Čínské bylinné léky mají dlouhodobě dobrou pověst pro své léčivé účinky od obyčejného nachlazení až po rakovinu. Tento týden ale oznámila ekologická organizace Greenpeace, že v mnoha bylinkách nakoupených v Číně a Hongkongu zjistila alarmující množství škodlivých pesticidů, napsal zpravodajský server CNN.

Jedna bylinka s čínským jménem san čchi (třísedminový kořen) koupená v oblíbeném pekingském řetězci Tong Ren Tang obsahovala více než pětisetnásobek množství pesticidů, než jaký je bezpečný limit Evropské unie.

Další bylina převyšovala bezpečné množství stonásobně. Obchod Tong Ren Tang na žádost CNN o komentář nereagoval.

Z 65 bylin, jejichž vzorky Greenpeace vyzkoušela, 51 obsahovalo pesticidy, přičemž 26 z nich obsahovalo chemické látky klasifikované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako "krajně nebo vysoce rizikové". "Tyto byliny jsou pochybné kvality a nejsou bezpečné ke konzumaci," řekl vedoucí projektu Greenpeace Ťing Wang.

Pesticidy, tedy přípravky a prostředky, které jsou určeny k tlumení a hubení rostlinných a živočišných škůdců, představují značné riziko pro spotřebitele i farmáře, uvedla Greenpeace.

"Našli jsme i některé zastaralé, překonané pesticidy s vysoce nebezpečnými chemikáliemi. Dokonce i velmi malá dávka může vyústit ve vážnou toxicitu či nemoc," řekl Wang. "Další pesticidy mohou mít vliv na imunitní systém nebo hormony, a některé mohou mít dopad na vývoj dětského mozku," dodal.

Není to poprvé, co se v čínských produktech našlo vysoké množství pesticidů. V roce 2010 byly části sklizených čínských fazolek (Vigna unguiculata) v provincii Chaj-nan testovány pozitivně na vysoce jedovatý pesticid.

Minulý měsíc vyšetřování čínské státní televize CCTV zjistilo, že zemědělci v provincii Šan-tung používali "třikrát až šestkrát" vyšší než doporučené množství pesticidů na pěstovaný zázvor. Podle Greenpeace používá Čína více pesticidů než kterákoli jiná země na světě.