Čeští vrcholní politici nemají stejný názor na středeční akvizici miliardáře Andreje Babiše, který koupil od německé společnosti vydavatelský dům Mafra.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek pro Hospodářské noviny uvedl, že "fenomén berlusconizace, to znamená spojení politiky s ovládáním významných médií, je hrozba."

Babiš ve čtvrtek v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál potvrdil, že bude jako lídr politického hnutí ANO, které založil v roce 2011, kandidovat do Poslanecké sněmovny v parlamentních volbách. "Ano, já jsem lídr hnutí a budu kandidovat," řekl.

Zneužívání médií, které koupil, pro propagaci svého byznysu a politických cílů však odmítá. "Českým Berlusconim určitě být nechci. Byl bych blázen, kdybych chtěl ovlivňovat média. Mezi novináři by se to určitě rozšířilo, což by byl můj konec," vyvracel spekulace Babiš na tiskové konferenci. A slíbil, že nebude novinářům ze skupiny MAFRA zasahovat do jejich práce.

Co si o Babišově akvizici myslí politici:


Miroslav Kalousek (TOP 09, 1. místopředseda starny) 

 Záleží na tom, jestli si Mafru pořídil jako podnikatelský nebo politický záměr. To se uvidí v následujících dnech a týdnech. Pokud si ji koupil jako podnikatelský projekt, tak to bude rozvíjet jako ekonomický subjekt a média nezmění, takže nebudou své čtenáře ovlivňovat jinak, než to dělaly dosud. Pokud to zamýšlí jako politický projekt, tak noviny začnou psát jinak. Tím pádem se ale čtenáři budou odvracet a bude docházet k ekonomickým ztrátám. Ale nemyslím si, že by to mělo nějaký dramatický dopad.


Michal Hašek (ČSSD, 1. místopředseda strany)

Je evidentní, že se tady začíná objevovat nový trend v české politice a to je propojování politických a mediálních ambicí některých velkých hráčů. Andrej Babiš dlouhodobě avizoval, že má zájem o vstup do politiky. A je evidentní, že tuto svoji snahu propojí se vstupem na český mediální trh. Uvidíme, jestli to bude mít stejnou razanci a stejný průběh jaký to mělo v Itálii. Nicméně já nechci teď z Andreje Babiše dělat českého Berlusconiho. Mladé frontě ani Lidovým novinám bych nepřál, aby se staly volebním plátkem pana Babiše. Na první hodnocení je ale příliš brzy.


Miroslava Němcová (ODS, místopředsedkyně strany)

Já myslím, že ta věta o berlusconizaci napadne úplně každého. Jde o obrovský nákup, o obrovskou akvizici. Dva velké deníky a další servery a televize, to znamená, že tady bude velký magnát finanční a průmyslový a k tomu bude mít podporu médií. To kromě strany Andreje Babiše nebude moci mít žádná strana, ať už etablovaná nebo nově vznikající. V tomto slova smyslu vznikají nerovné podmínky a absolutní vychýlení soutěže politických stran a názorů. Může to být velmi nebezpečné pro vývoj, protože to bude znamenat, že další, kdo si bude moci koupit politiku, bude jenom ten, kdo bude mít víc peněz než Andrej Babiš.


Viktor Paggio (LIDEM, místopředseda strany)

Bojím se velmi. Vidím znepokojující paralely se situací v Itálii na začátku devadesátých let. Kdo viděl, co se děje v Itálii musí být nervózní. Hrází tomuto vlivu a této snaze bude osobní statečnost redaktorů.


Lubomír Zaorálek (ČSSD, místopředseda strany)

Je to hrozivé. Fenomén berlusconizace, to znamená spojení politiky s ovládáním významných médií, je hrozba. V Itálii jsme viděli příklad mediálního magnáta, který i díky svým médiím na dlouho ovládl zemi. Pro Itálii to bylo nešťastné období, klesla jí i mezinárodní prestiž.


Petr Gazdík (STAN, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové)

Vzniká zde nebezpečné propojení mediálního byznysu a politických ambicí Andreje Babiše. MF Dnes, Lidové noviny a iDnes jsou důležití hráči, schopní ovlivnit veřejné mínění. Budeme bedlivě sledovat riziko ovlivnění kampaně před volbami ve prospěch jeho hnutí ANO 2011.

Související