Celkem dva tisíce kusů kuřecího masa, které se do Česka dovezly z Polska, obsahovaly antibiotika. Zjistili to inspektoři při mimořádné kontrole, kterou zahájili minulý týden.

Šlo o mražené kuřecí stehenní řízky o hmotnosti 600 g.  Do Česka se jich dovezly celkem dva tisíce kusů.

Veterinární inspektoři zadrželi 200 kusů ve skladě, zbytek byl distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce v Pardubickém kraji a Jičíně v Královéhradeckém kraji. I tam už bylo zahájeno jejich stahování.

Lidé, kteří si výrobek zakoupili, ho mohou vrátit prodejci.

Zatím není jasné, o jakou antimikrobiální látku šlo. Nyní proto probíhají další analýzy.

MASO S ANTIBIOTIKY

Výrobek: Mražené kuřecí stehenní řízky 600 g

Výrobce: Firma Handlowa ALMA Sp. z o.o.; 98-235 Błaszki Cienia 11; schvalovací číslo: PL 10143902 WE

Datum minimální trvanlivosti: 19. 10. 2013

Vyrobeno: 19. 10. 2012

"Nesprávné používání antibiotik vede mnohdy ke vzniku odolnosti infikujících bakterií vůči používanému antibiotiku," varuje tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Léčba antibiotiky u lidí, kteří jedí maso s těmito látkami, je pak kvůli tomu méně účinná. Proto je zakázáno používat konkrétní antibiotika u zvířat, která produkují potraviny.

V rámci kontrolní akce dosud inspektoři odebrali 103 vzorků drůbežího masa a masných výrobků. Z toho 57 testují na metronidazol a 46 na nadlimitní obsah zbytků jiných antibiotik.

"Dosud jsme prověřili zásilky z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Nizozemí a Brazílie," dodává Duben.

Kontroly budou pokračovat minimálně do konce týdne. Další týden se budou vzorky ještě analyzovat.

Nepovolené množství léku obsahovalo i vepřové z Belgie

Na český trh se dostala také zásilka vepřového masa z Belgie, která obsahovala nadlimitní obsah léku Levamisol.

Zhruba 1,5 tuny chlazené krkovice s kostí bylo již distribuováno odběratelům. Veterináři se snaží zásilku dohledat. Lidské zdraví maso přímo neohrožuje. Nadlimitní množství léku v něm ale být obsaženo nesmí.

Veterinární inspektoři na základě informace z evropského systému rychlého varování o nadlimitním obsahu antiparazitika provedli šetření ve skladu společnosti Animalco. Maso s datem spotřeby do 1. července 2013 již ale bylo dodáno odběratelům.

"Maso je již po datu spotřeby, ale jelikož mohlo být u dotyčných odběratelů zamraženo, případně použito k výrobě uzenin, prověří tento případ Městská veterinární správa v Praze a krajské veterinární správy pro Středočeský, Jihočeský a Liberecký kraj," dodal mluvčí Duben.

Související