Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval vládu vedenou ekonomem Jiřím Rusnokem. Úřednický kabinet nahradí dosavadní koalici, která skončila po skandálu blízké spolupracovnice premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

Prezident vznik dočasné vlády prosadil proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. Koaliční strany předpokládaly, že dostanou šanci sestavit kabinet v čele se šéfkou sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). Zeman dal ale přednost Rusnokovi.

"Poděkoval bych panu Rusnokovi, že dodržel slib a sestavil do 14 dnů vládu. Děkuji i ministrům za odvahu. Jste odborníky, kteří dokonale znají problematiku svého resortu. Nenechte se otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků," prohlásil po předání dekretů prezident. Zeman navíc podle hradního kancléře Vratislava Mynáře bude Rusnokovu vládu netradičně podporovat ve sněmovně při hlasování o důvěře.

"Úkolem vlády je zabránit jakýmkoliv politickým tlakům při současných vyšetřováních. Věřím, že budete zárukou toho, že se nebudou aféry zametat pod koberec," dodal Zeman.

Do 30 dnů bude jasno

Rusnok složil vládu s nejméně osmi členy s vazbami na "prezidentskou" SPOZ a ČSSD. Sociální demokraté přesto trvají na vyhlášení předčasných voleb. Kabinet tak bude mít složitou pozici a není zřejmé, zda v dolní parlamentní komoře bude schopen získat potřebné vyslovení důvěry.

"Uděláme všechno pro to, abychom naplnili své ústavní povinnosti a sloužili co nejlépe občanům této země," slíbil nový premiér. O důvěru bude muset jeho kabinet žádat do 30 dnů.

"Předpokládám, že příští týden budu mít schůzky s představiteli politických klubů a začneme jednat o naší podpoře," doplnil k tomu Rusnok.

Členové Rusnokovy vlády se sešli v Kramářově vile. Odtud se společně přesunuli k jejich jmenování na Pražský hrad.

Prvním společným vystoupením vlády se stal pietní akt u hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech. Poté zamířili ministři s premiérem na Úřad vlády, kde je přivítal expremiér Nečas.

"Pana premiéra Rusnoka znám velmi dlouho. Konec konců jsem ho osobně jmenoval do NERVu. Takže já si ho jako odborníka velmi vážím. Jsem přesvědčený, že všechny kroky budou motivovány tím, aby pomohly České republice. Je to místo, kde je člověk opravdu sám, místo, kde to nejvíce fouká," řekl při té příležitosti.

Kabinet poprvé zasedne odpoledne, jednat bude asi hodinu.

Kdo je kdo v nové vládě, podívejte se:

V patnáctičlenné úřednické vládě je řada členů, kteří mají k Zemanovi blízko. Ministryní spravedlnosti bude někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, vicepremiérem a ministrem vnitra Martin Pecina.

Pozornost také vzbudila volba někdejšího premiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera pro post vicepremiéra a ministra financí.

Fischer v podstatě současně s oznámením svého vládního působení splatil milionové dluhy za neúspěšnou prezidentskou kampaň. Jediným ministrem, který zůstal z Nečasova kabinetu, je šéf obrany Vlastimil Picek.

Související