S nástupem Jana Kohouta do čela ministerstva zahraničí se rozhýbe obsazování velvyslaneckých postů. To zamrzlo na neshodě mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem, Kohoutovým předchůdcem. „Jednání už začala a je tu vůle domluvit se,“ potvrdil v rozhovoru pro HN ředitel hradní diplomacie Hynek Kmoníček.

Ze strany nového šéfa resortu Jana Kohouta už zaznělo, že například s Vladimírem Remkem nebo Livií Klausovou coby velvyslanci nemá problém. Uklidní se situace?

Již se uklidnila, hlavně v tom, že jednání s ministrem Kohoutem okamžitě začala. Na rozdíl od předcházející doby, kdy se pan ministr složitě setkával s prezidentem a jejich dvě politická jednání žádný posun nepřinesla, je v této chvíli již připravována k podpisu první série jmen, u které z nejrůznějších technicko-praktických důvodů podpis spěchá. Stačila na to dvě jednání ministra v prezidentské kanceláři namísto složité organizace vysoce mediálních schůzek. A aby nedošlo k mýlce – jedná se o jména kariérních diplomatů navržená ještě předcházející vládou, nikoliv o nové nominace. Pan Remek a paní Klausová mezi nimi ještě nejsou, jejich jména musí nejdříve pan ministr předložit vládě. Ukazuje se, že to jde, když je na obou stranách vůle jednat.

Kdy se dá čekat, že budou velvyslanci na svých ambasádách? Alespoň na těch hospodářsky klíčových, jako jsou Brazílie, Moskva, případně Kanada, kde se hraje o zrušení víz.

V případě Brazílie věřím, že ještě před plánovanou návštěvou předsedy Senátu a obchodní delegace na podzim tohoto roku. To je právě jeden z těch technicko-pragmatických důvodů, které jsem zmínil. Moskva je též prioritní, protože je neobsazená, ale tam musí být nejdříve rozhodnutí vlády. Kanada zůstává otevřená, původního kandidáta zamítl ještě prezident Klaus a ministerstvo zahraničí zatím s novým návrhem nepřišlo.

 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.