Povolená protiromská demonstrace v centru Českých Budějovic se zvrhla v potyčky. Na sídlišti Máj hořelo několik kontejnerů, demonstranty a Romy od sebe oddělila policie, která použila i slzný plyn. Záchranná služba musela po střetech ošetřit deset zraněných, z toho tři policisty. V ulicích bylo večer více než tisíc lidí.

"Vzduchem létaly kameny a flašky. Nad sídlištěm kroužil od odpoledne vrtulník, všude spousta policejních aut a lidé v oknech," popsal situaci pro IHNED.cz jeden z obyvatel sídliště.

Několik stovek lidí se v sobotu sešlo na ohlášeném shromáždění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., kde protestovaly proti častým problémům na sídlišti Máj. Po ukončení akce se oddělil průvod extremistů a vydal se přímo na sídliště, kde žije početná romská komunita. Účastníky nepovoleného pochodu na Máj podpořila i řada místních obyvatel, kteří vyjadřují svou nespokojenost s poměry na sídlišti.

Policisté se snažili zabránit tomu, aby se dav demonstrantů na sídliště dostal. Účastníci pochodu se zastavili na ulici JaroslavDemonstrace proti Romům na sídlišti Máj v Českých Budějovicícha Bendy. Tam také došlo k prvnímu střetu mezi pořádkovou službou a protestujícími. 

Policie zadržela 30 demonstrantů. Na místě zasahovaly stovky policistů. Pomáhaly i posily z Prahy a Plzeňského kraje. Řada policejních aut skončila s vytlučenými okny.

Policisté se pokoušeli dav vytlačit dál od paneláků. Použili i výstražné granáty. Přesto nakonec místní obyvatelé, kteří se k akci přidali, došli až do ulice Václava Volfa, kde Romové žijí. Zde však ke konfliktům nedošlo.

"Naše shromáždění skončilo před 17. hodinou na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl pořadatel ohlášené demonstrace na náměstí Michal Choura.

Na sídliště vyjel také vůz záchranné služby. Její členové museli ošetřit deset lidí. "Jednalo se převážně o lehčí zranění," uvedla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Tři policisté však museli být převezeni do českobudějovické nemocnice.

Po deváté hodině večerní začala policie demonstranty z ulice Václava Volfa vytlačovat a vyzvala k rozpuštění akce. Ve 22 hodin se pořádkoví policisté z ulice stáhli. Hlídky ale v ulicích zůstaly celou noc. "Situaci budeme monitorovat až do časných ranních hodin," sdělila jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

První problémy nastaly už při protestu na náměstí Přemysla Otakara II., když někteří lidé provolávali rasistická hesla.

Pořadatelé tvrdí, že protestem chtěli poukázat na potíže soužití s početnou komunitou sociálně slabších, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije. "Akce neměla mít žádný rasistický podtext," tvrdí Choura.

Protesty jsou reakcí na konflikt, ke kterému došlo na sídlišti Máj před týdnem. Ten odstartovala rvačka dětí na hřišti, ale postupně se do něj zapojilo několik desítek obyvatel.

Na sídlišti Máj se v sobotu po poledni konal i happening Romů - Shromáždění za lepší sousedské vztahy. Pořádalo jej občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou. Poklidné akce se účastnilo několik desítek lidí, skončila už před pochodem demonstrantů.

Podle českobudějovického primátora Juraje Thomy nešlo protestnímu shromáždění na náměstí zabránit. Město nemůže podobné akce zakázat. "Organizátoři mají pouze oznamovací povinnost, a tu splnili," tvrdí Thoma. Fakt, že se shromáždění změnilo v pochod a následné střety s policisty, ho překvapil. Podle něj situace na sídlišti není tak dramatická, jak by se prý mohlo zdát.

"Čas od času tam vybublá nějaký problém. Ale Máj rozhodně není Chanov nebo jiné problémové sídliště v republice. Všichni víme, že tady žije početná skupina romských spoluobčanů, kteří mají úplně odlišný životní rytmus a chovají se jinak než většinová populace, což samozřejmě rozpaky a napětí vyvolává. Ale dlouhodobý brutální konflikt tady neexistuje," uvedl Thoma.