Nový ministr financí Jan Fischer a bývalý prezidentský pár Václav a Livia Klausovi čelí trestním oznámením kvůli údajné korupci. Podali je spolek Šalamoun a redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal. Podle spolku mohly být úplatkem dary ve výši 5,3 milionu korun, které v posledních dnech přišly na účet Fischerovy prezidentské kampaně.

Doležal zase tvrdí, že post ministra pro Fischera a místo velvyslankyně pro Klausovou mohou být úplatkem za jejich podporu Miloše Zemana ve volbách.

"Vyzvali jsme městskou státní zástupkyni v Praze Janu Hercegovou, aby nechala prověřit podezření, že by náhlé poskytnutí 5,3 milionu korun designovanému ministrovi Fischerovi mohlo mít povahu poskytnutí a přijetí úplatku," sdělil spolek Šalamoun, který vede aktivista John Bok.

Díky milionovým darům, které dorazily na transparentní účet neúspěšného prezidentského kandidáta, mohl nový ministr ještě před jmenováním členů úřednické vlády Jiřího Rusnoka uhradit dluhy z kampaně.

Trestní oznámení, tentokrát olomouckému vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi, podal také redaktor Reflexu Doležal. Uvedl to na webu časopisu. Podle něj mohla být korupcí podpora, kterou Fischer a Klausovi na začátku roku přímo i nepřímo vyjádřili nynější hlavě státu Zemanovi v prezidentské volbě.

"Vzhledem k tomu, že podpora Zemana od jmenovaných osob byla v přímém rozporu s jejich dřívějšími výroky a postoji, mám podezření, že vyjádření podpory bylo čistě účelové korupční jednání," míní.

Podobnost s vězněnými exposlanci?

 

Doležal uvedl, že se jedná o podobné jednání jako v případě exposlanců za ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, kteří jsou nyní ve vazbě kvůli údajné korupci. Podle policie trojice složila mandáty za slib dalších výhod, hlavně funkcí ve státních firmách. Úplatek trojici poslanců ODS podle obvinění slíbil končící premiér Petr Nečas (ODS). Kauza vyvolala pád Nečasova kabinetu.

"Zákon musí měřit všem stejně, proto žádám, aby popsané jednání bylo prošetřeno stejně důkladně jako causa exposlanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře," píše Doležal ve svém článku na Reflex.cz.

Jan Fischer, neúspěšný kandidát na prezidenta a bývalý premiér úřednické vlády, měl po své prohře v první přímé volbě prezidenta milionové dluhy. Ty jako jediný z kandidátů nestačil splatit v zákonném termínu. V pondělí, kdy ho designovaný premiér Rusnok oficiálně prohlásil za ministra financí a místopředsedu své vlády, oznámil, že potřebné peníze bude mít na svém transparentním účtu do úterý. To se také stalo, jen v úterý na účet Fischerovy kampaně přitekly skoro tři miliony korun od dárců Davida Sivora a Štefana Havlíka. Už dříve mu téměř dva a půl milionu věnoval jeho současný zaměstnavatel Ladislav Dráb.

Související