Kdyby se dnes Cyril s Metodějem vypravili na území dnešní Moravy, jejich cíl by mohl být paradoxně stejný jako před 1150 lety – obrátit místní obyvatelstvo na křesťanství. Velmi těžký úkol. Ale těžkostí by jich čekalo víc.

Podle historika Davida Kalhouse z Masarykovy univerzity, který se osudy Cyrila a Metoděje zabývá, přesně nevíme, jestli bratři ze Soluně vyšli, vyjeli, nebo vypluli. "Mohli putovat po zbytcích staré římské cesty – pěšky, na koni nebo na oslíkovi. Vydat se ale mohli také lodí do Benátek a odtud pokračovat po jantarové stezce," vyjmenovává Kalhous dva zřejmě nejpravděpodobnější způsoby, jak se věrozvěsti dostali na Moravu.

Jisté je jen to, že kdyby si dnes zadali na Google Maps pěší trasu Soluň–Velehrad, čekalo by je 1246 kilometrů pochodu, který by, pokud by nezastavovali, mohli zvládnout za 254 hodin.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.