Americký úřad NSA prováděl své tajné výzvědné operace zřejmě v mnohem větším rozsahu, než se předpokládalo. Podle informací, které zveřejnil německý magazín Der Spiegel a britský deník The Guardian, měla NSA odposlouchávat dokonce i evropské spojence.

Bývalý náčelník vojenských zpravodajů ČR Andor Šándor pro IHNED.cz popisuje, jak je možné takové odposlechy na diplomatických úřadech provést a zda jsou takové praktiky na území cizích zemí protizákonné.

Co na takové odposlechy říká legislativa?

Každá služba, která odposlouchává, monitoruje atd. někoho na vlastním území, k tomu musí mít povolení. To znamená, že zde musí být nějaký zákonný rámec, který vymezuje, co se používat může, proti komu a za jakých okolností a kdo to musí schválit. To jsem si jist, že NSA i CIA mají.

Každá činnost v zahraničí už je v zásadě povahy zpravodajské práce téměř vždy porušováním zákonů. Těžko můžete přijmout vlastní národní legislativu, která řekne: ano, naše tajné služby mohou porušovat zákony v zahraničí. To je naprostý nesmysl to takto postavit.

Je pravděpodobné, že NSA odposlouchávalo i v Česku?

Myslet si mohu cokoli. Pokud by se tu nacházel někdo, kdo by mohl být vyhodnocen jako potenciální nebezpečí pro Spojené státy, tak si umím představit, že jeho internetová adresa byla prolomena a že mu někdo četl emaily, to si představit umím.

Jaké jsou v dnešní době technické možnosti odposlechů?

NSA a vůbec Spojené státy disponují s obrovskou technickou základnou, která jim to umožňuje dělat ve velmi širokém záběru. Nabírají obrovské množství informací, které potom nějak vyhodnocují a dávají do souvislostí. Samozřejmě potom z toho zpracovávají zákazníkům výsledné práce.

Technicky to jde – internet odposlouchává spousta zemí, to není o tom, že by to dělaly jenom Spojené státy. To tak prostě je. Mobilní telefony se dají odposlouchávat i bez toho, aniž byste to museli dělat přes operátora.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.