Miloš Zeman měl před sebou na stole návrh koalice s potřebnou většinou 101 hlasů, který počítal s Miroslavou Němcovou coby novou premiérkou. Prezident se ale přesto rozhodl, že do funkce jmenuje "vlastního" kandidáta Jiřího Rusnoka.

Podle profesora z univerzity v britském Cardiffu Jiřího Přibáně protiústavně nejednal. Jen využil možnosti, které mu ústava výslovně nezakazuje.

"Nepochybně to je ale situace, která je z hlediska ústavního konfliktní, a jde tedy o střet politické vůle, a to není nikdy pro tu ústavu dobré," vysvětlil v rozhovoru pro IHNED.cz odborník na evropské právo, sociolog a teoretik práva Přibáň.

Co říkáte na čerstvé jmenování Jiřího Rusnoka českým premiérem?

Ústavní právo je takzvané politické právo. Vždy máte na jedné straně normy ústavy, to, co vám ústava říká, že normativně platí, a pak tam máte taky politickou vůli. Tohle je podle mě případ klasického střetu politických vůlí mezi dvěma ústavními institucemi - mezi prezidentem a parlamentem.

A prezident má podle mě výhodu, že je sám. Zatímco v parlamentu tu vůli musíte dávat dohromady jako většinovou vůli. Takže pokud se koaliční vládě podaří udržet v parlamentu většinu, tak ta Rusnokova vláda nemůže projít. A je to vlastně marný pokus prezidenta.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.