Ředitel odboru na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) Miloslav Macela skončil ve funkci. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) ho v pátek odvolala.

"Měli jsme rozdílné názory na to, jak je novela zákona nastavena. Ale bylo toho víc," řekla Mladé frontě DNES Müllerová. Podle deníku Macelovi uškodilo, že v pracovní době přednášel na seminářích soukromých firem a jeho sekretářka v té chvíli tvrdila, že je na jednání.

Macela je autorem novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která měla dostat děti z ústavů do pěstounských rodin. Ve vyjádření, které zaslal ČTK, uvedl, že o novele přednášel na akcích pořádaných ministerstvem vždy bezplatně. Ve zmiňovaném případě prý byl na dovolené a žádnou sekretářku nemá.

Za svým odvoláním vidí Macela obavy "zájmových skupin", které jsou závislé na zachování ústavního typu péče. "Hrozí totiž zastavení (v dobách ekonomické krize neuvěřitelného) nárůstu státního příspěvku pro tento typ organizací, který se od roku 2007 vyšplhal z celkových 60 na 240 milionů korun v roce 2012," uvedl.

Novela, která platí od ledna, uvrhla kvůli byrokratickým překážkám do finanční tísně Klokánky - zařízení, která pomáhají dětem v nouzi. Zákon navíc narazil na nezájem Čechů o profesionální pěstounskou péči, do které mají už od příštího roku mířit všichni odebíraní kojenci, ročně jich je téměř 2000. Zatím je k dispozici jen 70 pěstounských rodin.

Macela sepsal zákon, kvůli kterému se musí proškolit 1 900 pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Některá tato školení pak sám vedl pro soukromé firmy a nechal si za to zaplatit.

Úředník tak vystupoval na seminářích pořádaných mimo jiné agenturou Aliaves. Pracovnicím v oblasti sociální péče na nich vysvětloval, jak mají postupovat například při vyplňování dokumentů.

"Je to problém hlavně v rovině etické," řekla deníku Helena Joachimsthalerová z organizace Transparency International. Ministerský úředník by měl zkrátka školit jiné úředníky zadarmo, v rámci své práce.

Sám Macela v tom nemístné vyhazování státních prostředků nevidí. "Já vedle toho dělám zdarma x věcí, když je to pro neziskový sektor. Tohle je spíše výjimečné. Když pořádáme školení jako ministerstvo, tak je to zdarma. Tohle jsou jen jednotlivé akce," tvrdí.

Související