Ačkoli proces, kterému se přezdívá spor "o právo na zapomnění", ještě neskončil, vypadá to, že americký internetový gigant má vyhráno. Nebude nejspíš muset na požádání smazat citlivou informaci a tím pádem zřejmě nebude čelit záplavě podobných požadavků. Ve stále trvajícím procesu se Googlu zastal poradce Evropského soudního dvora, takzvaný generální advokát. Ten podle britského deníku The Guardian řekl, že důvodem ke smazání není ani poškození něčí reputace. 

O co konkrétně ve sporu jde? Španěl Mario Costeja si stěžoval, že po "googlování" jeho jména prohlížeč nabídne 15 let staré novinové oznámení. To pojednává o aukci, která byla na Španělův majetek nařízena poté, co Costeja neplatil sociální pojištění. 

Španěl požádal o to, aby Google tuto informaci smazal. Argumentoval tím, že jeho dluhy jsou již dávno splaceny a snadný přístup ke starému novinovému oznámení by mohl ohrozit jeho vztahy s klienty, zaměstnanci či přáteli. Španělský soud Costeju vyslyšel, po odvolání ze strany Googlu se tak spor dostal až k Evropskému soudnímu dvoru.

Ten se ale naopak zastává internetového vyhledávače. Generální advokát Evropského soudního dvora Niilo Jääskinen sice uznal, že společnosti působící na evropském trhu musí podléhat ochranám dat jednotlivých států, ale to jim nenařizuje mazat osobní údaje, které publikoval někdo jiný. "Požadovat po vyhledávačích, aby potlačovaly takové informace, by mohlo být v protikladu se svobodou projevu," napsal Jääskinen ve svém zdůvodnění.

Tento zdánlivě obyčejný spor tak může být podle Financial Times do budoucna vodítkem v otázce, zda k internetovým vyhledávačům přistupovat jako k pouhým "hostitelům" informací nebo jako k jejich vydavatelům. Právě proto je také tento případ bedlivě sledován ze strany společností jako Microsoft či Yahoo. "Pokud by měly být vyhledávače zodpovědné za osobní údaje, které jsou výsledky jejich hledání, mohlo by to zničit jejich současný systém fungování," poznamenal k případu Eduardo Ustaran, právník ze společnosti Field Fisher Waterhouse, která se tohoto konkrétního sporu neúčastní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru