Tomáš Jan Podivínský vystřídal minulý týden ve funkci ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Tomu přitom dříve dělal náměstka. Na starosti měl Podivínský program Zelená úsporám. Už od dob, kdy pracoval na velvyslanectví v Rakousku, se věnuje i Temelínu.

Jeho první cesta v roli ministra mířila právě do jaderné elektrárny. "Do Temelína jsem vyrazil záměrně, bezpochyby symbolicky. Problematikou se zabývám více jak 15 let a velmi mi záleží na tom, aby naše země byla surovinově, energeticky i ekonomicky – a z toho sekundárně i politicky – dlouhodobě nezávislá a aby měla silné stabilizační zdroje elektrické energie," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Pokud by Česko nepodporovalo jadernou energii, mohlo by se podle Podivínského stát, že miliony lidí nebudou moci pracovat na počítačích současně.

"S růstem HDP prokazatelně roste i spotřeba energie. Nové silné – jaderné – zdroje bychom nepotřebovali, pokud by se naše společnost dohodla na tom, že výrazně omezí svůj dosavadní životní standard. A i vy si jistě budete chtít i nadále ráno uvařit kávu a v práci zapnout počítač, jako miliony dalších našich spoluobčanů, a to téměř v jeden okamžik – tolik energie ale ani vítr, ani slunce bohužel nezajistí," dodal Podivínský.

Ten i nadále podporuje program Zelená úsporám.

"Je to program, který má největší pákový efekt do naší české lokální ekonomiky, nejen do výroby, ale především do stavebnictví a návazných oborů, takže každá koruna vložená do tohoto programu přinese více než pětinásobně vyšší efekt pro českou ekonomiku, než kdyby bezejmenně spadla do státní kasy. Znamená to tedy podpoření české výroby, českých služeb a významné efekty v zaměstnanosti," tvrdí ministr.

Chystá Tomáš Podivínský personální rošády? Jsou podle něj jaderné elektrárny bezpečné? Ministr životního prostředí odpovídal on-line. Podívejte se:

15.7.2013 09:16 Marcel
Dobrý den, jste agent ČEZu? Děkuji za odpověď.M.
15.7.2013 10:03 Tomáš Jan Podivínský
Vzhledem k tomu, že jsem držitelem osvědčení Národního bezpečnostního úřadu na stupeň "Tajné", tak ani nemohu být agentem, ČEZu, ani nikoho jiného.
15.7.2013 09:22 Aleš Koniak
Dobrý den, pane ministře, jaké personální změny chystáte na ministerstvu? Poprosím o konkrétní odpověď. Děkuji Vám, Aleš Koniak
15.7.2013 10:05 Tomáš Jan Podivínský
Protože je třeba zachovat kontinuitu úřadu, neplánuji žádné velké personální změny, jen si všichni víc povyhrneme rukávy, neboť je před námi mnoho práce a času jen něco málo přes deset měsíců.
15.7.2013 09:28 Pavel
Dobrý den,srovnáváte plochu,kterou by zabraly solární elektrárny. Sám jsem si takový výpočet kdysi dělal. Ta plocha by samozřejmě byla neúnosná,proto je také nesmysl stavět solární elektrárny jinde než na střechách budov - ale tam je to naopak velmi vhodný zdroj. Zajimalo by mne,jak velkou plochu je třeba vytěžit k ročnímu provotu elektrárny? Vzhledem ke způsobu těžby je třeba to uvažovat.
15.7.2013 09:28 eman
Dobrý den, vy jste se na ministerstvu zabýval programem Zelená úsporám? Nepřipadá vám to trochu prazvláštní rozdělovat peníze, které Vám nepatří pro někoho, který umí sesmolit pár vět a vypočítat hausnumera dle Vašeho zadání? Za to jste se stal ministrem?!? Myslíte si, že je to normální? Bůh nás chraň před Vámi a Vám podobnými!
15.7.2013 10:10 Tomáš Jan Podivínský
Program Zelená i Nová zelená úsporám je programem především pro naše občany, kteří díky této motivaci uspoří značné prostředky za vytápění a výrazným způsobem zkvalitní své bydlení. Je to rovněž program, který má největší pákový efekt do naší české lokální ekonomiky, nejen do výroby, ale především do stavebnictví a návazných oborů, takže každá koruna vložená do tohoto programu přinese více jako pětinásobně vyšší efekt pro českou ekonomiku, než kdyby bezejmenně "spadla" do státní kasy. Znamená to tedy podpoření české výroby, českých služeb a významné efekty v zaměsnanosti.
15.7.2013 09:32 Karel Novák
Dobrý den, nepředpokládám, že byste dostali důvěru sněmovny, ale i tak, jak se dnes dozvídáme, můžete vládnout a do voleb v květnu 2014. Je reálné něco prosadit, nebo jste si přišli jen užít pět minut slávy.
15.7.2013 10:13 Tomáš Jan Podivínský
Věřím, že vláda důvěru Poslanecké sněmovny dostane a bude vládnout až do řádných voleb v roce 2014. Pokud bych tomu nevěřil, do vlády bych ani nešel. Slávu nepotřebuji, a to ani na pět minut, ani na delší dobu. Funkce, kterou jsem po dobrém uvážení přijal, není o slávě, ale o spoustě práce a k ničemu mě neopravňuje, nýbrž velmi zavazuje ke službě této zemi.
15.7.2013 09:34 Pawel
Dobrý den. Jsem také zastáncem dostavby Temelín. Neboť mnoho neinformovaných si myslí, že uhlí zde bude napořád a dále si neuvědomují, že FVE a větrníky jako nestabilní zdroj nás nespasí. Proto Vám fandím a nenechte se znechutit ekoteroristy či Jihočeskými matkami, které by se měly raději držet vařečky.
15.7.2013 10:16 Tomáš Jan Podivínský
Děkuji za Vaši podporu a racionální argumentaci. Jsem zvyklý naslouchat všem a názory pečlivě zvažovat, abych svá autonomní rozhodnutí měl podepřená diskusemi, a to samozřejmě včetně nevládních organizací, pokud se ke mně nestaví apriori negativně a nepoužívají agresivní, lživou nebo dehonestující rétoriku.
15.7.2013 09:37 jwvgoethe
Dobrý den pane ministře zvolený z vůle samotného prezidenta. Nevadí Vám to, že v parlamentní demokracii, kde o vládě rozhodují volby do parlamentu jste Vy pouhá loutka dosazená prezidentem do vlády, která je přinejmenším divná? Druhá otázka je k Temelínu. Klaus po nalití stovek miliard říkal, že elektřina pro občany se zlevní na háléře po dostavbě a bude jí dost pro všechny, myslím že elekřinu státní ČEZ vůbec nezlevnil, naopak dojí naše spoluobčany, kterí ho dotovali a to co jim zbude navíc, to prodávají do Německa a zisky jdou do soukromých kapes nikoliv na snížení ceny energie pro naše spoluobčany, co s touhle neudržitelnou situací hodláte dělat?
15.7.2013 10:21 Tomáš Jan Podivínský
Jaderná elektárna je čistý, bezuhlíkatý zdroj elektrické energie, i proto jej podporuji. Do Temelína jsem na svoji první pracovní cestu mimo Prahu vyrazil záměrně, bezpochyby symbolicky. Šest let jsem se na českém velvyslanectví ve Vídni zabýval komunikací jaderné elektrárny Temelín, problematikou se zajímám více jako 15 let a velmi mi záleží na tom, aby naše země byla surovinově, energeticky i ekonomicky - a z toho sekundárně i politicky dlouhodobě nezávislá a aby měla silné stabilizační zdroje eletrické energie. S cenou elektrické energie "zahýbaly" v poslední době hlavně neúměrně vysoké dotace do obnovitelných zdrojů energie.
15.7.2013 09:37 Robert Hrdina
Dobrý den, návštěvu ministra ŽP v jaderné elektrárně na úvod funkčního období beru jako provokaci a výsměch, který si můžete dovolit pouze v ČR, která je z různých důvodů podle Eurobarometru zdaleka největším příznivcem jádra v Evropě (a možná i na světě). Jste si vědom, že pokud byste to udělal v nějaké vyspělé zemi, musel byste okamžitě odstoupit? Drobil, Chalupa...Příště nám bude dělat ministra životního prostředí Martin Roman a Dana Drábová mu bude dělat prvního náměstka.
15.7.2013 10:23 Tomáš Jan Podivínský
Na tuto otázku jsem již věcně odpovídal před chvílí, paní předsedkyně Drábová by se mi jako náměstkyně velmi líbila, ale obávám se, že by takto "lákavou" nabídku bohužel nepřijala:-)
15.7.2013 09:40 Roman Vaníček
Dobrý den, říkáte, že situace na trhu je pokřivena dotacemi do obnovitelných zdrojů. A jak by fungovala jaderná energetika bez dotací v podobě: a) garantovancýh výkupních cen na mnoho let dopředu b) státních záruk za případnou havárii (nelze podnik pojistit na takovou událost, pokud by byl pojištěn, stal by nerentabilní) c) neznámých nákladů na uložení vyhořelého paliva po dobu desítek tisíc let ?
15.7.2013 09:46 El Carlos
Dobrý den, existuje nějaké oficiální srovnání jak velké množství alternativních zdrojů energie (solární, větrná) by muselo nahradit atomovou elektrárnu o výkonu Dukovan, Temelína? slyšel jsem něco o zakrytí Čech solárníma panelama... P.S. také mi vadí že o otázkách ekologie rozhodují organizace (občanská sdružení). které nemají podporu obyvatel, nikdo je nezvolil a nikdo jejich často nevědecká řešení nechce. Existuje nějaká možnost, jak jejich moc omezit? (nutnost petice, schválení místním úřadem apod.??..)
15.7.2013 10:31 Tomáš Jan Podivínský
Občanská sdružení jsou legitimní a velmi významnou součástí společnosti, takže jim rovněž bedlivě naslouchám, a to jak těm našim českým, tak rakouským, německým i ostatním. Každý však máme nejen práva, ale také odpovědnosti a z nich plynoucí povinnosti, jichž si některá občanská sdružení nejsou vědoma, ať již záměrně či nikoli. JEDu je pevnou součástí stabilizační páteře české energetiky, věřím, že bude sloužit této zemi ještě řadu let. Dva nové bloky v JETe by nahradily solární elektrárny o ploše 50 000 fotbalových hřišť a větrné elektrárny o rozloze 180 000 fotbalových hřišť. Přitom je však potřeba vždy říct, že jaderný zdroj funguje stále, i když nefouká a slunce nesvítí - tedy uvařit si vodu v konvici na kávu nebo upéct kuře je možné i za vlahé bezvětrné noci:-)
15.7.2013 09:50 Jaroslav
Nejlevnější elektřina a nejčistší zdroj jsou atomové elektrárny. Na silnicích jen v Čr zahyne za rok desetinásobek lidí, kolik ve VŠECH atomkách na celém světě za 40 let dohromady, přesto zelení auta zakázat nechtějí, ale atomky ano. Umí počítat a jsou podle Vás svéprávní? Přeji hezký den.
15.7.2013 10:38 Tomáš Jan Podivínský
Bezpečnost jaderných elektráren je samozřejmě priorita, ze zkušenosti mohu potvrdit návštěvy rakouských i německých odpůrců jaderné energetiky přímo v JETe, dokonce i v kontejmentu s otevřenou reaktorovou nádobou. Pokud by se tito lidé atomové elektrárny tak báli, jak mnohdy mediálně tvrdí, určitě by se nedívali ze zavážecího stroje přímo do otevřené reaktorové nádoby. Postoj k jaderné energetice nesouvisí se svéprávností, ale mnohdy s životní filozofiíí a především s informovaností. Proto vždy opakuji, že obavy a strachy jsou legitimní, ale je třeba o nich věcně a rozumně diskutovat, ne po sobě plivat, urážet se, nebo jeden druhého blokovat, a to ani traktory na hranicích, ani žalobami v Bruselu, ani ve svobodné, věcné debatě.
15.7.2013 09:52 Kamil Brzobohatý
Subvence obnovitelných zdrojů způsobují zajisté pokřivení trhu - to je špatné pro trh. Není ale životní prostředí důležitější než trh? Není předpokládaná státní investice 500 mld. do zvětšení Temelína náhodou také pokřivením trhu? Němělo by ministerstvo životního prostředí usilovat spíše o prosazení energeticky úsporných opatření - masivní zateplění, vytápění z tepelných čerpadel atp. - tak aby se předešlo výstavbě megalomanských projeků, které umožňují zvýšenou spotřebu energie? To bych očekával spíše od budovatelů z minulého režimu.
15.7.2013 10:46 Tomáš Jan Podivínský
Iniciační subvence novým ekologických technologiím jsou jistě přínosem a jsou potřeba, ale pokud se z těchto subvencí stává tiskárna na peníze pro hrstku solárních baronů, na které doplácejí občané i konkurenceschopnost českého průmyslu, tak je to špatně a jsem zcela zásadně proti. Investice do stabilních zdrojů typu JETe zajišťuje energetickou stabilitu naší země na generace dopředu, o dalších efektech jsem psal před chvílí. Úsporná energetická opatření v budovách velmi podporuji, měl jsem na starosti sanaci programu Zelená úsporám, která motivovala na 75 tisíc žadatelů k opatřením právě tohoto typu, tedy zateplení budov a snížení jejich energetické náročnosti, včetně tepelných čerpadel, výstavby nových domů v pasivním a téměř nulovém enegretickém standardu atd. Ochrana životního prostředí a tržní mechanismy nejdou proti sobě, jak tvrdí někteří "ekoteroristé", ale co je ekologické, může být velmi dobře i ekonomické - viz zmíněná Zelená úsporám, do které stát investoval více jak 21 miliard korun, a věřím, že i tato vláda bude v trendu pokračovat.
15.7.2013 09:53 Bílek
Dobrý den, dle informací z tisku se chystá novelizace zastavující dotace na výkup el. energie z OZE. Budete se zasazovat o to , aby byly zastaveny dotace na výkup elektřiny ze všech druhů OZE a to i energie z vodních elektráren , příp. větrných? Nebo se budete zasazovat o tom omezit jen určité druhy výroby el. energie – např. solární nebo bioplynové? Domnívám se , že zastavovat dotace na výkup ze všech zdrojů je nespravedlivé a kontraproduktivní . Nemyslíte , že stáhnout dotace na výkup elektřiny ze všech OZE a tyto prostředky dát na dostavbu Temelína povede k tomu , že provozovatel Temelína bude sanován na úkor potenciálních malých provozovatelů OZE – tzn. místo podpory malých podnikatelů dojde k dotování jen ČEZU ? Děkuji L.Bílek
15.7.2013 10:52 Tomáš Jan Podivínský
Otázka nezní tak, že buď OZE nebo Temelín, ale oba zdroje se musí doplňovat. Jaderná energetika jako bezemisní základní prvek stabilní energetické páteře naší země a k tomu racionální podpora obnovitelných zdrojů. Solární panely podle mého patří na střechy domů a ne na pole, kde má růst kukuřice, obilí nebo cukrovka. Stejně tak větrné elektrárny jsou výborným zdrojem elektrické energie všude tam, kde ale nehyzdí krajinu a přírodu, nebo neznepříjemňují životní podmínky místních obyvatel. Podpora obnovitelných zdrojů a technologií určitě ano, ale se selským rozumem, ne lumpárnou, jako v případě fotovoltaiky, na kterou všichni doplácíme.
15.7.2013 09:57 Michala
Dostavovat Temelín je ekonomický nesmysl , doba se změnila. Už teď mají solární panely v Česku kapacitu 2 000 megawattů - tedy stejně, jako jaderná elektrárna v Temelíně. A jejich výkon jen poroste Němci, kteří ted elektriku kupují si ji v budoucnu budou dovážet z Řecka, aby dostali aspoň něco z těch pohledávek. Cena elektřiny dlouhodobě klesá a na burze se někdy prodává za záporné ceny! Odhady ceny stavby se z úst politiků liší i o 100 mld korun! Ptám se proč jako ministr tu akci okamžitě nezastavíte, když to bude větší tunel než soláry?
15.7.2013 10:57 Tomáš Jan Podivínský
S růstem HDP prokazatelně roste i spotřeba energie, i přes všechny úspornější spotřebiče a technologie. Nové silné - jaderné - zdroje bychom nepotřebovali, pokud by se naše společnost dohodla na tom, že výrazně omezí svůj dosavadní životní standard, tedy že se budeme mít hůř, než okolní, srovnatelné země. Pokud se chcemě mít lépe, bez velkých stabilních zdrojů se prostě neobejdeme. A i Vy si jistě budete chtít i nadále ráno uvařit kávu a v práci zapnout počítač, jako miliony dalších našich spoluobčanů, a to téměř v jeden okamžik - tolik energie ale ani vítr ani slunce bohužel nezajistí.
15.7.2013 10:00 Honza
Dobrý den, nechápu obhajobu výstavby dalších bloků Temelína , když produkce stávajícího Temelína od roku 2001 , jde celá na export. Rok 2001 2002 2003 Výroba Temelín [TWh] 1,2 5,4 12,1 Čístý vývoz Z ČR v [TWh] 9,5 11,3 16,2 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 12,7 11,0 12,0 12,3 12,1 13,3 13,8 15,7 12,6 12,6 16,1 11,4 13,4 14,9 2011 2012 13,9 15,3 17,0 17,1
15.7.2013 10:03 solarnik
Dobrý den pane Ministře, Udělí ministerstvo životního prostředí ČEZu pokutu 50 Milionu Kč za nedodržení zákona o recyklaci solárních panelů z provozovaných elektráren. ČEZ jako jediný velký provozovatel totiž nepodepsal do 30.6.2013 s žádným kolektivním správcem odpadů smlouvu o likvidaci a ještě to veřejně oznámil, že to neudělá. Považuji toto za závažné porušení zákona. Dekuji za odpověď Solárník
15.7.2013 10:05 Jiří Musílek
Dobrý den, níže posílám propočet, který jsem udělal na základě vyjádření politiků na téma Temelím a OZE v médiích: Poplatek OZE zvyšuje cenu el. en. o 619 Kč/MWh (respektive 789 Kč bez započtení státního příspěvku) ze každou spotřebovanou MWH. Zároveň není nyní výhodné dostavět Temelín, protože vinou OZE došlo ke snížení ceny „silovky“ způsobeném právě velkým množství el. en. z OZE o 1 250 Kč/MWh (90 Euro – 40 Euro = 50 Euro * 25 = 1 250 Kč). Není tedy pravda, že finálně OZE šetří konečným spotřebitelům (průmyslu i domácnostem) 631 Kč/MWh? Děkuji JM
15.7.2013 10:14 Barbora Vodrážková
Jakožto ministr ž.p. chcete zasahovat do energetiky - což je dobře, protože energetika má obrovský dopad na životní prostředí. Nejvíce na globální změnu klimatu, před kterou varovala kromě meterologických organizcí i Mezinárodní energetická agentura. Nezpochybnitelnou výhodou jaderných elektráren jsou o něco nižší CO2 (ačkoliv díky obrovským stavebním pracem nejsou emise CO2 nulové). Tato se uplatní, ale pouze v případe uzavření uhelných elektráren? Které uhelné elektrárny navrhujete zavřít kdyby se dostavíl Temelín? Plánujete cestu do severočeské uhelné pánve, kde byste se postavil za zachování limitů težby u hnědého uhlí? Děkuji za odpověď.
15.7.2013 10:14 Jakub
Dobrý den, řídíte se siderickým informačním kyvadlem? Děkuji za odpověď.
15.7.2013 10:17 jš.
Dobrý den pane ministře, rád bych se zeptal, zda budete nadále pokračovat v tzv. ekoauditu, děkuji
15.7.2013 10:18 paralet
Rusnok před týdnem tvrdil, že vláda vás estébáckých pohůnků o Temelínu nerozhodne. Ještě to platí? Z vašich lobbistických řečí bych řekl, že už ne. Bulhaři zastavili výstavbu Belene a teď mají problém vyvléknout se ze smlouvy s Rusáky. Je vaším záměrem dostat nás do ruského područí?
15.7.2013 10:20 Jiří Svoboda
Dobrý den, Otázka č. 1: jaký je Váš názor na Průkaz energetické náročnosti budovy? Otázka č. 2: jaké páky má ministerstvo na dodavatele uvedené v seznamu u programů Zelená úsporam, kteří nechtějí dodat žadateli o dotace podklady akceptovatelné pro schválení dotace? Děkuji
15.7.2013 10:21 ps
Dokážete v Česku garantovat mír aspoň na životnost plánované JE? Japonsko má tsunami a zemětřesení, Českem procházejí války. Jak zajistíte v případě problémů bezpečnost JE, když vypnutí trvá rok (viz. Fukušima)? Máte plán B? Pro sebe a pro svou rodinu, nebo pro celou ČR? Máte roboty odolné proti záření? A nebo počítate že "se" v případě průseru najdou "bioroboti" (jako v Černobylu, jako ve Fukušimě)? Je naprostá nehoráznost, že jako ministr ŽP zlehčujete rizika jaderné energetiky.
15.7.2013 10:23 Marek Rexo
Dobrý den, na ministerstvu jste v pozici náměstka připravoval vyhlášku o recyklaci solárních panelů. Proč ministerstvo zvýšilo cenu poplatku oproti studii od ekonoma Zámečníka, který vypočítal že stačí asi 5 kč/kg, váš odbor tam zařadil 8,5 kč/kg resp. skoro 12 kč/kg. Slíbil vám za to někdo něco? Třeba Asekol? Díky za odpověď
15.7.2013 10:28 Tomáš
Vaše odpověď o povyhrnutých rukávech mne evokuje trapnou repliku béčkového seriálu komerční televize. Proč se raději nevydáte na první cestu do smogem vyčerpané Ostravy, proč nenavštívíte vesnice v okolí Pentou plánovaného letiště, na povodně jste úplně zapomněl... Jediné, na čem chcete uhrát body, je Temelín. Připadáte mi jako herec béčkového zemanovského seriálu, který požene dostavbu Temelína do ruských rukou... Jste obyčejný oportunista a bohužel nikým neodvolatelný člověk v úřadě na 10 měsíců. Stydím se za podobné loutky!
15.7.2013 11:12 Tomáš Jan Podivínský
Do Ostravy jedu v pátek, neboť bylo potřeba sjednotit termín setkání s mnoha starosty a primátory Moravskoslezského kraje, což v době letních dovolených nebylo vůbec snadné. Dosud jsem byl místopředsedou a po jmenování ministrem jsem předsedou Pracovní skupiny pro zlepšování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. Jen v MSK jsme dali 100 miliónů Kč na tzv. "kotlíkové dotace" (společný projekt s MSK) - tedy výměnu starých uhelných kotlů za ekologické v domácnostech - nyní probíhá již 4. výzva, v průmyslu jsme pro tento region získali z evropských dotací miliardy korun na odprášení aglomerací, angažujeme se v čisté dopravě, vyjednáváme obchvaty měst, osvobození vybraných dálnic od poplatků, podporujeme vznik nízkoemisních zón, výsadbu zeleně, a řady dalších projektů. Intenzivně jednáme také s polským ministrstvem životního prostředí o redukci emisí z tamního průmyslu a domácností. Ovzduší v Moravskoslezském kraji mi velmi leží na srdci, v Ostravě jsem někdy i vícekrát za měsíc a tento region je z hlediska zlepšování kvality ovzduší nadále jednou z mých pěti priorit. Děkuji všem čtenářům za dotazy, omlouvám se, že jsem nestihl odpovědět na všechny a těším se někdy při příští diskusi na shledanou a všem přeji co nejpříjemnější léto a načerpání ekologické sluneční energie do zamračených podzimních dnů:-)
15.7.2013 10:40 jeden ovčan
Je evidentní že váš zásadní cíl je prosadit rozšíření Temelína, což je zřejmě cílem celé této politické frašky které jsme svědky. Od havárie Fukušimské jaderné elektrárny se na celém světě uzavřelo více než 20 jaderných elektráren. USA masivně zavírají jaderné elektrárny jakožto neefektivní a rizikové. Všichni ví že během pár let se v Ervopě pozitivně promítne dopad břidlicového plynu který již nyní zlevnil plyn v USA pod 40% původní ceny. Rusko, Čína, nově také Anglie apod. mají obrovské zásoby které povedou k výraznému poklesu cen energií na desetiletí. Chápu že vás během vaší vlády následující rok nic nezastaví zavázat Českou republiku k dostavbě Temelína. Lidé si neuvědomují že nejde jen o cenu dostavby v řádu stovek miliard Kč nýbrž o státní garantování ceny elektřiny pro ČEZ na desetiletí dopředu proti čemuž bude dotace solárních panelů pouhá sranda. Asi nevíte kdo to vlastně řídí ale je evidentní že vzhledem k objemu státních peněz určených k odklonění se ani vy ani vám podobní nezastaví před ničím. Můžete vysvětlit své důvody k podpoře dostavby Temelína?
Související