Prezident Miloš Zeman v pondělí večer na Pražský hrad pozval členy končícího kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Ze 17 členů vlády jich dorazilo pět včetně Nečase, chyběli například všichni ministři za TOP 09. Rozloučit s prezidentem se přijeli ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), ministr bez portfeje Petr Mlsna, ministr školství Petr Fiala a ministr obrany Vlastimil Picek, který jako jediný bude i v novém kabinetu.

Po večeři prezident a jeho hosté odešli do Hartigovské zahrady, odkud je výhled na Malou Stranu. Pod širým nebem byl připraven kulatý stůl s červeně polstrovanými židlemi. Hudba Hradní stráže zahrála fanfáru na přivítanou. Prezident sem členy končícího kabinetu pozval zřejmě na přípitek. K večeři předtím dostali Zemanovu oblíbenou šunku od kosti, vývar, krkovici s bramborem a čokoládovou zmrzlinu.

Podstatně déle než ostatní se v zahradě se Zemanem zdrželi Picek a Mlsna. Oba budou pracovat pro novou vládu: Picek dál jako ministr obrany, Mlsna zůstane zřejmě šéfem legislativní rady, i když jen jako náměstek ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

Ve středu bude Zeman jmenovat úřednickou vládu v čele s premiérem Jiřím Rusnokem. Politici končícího kabinetu hlavě státu vyčítají, že při sestavování nové vlády obešla jejich parlamentní většinu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.