Měsíc po zadržení Jany Nagyové a spol. se chystají státní zástupci vytáhnout nové trumfy. Podle informací HN si od příštího týdne začnou zvát lidi, kteří budou mít status takzvaného utajeného svědka.

Na rozdíl od dosavadního zástupu svědků, mezi kterými se objevil třeba exministr financí Miroslav Kalousek nebo lobbista Roman Janoušek, by identitu těch utajených neměli zjistit například ani advokáti obviněných – ti dostanou možnost poslouchat jejich výpovědi pouze z vedlejší místnosti přes zvukové přístroje, které zkreslí jejich hlas.

To by mělo svědky mimo jiné více povzbudit k tomu, aby říkali všechno, co vědí.

Oficiálně ale vyšetřovatelé předvolání utajených svědků potvrdit nechtějí. „Zamýšlený postup nekomentujeme," říká olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

V hlavní roli žalobce

Dotazy utajeným svědkům budou zřejmě tak jako dosud klást nejenom policisté, ale přímo i státní zástupce. Což je ostatně jedna z věcí, kterou se tato exponovaná kauza liší od většiny běžných případů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.