Ze Sibiře na západ vede roura, na níž závisí ekonomická stabilita Evropy. Plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod spojil v roce 1983 zásoby plynu na Sibiři s evropskými spotřebiteli. Lidé nežijí jen na konci roury, ale i kolem ní. A roura jejich životy často ovlivnila podobně, jako by Evropany zasáhlo utažení kohoutků.

Životy obyčejných Rusů roztroušených kolem plynovodu zaznamenal ruský dokumentarista Vitalij Manskij ve své road movie Roura. Film v česko-německé koprodukci ve středu vstupil do dokumentární soutěže karlovarského festivalu. Promítat se bude ještě ve čtvrtek od 14.00 v kině Drahomíra.

"Téma jsem mohl zobrazit přes ekonomickou politiku Vladimira Putina, ale to by pak film křičel publicistickým patosem. Šlo mi o zachycení bezčasí a každodenního života," říká režisér, jemuž ale Putin není cizí. Jednou už se ruským prezidentem zabýval. V roce 2001 o něm natočil dokument. Stejně jako před ním o Gorbačovovi a Jelcinovi.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.