Podle stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství stojí za zneužitím rozvědky ke sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) selhání jednotlivců.

Komise v úterý jednala s ministrem obrany. Ministr Vlastimil Picek dorazil do Sněmovny s nynějším šéfem Vojenského zpravodajství Rostislavem Pilcem.

"Stálá komise na základě informace podané panem ministrem a panem generálem Pilcem konstatuje, že v případě nezákonného sledování osob Vojenským zpravodajstvím v letech 2012 až 2013 došlo k selhání jednotlivců," řekla členka komise Ivana Řápková (ODS). Věci veřejné přitom požadovaly, aby se komise zabývala i jinými případy, do nichž se rozvědka zapojila.

"Věci veřejné vyzývají politické kluby v Parlamentu ČR, aby se zabývaly činností Vojenského zpravodajství, zda ho nebylo zneužito i v jiných kauzách," nabádal předseda strany Vít Bárta. Upozornil, že Vojenské zpravodajství bylo aktivní i při řešení kauzy s letouny CASA, která se dotýká Vlasty Parkanové i Miroslava Kalouska.

Ke kauze přispělo podle komise i selhání kontroly činnosti armádní rozvědky. Její člen Jan Vidím (ODS) uvedl, že bude patrně nutné provést změny v zákoně o Vojenském zpravodajství.

Vidím upozornil, že jednání komise podléhá utajení. "Ale z toho, co říkali (Picek a Pilc), nám jednoznačně vyplývá, že se skutečně jednalo jak o selhání jednotlivce, tak o selhání vnitřního kontrolního mechanismu. Čili tam je zapotřebí najít hlídače, který hlídá hlídače," uvedl Vidím. "Jestli to má být ministr obrany, jestli to má být poslanecká komise, to budeme s panem ministrem ještě diskutovat," dodal.

Podle členů kontrolního orgánu je třeba změnit zákonnou úpravu pro činnost vnitřní kontroly armádní rozvědky. "Patrně to bude muset být v zákoně o Vojenském zpravodajství. Přímo v tom speciálním zákoně pro tuto službu," upřesnil Vidím.

Činnost vojenské zpravodajské služby podle současné zákonné úpravy kontroluje pouze stálá sněmovní komise.  Zpravodajské služby nejsou podle Vidíma příliš veřejností kontrolovány.

Vojenské zpravodajství podle policie zneužila šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, když nechala sledovat ženu odstupujícího premiéra. Policie kvůli případu zadržela a dala do vazby Nagyovou a bývalého šéfa vojenské rozvědky Ondreje Páleníka. Kvůli případu byl obviněn i dosavadní velitel zpravodajské služby Milan Kovanda, který se přiznal, čímž se vyhnul vazbě.

Picek Kovandu postavil mimo službu do doby, než o případu rozhodne soud. Vojenské zpravodajství do té doby vede Pilc.