Prezident Miloš Zeman uhradil všechny náklady, které mu vyplynuly z předvolební kampaně. Na volebním účtu zbylo zhruba 35 tisíc korun, které prezident věnuje Fondu ohrožených dětí na projekt Klokánek.

"Můžu říct s čistým štítem, protože za to ručím svým vlastním osobním majetkem, že bylo vše vyrovnáno, vše uhrazeno do poslední koruny," řekl Zemanův kancléř a šéf jeho volebního výboru Vratislav Mynář.

Jan Pirk, předseda volebního výboru kandidáta Jana Fischera, uvedl, že Fischer zatím své dluhy za kampaň vyřešeny nemá. "Je to v průběžném jednání se sponzory i s věřiteli, tak jak jsem s ním o tom mluvil," dodal Pirk. Částka, kterou Fischer dluží, dosahuje šesticiferných hodnot.

Prezidentští kandidáti si kvůli účasti v první přímé volbě museli ze zákona zřídit transparentní volební účet. Ve čtvrtek byla na Zemanův účet připsána částka 1,1 milionu korun, kterou prezidentovi věnovala jeho Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Vzápětí z účtu odešlo zhruba 1,08 milionu na reklamní panely, grafické práce a tisk.

Deník Mladá fronta Dnes v dubnu upozornil, že Zemanův volební tým v průběhu kampaně vedl dvě účetnictví. Jedno oficiální na transparentním účtu a druhé pod SPOZ a partnerským občanským sdružením Přátelé Miloše Zemana. Podle deníku sdružení "skrytě" platila podstatnou část nákladů.

Kancelář Senátu na konci května oznámila, že podepsala smlouvu s firmou Vortal Connecting Business CZ. Soukromá společnost má vybrat auditora, který zkontroluje financování prezidentských kampaní jednotlivých kandidátů. Senátoři firmu vybrali, protože na kontrolu účetnictví nemají dostatečnou kapacitu. Výsledky auditu by měly být známy do konce srpna.

Vybraný auditor má prověřit volební účetnictví adeptů na funkci hlavy státu podle podkladů, které dodali senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Auditor má mimo jiné prověřit, zda volební výbory jednotlivých kandidátů splnily své povinnosti ohledně nakládání s finančními prostředky na volebních účtech. Zaměřit se má i na dodržení lhůt, které v souvislosti s financováním volební kampaně pro ně vyplývaly ze zákona.

Členové senátního výboru už dali najevo, že za porušení zákona zřejmě označí to, že mu týmy Miloše Zemana a Jana Fischera nepředložily uzavřené vyúčtování svých kampaní. Jako jediní z devíti kandidátů totiž ještě po termínu spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty.

Související