Bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve středu požádali soud ve švýcarské Bellinzoně o zproštění viny ve všech bodech obžaloby, uvolnění zablokovaných peněz a náhradu soudních výloh. Oznámili to jejich advokáti.

V pondělí prokuratura navrhla Antonínu Koláčkovi, Marku Čmejlovi, Petru Krausovi, Jiřímu Divišovi a Oldřichu Klimeckému trest vězení pět let nepodmíněně a vysoké peněžní pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro šestaosmdesátiletého Belgičana Jacquesa de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně.

Všichni obžalovaní prostřednictvím svých obhájců požádali o zproštění viny ve všech bodech. Požadují i náhradu za způsobenou osobní újmu.

Koláček, Čmejla, Diviš a Klimecký chtějí, aby soud ihned uvolnil prostředky, které jim byly zablokovány ve Švýcarsku během vyšetřování. Švýcarské úřady jim - stejně jako již zesnulému Luboši Měkotovi - zablokovaly peníze, akcie a další aktiva v hodnotě asi 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Návrhy obžalovaných skončily závěrečné řeči obhajoby. Během nich se obhájci vydali i do poválečné historie, když zpochybnili údajnou škodu českému státu, protože Československo doly patřící MUS znárodnilo.

Mluví se o tom, že český stát utrpěl škodu, řekl dnes Divišův obhájce Reza Vafadar. "Ptal se ale někdo, jak český stát získal tyto doly, které patřily židovské rodině?" prohlásil. Dodal, že doly byly po druhé světové válce znárodněny.

Obhájci rovněž odmítli, že by jejich klienti způsobili škodu Czech Coal Services sdružují nynějšího majitele dolů, společnost Indoverse Pavla Tykače, stejně jako další bývalé majitele MUS, Vasila Bobelu a Petra Pudila. Je to zcela umělý a spekulativní odhad, řekl jeden z obhájců.

Podle prokuratury způsobili obžalovaní Mostecké uhelné škodu 276 milionů švýcarských franků (asi 5,8 miliardy korun). Částka by podle prokuratury měla být vyplacena z peněz zablokovaných obžalovaným na švýcarských účtech. Pokud by soud obžalobě vyhověl, odškodnění by dostala Czech Coal Services.

Během maratonu závěrečných řečí obhájci především tvrdili, že prokuratura neprokázala žádný trestný čin, ze kterého by mohli prát špinavé peníze. Zpochybňovali rovněž kvalitu obžalovacího spisu, který je podle nich nekompletní a neprůkazný. Práva jejich klientů byla prý porušena i svévolným výběrem dokumentů pro překlad z češtiny do francouzštiny.

Ve čtvrtek bude následovat replika obžaloby, po které může ještě reagovat obhajoba - už naposled. Přelíčení uzavřou závěrečné řeči obžalovaných.

Související