V letošním roce si Česko připomíná 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Bratři ze Soluně zde vytvořili písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Položili tak základy slovanskému písemnictví a kultuře. František Čajka, odborník ze Slovanského ústavu Akademie věd, vysvětluje, čím vším bratři přispěli k rozvoji slovanského národa a jaký odkaz jejich díla se dochoval do současnosti.

Jaký význam má v současné době připomínat si příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu?

Těch důvodů je mnoho. Význam obou bratrů spočívá především v tom, že se pokusili o dílo, které do té doby nebylo učiněno. Předali Slovanům ve srozumitelné podobě část byzantské kultury a založili zde kulturní a písemnou tradici. Konstantin vytvořil zcela nové písmo a staroslověnštinu jako spisovný jazyk. Ta nahradila praslovanštinu, kterou Slované používali pouze v mluvené podobě.

Slované se písemnou fixací zařadili mezi národy, které měly Bibli ve vlastním jazyce.

V čem podle vás spočíval největší přínos jejich díla?

Nejpozoruhodnější na díle obou bratří je to, že byli rodilí Řekové, zároveň ale vyrůstali ve slovanském prostředí. Uměli tak velmi dobře jazyk tehdejších Slovanů, což jim umožnilo předat slovanskému národu alespoň část řecké kultury. Také bych rád podotkl, že v dějinách nemáme příliš takových kulturních vzedmutí, kdy se středoevropský prostor stal ideově a politicky zajímavým pro celou Evropu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.