Mezi několika kandidáty na volebního lídra pražské kandidátky ČSSD do sněmovny je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Do skupiny uchazečů patřil i Jan Kohout. Šanci už nemá, protože se stal ministrem zahraničí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, uvedl šéf pražské ČSSD Karel Klíma.

Zavadil nyní podle něho "spíše poznává Prahu". "Navštívil několik obvodů, sonduje nálady," uvedl předseda pražských sociálních demokratů. Zavadil skončí v čele ČMKOS na jaře příštího roku.

Zavadil je dlouhodobě podporovatelem prezidenta Miloše Zemana, a proto se spekuluje, že je jeho kandidatura dalším posílením "zemanovského" křídla v ČSSD. Sám Zavadil zatím odmítl celou věc komentovat s tím, že se vyjádří ve čtvrtek, po hlasování o rozpuštění sněmovny.

Pozice Zavadila by prý mohla být složitější právě proto, že z metropole nepochází. Klíma připomněl, že posledním lídrem z Prahy byla Petra Buzková, později byli v čele kandidátek středočeský David Rath, který je nyní ve vazbě, a severomoravský Martin Pecina, jenž zase sympatizuje se zemanovci a stal se v Rusnokově vládě vicepremiérem a ministrem vnitra.

"Lidé nám vytýkají, že nejsme schopni vygenerovat vlastního kandidáta," podotkl Klíma.

Na Zavadilovu možnou pozici lídra upozornila Mladá fronta Dnes, podle níž by tím vzrostl vliv prezidenta Miloše Zemana ve straně.

Klíma uvedl, že Zavadilovo jméno padlo poprvé před déle než měsícem, kdy jednání o kandidátech začala. Nyní jich je podle Klímy šest až sedm, některá další jména pocházejí například z různých neformálních hnutí. Sestavování kandidátek uspíšila možnost rozpuštění sněmovny a předčasných voleb, které ale s největší pravděpodobností nebudou.

Související