Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se může radovat. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil jeho trestní stíhání v kauze privatizace letecké záchranné služby.

Podle Zemana se policistům nepodařilo dostatečně prokázat, že Julínek způsobil státu nějakou škodu, když v roce 2008 povolil převést provozování záchranářských vrtulníků ze státu na soukromé firmy. "Při vyčíslování škody policie nepostupovala správně," řekl Pavel Zeman pro IHNED.cz.

Detektivové prý chybně porovnávali výdaje na provoz helikoptér z doby, kdy je pod sebou měla ministerstva vnitra a obrany, s náklady privátních firem. Případ se tak vrací policii, která bude muset posoudit, zda má ještě jiné důkazy, které by Julínkovo provinění dokládaly.

"Pokud policie nové důkazy nezíská, bude případ odložen," dodal Pavel Zeman.

Podle Julínka neexistují důkazy o jeho vině, proto své obvinění považuje za nesmyslné. "Potvrdilo se, že policie svá tvrzení nepodložila reálnými důkazy, které v této věci ani obstarat nelze. Mým rozhodnutím, ani rozhodnutím vlády totiž nikdy žádná škoda nevznikla. Naopak, provoz Letecké záchranné služby je dnes levnější než za mých předchůdců," sdělil Julínek.

Julínek byl obviněn letos v dubnu. Podle policie zneužil pravomoc veřejného činitele a porušil povinnosti při správě cizího majetku.

Podle policie podpisem smlouvy z roku 2008, podle níž mají osm z deseti stanovišť vrtulníkové záchranné služby obsluhovat od ledna 2009 do konce roku 2016 soukromé firmy Alfa-Helicopter a DAS, státu způsobil škodu 792 milionů korun. Státní subjekty, tedy policie či armáda, by podle kriminalistů tuto službu provozovaly mnohem levněji.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.