Protikorupční policie obvinila čtyři bývalé členy představenstva společnosti Krajská zdravotní kvůli veřejné zakázce na nákup zdravotnické techniky z roku 2008.

Informaci zveřejněnou na serveru Aktuálně.cz potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. V souvislosti se zmiňovanou zakázkou údajně obvinění způsobili společnosti, která spravuje pět velkých nemocnic v Ústeckém kraji, škodu 82 milionů korun. O dalších 38 milionů kvůli nim společnost přišla v souvislosti s výběrovými řízeními na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí.

"Všechny osoby jsou stíhány pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku a trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě," uvedl Ibehej.

Podle serveru podezřelou zakázku získalo sdružení firem Hospimed a Puro-klima, které vystupují také v korupční kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha.

Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci vyhlášené veřejné zakázky stanovili taková kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele.

Předsedou představenstva společnosti byl v roce 2008 René Budjač. Členem byl v té době také stávající ředitel společnosti Eduard Reichelt, současný předseda představenstva Radek Scherfer, a současný náměstek pro ekonomické a personální řízení Petr Fiala. Miloslava Řeháka v prosinci vystřídal bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda.

Cenovou nabídku v celkové výši zhruba 417 milionů korun pak podle policie akceptovali, přestože měli vědět, že akciová společnost Krajská zdravotní mohla nakoupit zdravotnické přístroje vlastními silami, ve stejné kvalitě i rychlosti a ekonomicky efektivněji.

Stejnou zakázkou se zabývá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Udělil kvůli ní Krajské zdravotní pokutu 700 tisíc korun. Podle úřadu se Krajská zdravotní dopustila správního deliktu tím, že neprodloužila lhůtu pro podání nabídek ve veřejné soutěži na nákup přístrojového vybavení svých nemocnic. Pokutu ale nedávno zrušil soud.

Dotační úřad ROP Severozápad kvůli údajně předražené zakázce vloni po společnosti požadoval vrátit celou dotaci 353 milionů korun, proti tomu se Krajská zdravotní odvolala. Dotační úřad letos odvod z dotace pro Krajskou zdravotní snížil. Má se pohybovat v rozmezí 130 až 140 milionů, suma zatím není přesně stanovena.

Protikorupční policejní útvar už stejné lidi stíhá pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku, a to v souvislosti se zadáním sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.

Související