často zaznívá i v souvislosti s obsazením premiérského postu.

Současná koalice totiž chce současnou krizi ustát a vládnout v dosavadní podobě pod novým premiérem, který získá dostatečnou podporu ve sněmovně. 

Hledání premiéra: Kuba má v ODS podporu regionů, v koalici to ale tak jisté není - čtěte ZDE

Jenže shoda se mezi sněmovními stranami hledá zatím jen stěží. Zatímco koalice se snaží shodnout na osobě premiéra a pak najít většinu poslanců, kteří by jej podpořili, opozice složitě počítá, kde sehnat 120 poslaneckých hlasů pro rozpuštění sněmovny, což by znamenalo narychlo vypsané volby.

Teoreticky zůstává ve hře i úřednická vláda. Toto řešení by posílilo pozici prezidenta Miloše Zemana, což si současné strany před parlamentními volbami nijak zvlášť nepřejí.

Miloš Zeman zatím požádal Nečase, aby jeho kabinet vládl až do jmenování nové vlády a od pátku bude se stranami jednat. Do té doby jim dal čas na to, aby hledaly řešení situace. A vedení parlamentních stran skutečně od rána pilně jednají.  Oficiální výstupy z těchto schůzek jsou minimální. ODS dál odmítá komentovat jakákoli jména, která jsou kromě Kuby ve hře o post předsedy vlády, koaliční TOP 09 jedná na klubu, radí se i nejmenší koaliční partner LIDEM.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.