Prezident Miloš Zeman ohlásil, že sestavením nové vlády nejspíše v úterý pověří někoho ze čtyř "uznávaných odborníků". Byť se stále může jednat o zastírací tah, jeho slova se dají vykládat jednoznačně: vládu současné koalice neumožní. "Mám v zásadě jasno. Mé rozhodnutí nezklame voliče, kteří mi dali hlas," prohlásil v obnovených Hovorech z Lán v Českém rozhlase. A to, co sliboval, je konec Nečasova kabinetu. Otevírá se tak cesta k bezprecedentní situaci, kdy by vládla možná i rok vláda bez důvěry parlamentu, vláda v demisi.

"Technicky vzato prezident republiky skutečně může vládu v demisi udržovat při životě tím, že nezačne sestavovat vládu novou. Ale je to naprosto flagrantní porušení ústavou předepsaných postupů a předpokladů, jak má vláda v České republice fungovat," vysvětluje ústavní právník Jan Kysela.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.