Na stůl šéfky dolní komory parlamentu Miroslavy Němcové připutoval dlouho očekávaný dokument. Státní zástupce Ivo Ištvan požádal o vydání premiéra v demisi Petra Nečase ke stíhání. Důvodem je Nečasovo obvinění v kauze Nagyová.

"Mohu potvrdit, že jsme požádali o vydání poslance Petra Nečase," řekl serveru IHNED.cz Ivo Ištvan. Podrobnosti o obvinění ale odmítl sdělit s tím, že se s textem nejdříve musí seznámit poslanci.

Samotný Nečas nadále jakoukoliv vinu odmítá. Počká, zda o jeho vydání rozhodne sněmovna. "Všechny doposud známé informace stále více ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí ... Tento postup odmítám, považuji ho za nepřijatelný a nehodlám se mu podvolit. Jsem připravený se plně obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před sněmovnou, která se bude žádostí zabývat," uvedl v tiskovém prohlášení.

Podle Němcové o této žádosti sněmovna rozhodne na své první následující schůzi, která je naplánována na polovinu září. Nyní jeho žádost projedná mandátový a imunitní výbor, který doporučí Nečase buď vydat ke stíhání, nebo nevydat. Až následně bude hlasovat sněmovna. 

Místopředseda výboru František Dědič (ODS), který v poledne dokumenty od Němcové převzal, však soudí, že si výbor od policie vyžádá ještě další podklady.

Podle Dědiče je žádost strohá a obsahuje jen 23 stran. "Neobsahuje spis, tak jak jsme v podobných věcech zvyklí. Takže očekávám, že mandátový a imunitní výbor bude na svém zasedání chtít nějaké doplnění a teprve na základě něj bude možné se rozhodovat," řekl.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.