Podpora vlády Jiřího Rusnoka, nebo pokus o sestavení vlastního kabinetu jsou dvě hlavní varianty, mezi nimiž se bude rozhodovat sociální demokracie, pokud se příští středu nepodaří rozpustit Poslaneckou sněmovnu, uvedl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Obě tyto možnosti přitom ještě donedávna strana odmítala.

"Zvažujeme i tu variantu, že bychom (úřednickou) vládu za určitých okolností mohli podpořit, ale neznamená to, že se k tomu kloníme jako k lepší variantě," vyjádřil se Tejc k možnosti, kterou ve středu jako první naznačil statutární místopředseda strany Michal Hašek. O možnosti, že se ČSSD v případném druhém pokusu bude ucházet o sestavení vlády, hovořil poprvé na konci června šéf strany Bohuslav Sobotka.

O tom, jakou cestou se ČSSD vydá, bude podle Tejce pravděpodobně rozhodovat předsednictvo strany příští pátek. Nevyloučil, že se mohou objevit i další varianty. Rozpuštění sněmovny, které nyní nevidí jako příliš pravděpodobné, podle něj nadále zůstává prioritou. S tím souhlasí i místopředsedové strany Zdeněk Škromach a Milan Chovanec.

Podle Chovance je logické, že sociální demokraté budou jednat o podpoře stávající vlády, pokud se nepodaří rozpustit dolní komoru, k čemuž je třeba 120 hlasů. "V případě, že jedinou šancí, jak zabránit návratu pravicové koalice, bude podpora úřednické vlády, jsem ochoten o tomto řešení vážně uvažovat," napsal v textové zprávě. Pokud Rusnokova vláda nedostane důvěru, podpoří prý názor Sobotky na získání druhého pokusu pro ČSSD.

Prezident Miloš Zeman, který bude také v případném druhém kole vybírat ministerského předsedu, v rozhovoru pro Právo uvedl, že v něm šanci může dostat sociální demokracie i bývalá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM.

ČSSD donedávna odmítala účast na jakékoliv vládě, která nevzejde z nových voleb. Její předseda Sobotka také tvrdě kritizoval Rusnokův kabinet, který označil spíše za vládu Strany práv občanů – Zemanovců (SPOZ) než vládu odborníků. Prohlásil, že ve sněmovně nemůže získat důvěru.

Související