Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jmenování úřednické vlády prezidentem není ohrožením ústavy, přesto by se nebránil úpravě jeho pravomocí podle německého modelu.

"Nejprve tedy kandidáta na premiéra určí většina ve sněmovně, poté ho jmenuje prezident," naznačil Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jak by mohlo řešení vypadat. Myslí si, že by šlo o výrazně jednodušší postup, než je tomu nyní.

O co se Miloš Zeman snaží?

Po pravdě chápu rozhodnutí pana prezidenta. V situaci, kdy získává hodně levicových hlasů ve volební kampani tím, že se jasně vymezil proti Nečasově vládě. Požadoval odchod této vlády, zvažoval podporu mimořádných voleb. Dokonce konzultoval – i se mnou – možnost odvolat premiéra bez nějakého jasného ústavního důvodu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.