Ministr práce a sociálních věcí František Koníček oznámil personální změny na úřadě, který převzal po Ludmile Müllerové (TOP 09). Celkem skončí pět vedoucích úředníků. Podobná situace nastala už ve čtvrtek na ministerstvu zahraničí, kde nový šéf resortu Jan Kohout odvolal ředitelku kabinetu Kateřinu Weissovou, a na ministerstvu kultury. Tam se Jiří Balvín zbavil ekonomického náměstka Martina Sankota.

Z vedení MPSV odchází první náměstek Petr Krůček (TOP 09), který měl na starosti výběr nového systému sociálních dávek za 1,4 miliardy. Ten předchozí, zvolený ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09), stále zcela nefunguje, a navíc neprošel řádným výběrovým řízením.

"Za ty tři měsíce jsme se o kus posunuli – byla provedena základní technická konsolidace, byl restartován systém řízení projektu a je projednáván otevřený tendr na nové agendové systémy. Ta práce ještě není hotová," sdělil před nedávnem IHNED.cz Krůček.

Odchází i šéf sekce fondů EU Vladimír Kváča, ředitel Fondu dalšího vzdělávání Jan Vitula (TOP 09) a dva ředitelé odborů v sekci zaměstnanosti. Koníček změny zdůvodnil tím, že si chce sestavit svůj vlastní tým. Chystá také úpravy v organizaci úřadu.

Ministr vnitra Martin Pecina řeší v resortu nejen odchod dvou náměstků Jaroslava Hrušky a Pavla Koláře, ale zabývá se i možným návratem bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Toho totiž soud zprostil obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy, pokud uspěje i u odvolacího soudu, mohl by se dožadovat návratu do funkce.

Podle šéfa resortu by v takovém případě mohl pokračovat ve funkci náměstka či poradce. "Nemyslím si, že je moudré dělat kotrmelec, aby Martin Červíček odešel a zpátky se vrátil Petr Lessy. S těmi pány se případně budu muset nějak domluvit, ale oba dva to jsou skvělí důstojníci, rozumní pánové a myslím si, že ten modus vivendi určitě najdeme," řekl k tomu České televizi Pecina.

Na ministerstvo spravedlnosti si Marie Benešová přivedla dva spolupracovníky. Šéfkou kabinetu bude Hana Smetanová, která vedla protokol Úřadu vlády v době, kdy byl premiérem nynější prezident Miloš Zeman. Osobním tajemníkem pak bude Ivo Gottwald, s nímž dříve spolupracoval zesnulý čestný předseda ČSSD Valtr Komárek.

Současné vedení resortu prý vyměňovat nechce, nicméně ekonomický náměstek Radomír Daňhel ještě před příchodem ministryně oznámil, že končí. Rezignovala i vrchní ředitelka sekce kabinetu ministra Petra Havlínová (oba ODS).

"Pan Daňhel by měl odcházet ke konci září, budu s ním ještě jednat. Nikoho vyhazovat nechci," řekla IHNED.cz Benešová.

Fischer jmenoval náměstkyní svou poradkyni z kampaně

Ke změnám dochází i na ministerstvu financí. Podle informací iDnes.cz si Fischer za svou náměstkyni zvolil Evu Anderovou. Ta dosud v úřadu pracovala jako ředitelka Odboru EU a mezinárodních vztahů.

"Dnes proběhlo jednání mezi panem Zídkem, mnou a panem ministrem. Dostala jsem nabídku být náměstkyní a přijmu ji," řekla serveru Anderová.

Ta střídá na pozici letitého náměstka Tomáše Zídka. Přitom ten se jí loni zastával, aby ji tehdejší ministr financí Kalousek nevyhodil. Tomu se totiž nelíbilo, že Anderová začala pracovat jako poradkyně Jana Fischera v prezidentské kampani.

Kromě Zídka nastupující ministr Fischer ve čtvrtek odvolal i dalšího náměstka Zdeňka Zajíčka. Jeho nástupce Fischer oznámí příští týden.

Nabídku pracovat na ministerstvu dostal podle iDnes.cz i další Fischerův spolupracovník z volebního štábu Martin Hakauf. Rozmýšlí se, zda přijme.

K dění na ministerstvu se ostře vyjádřil i Fischerův předchůce Miroslav Kalousek."Že bude ministr Fischer takto bezskrupulózně protežovat úřednici, která se angažovala v jeho volebním štábu, je velmi nepěkné. Že ta úřednice to ochotně přijímá, a připraví tak o místo svého šéfa, který ji loajálně a obětavě zachránil před zaslouženým odvoláním, to je lidsky odporné," řekl serveru Kalousek.

Související