Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhuje vládě stažení návrhu zákona o státním zastupitelství. Chce zákon předělat a předložit znovu.

Podle ministryně by státní zastupitelství mělo mít samostatný rozpočet, což by zaručilo jeho větší nezávislost.

Benešové v zákoně chybí také řešení odchodů do důchodu. Novela mimo jiné ruší vrchní státní zastupitelství a zavádí specializovaný protikorupční útvar.

O návrhu zákona dnes Benešová jednala s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a vrchními státními zástupci Lenkou Bradáčovou a Ivo Ištvanem. Benešová řekla, že zástupci justice její názor respektovali, tiskové konference po jednání se nezúčastnili.

Návrh zákona již v červnu podpořila v prvním čtení Sněmovna, ale poslanci měli také k zákonu výhrady a ohlásili, že budou chtít normu upravit.

Nová ministryně spravedlnosti v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka už v minulosti jako místopředsedkyně ČSSD a bývalá nejvyšší státní zástupkyně návrh zákona kritizovala. Musí se podle ní dopracovat tak, aby mohl platit dlouhodobě a byl jakousi komplexní kuchařkou pro práci státního zástupce.

Návrh novely zákona o státním zastupitelství počítá například s tím, že nejvyšší státní zástupce bude jmenován prezidentem na deset let bez možnosti znovujmenování.

Podle návrhu by rovněž zanikla vrchní státní zastupitelství, která jsou nyní dvě - v Praze a Olomouci. Jejich agenda by přešla hlavně na nejvyšší zastupitelství.

Novela zavádí i speciální úřad pro boj s korupcí, který by vznikl při Nejvyšším státním zastupitelství.

Související